Yazılımcı Olmak

LastWorld41

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben daha önce de böyle bir konu açmıştım fakat o zaman çok bilgisizdim. Sorularım cevaplanırsa çok memnun kalırım.

1. Yazılımcı olmak hangi ders bilgilerini gerektirir ? ( Yabancı dil , fen vs.)
  2. Hangi işletim sisteminde başlanılmalı ?
  3. Laptop mu PC mi tercih edilmeli ?
  4. Lisede ne seçilmeli ? ( Eşit ağırlık gibi)
  5. Yüksek lisans kaç yıl ?
  6. Üniversitede ne okunmalı ?
  7. İş durumu nasıl ?
  8. Maaşı nasıl ?
  9. Yüksek lisansın faydası olur mu ?
  10. Unity motoru ile başlamak doğru mu ?
  11. Apple cihazlar gerekli mi ?

Son soruyu sormamın nedeni her yazılımcıda Apple cihaz görmem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılımcı olmak için çok çalışmak gerekir. İngilizce bilmenin çok büyük yararı olur. Ayrıca yaptığın işlere göre matematik bilmek gerekebilir. İşletim sistemini olarak Windows kullanabilirsin. Kullandığın cihazın çok büyük bir önemi yok. Ama özellikleri iyi olur ise daha rahat çalışırsın. Lise olarak sayısal seçmek gerekebilir. Üniversite giriş için sayısal gerekir. Yüksek lisans 2 yıl. Ama öncelikle lisansı bitirmen gerekli. Mühendislik okumanı tavsiye ederim. Başka bölümler okuyup yazılım ile uğraşan insanlar var. Maaş durumu biraz sana bağlı. Senin bilgi ve tecrübelerin çok önemli. Bilgili bir eleman olur isen maaşın ona göre olur. Yüksek lisansın faydası olur ancak bu senin kendini geliştirmene bağlı. Sen çalışmaz isen boşuna okumuş olursun. Başarılar dilerim.

Yazılımcı olmak için çok çalışmak gerekir. İngilizce bilmenin çok büyük yararı olur. Ayrıca yaptığın işlere göre matematik bilmek gerekebilir. İşletim sistemini olarak Windows kullanabilirsin. Kullandığın cihazın çok büyük bir önemi yok. Ama özellikleri iyi olur ise daha rahat çalışırsın. Lise olarak sayısal seçmek gerekebilir. Üniversite giriş için sayısal gerekir. Yüksek lisans 2 yıl. Ama öncelikle lisansı bitirmen gerekli. Mühendislik okumanı tavsiye ederim. Başka bölümler okuyup yazılım ile uğraşan insanlar var. Maaş durumu biraz sana bağlı. Senin bilgi ve tecrübelerin çok önemli. Bilgili bir eleman olur isen maaşın ona göre olur. Yüksek lisansın faydası olur ancak bu senin kendini geliştirmene bağlı. Sen çalışmaz isen boşuna okumuş olursun. Başarılar dilerim.

Peki iş yoğunluğu nasıl ? Eğlenilecek vakit kalır mı ? Yoksa sadece 7/24 çalışmak zorunda mıyım ? Çünkü benim seçeceğim mesleğin beni esir almasını istemiyorum.

Çalıştığın yere göre değişiklik gösterir bu durum. Eğer işler yoğun ise senin çok çalışman gerekir. Ama uzaktan çalışma imkanın olabilir. Ama vaktinin olacağını düşünüyorum.

Yardımın için teşekkürler. Peki unity ile başlamak doğru mu ?
Ben unity ile başlamanın pek doğru olacağını sanmıyorum. Başlamanı önereceğim dil/ler C/C++'dır. Yazılımın temeli bunlarla geçer. Sen unity ile sadece otomasyon programları(oyun vb.) kodlayabilirsin, ancak C için aynı durum geçerli değildir, C gibi diller, hem verisel tabanlı hem de nesnesel tabanlı bir alan sunar. Yapabileceğin şeylerin sınırı yoktur (işletim sistemi vb). C ve C++ arasında seçim yapmana geleceksek, C sana güzel bir temel sunar, onu iyi öğrenirsen C++'ı kolay öğrenirsin. Fakat geçiş yaparken bazı mantık anlayışlarını da bırakacaksın, yani alışkın olduğun bazı şeyler, C++ dilinde değişecek. Sonuç olarak, eğer C++'a geçme gibi bir niyetin yoksa, C'de aynı işi görür, fakat C++'Da ilerleyip, C# ve Java gibi alanlara yöneleceksen, C++ güzel bir dildir. C++'ı iyi kavrarsan, unity kodlamayı öğrenmen, fazla bir vaktini almaz, hatta öğrenmek bile istemezsin. Tabi seçim senin...

Lastworld41 6 yıl önce yazılımcı olmak isteyen arkadaşım şu an ne iş yapıyorsun yani yazılımcı olabildinmi istediğin maaşı alabiliyor musun hayatın nasıl zor mu eğer yazılımcı olduysan bana tavsiyelerin ne olabilir ben de yazılımcı olmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı