Sigara İzmaritini Yerlere Atanlar

Melih ALBAYRAK

Hectopat
Makaleler
1
Selamlar arkadaşlar. Her bilinçli insanın bildiği gibi yerlere çöp atmak doğru bir davranış değil. Tabii bu bilinçte olmayan binlerce hatta milyonlarca insan var. Benim anlandıramadığım konu şu mesela bir yiyecek ambalajını yere atmayıp götürüp çöpe atılıyor da bu sigara izmaritlerini neden yerlere atmak sanki yanlış bir davranış değilmiş gibi karşılanıyor?
Mesela kalabalık bir caddede yürüdüğünüzü ve elinizdeki bir cips paketini yere attığımızı düşünelim. İnsanlar dönüp size bakar bu ne biçim birisi diye hatta uyarırlar ama tutup sigarayı yere atsanız kimse oralı olmaz.
Ben de maalesef sigara içen birisiyim ama sigara izmaritini yere atmamaya özen gösteriyorum. Belediyeler yol kenarlarına neredeyse adım başı çöp kutuları koymuş üstelik küllük gibi bir eklentisi de var sırf sigara söndürülüp içerisine atılsın diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen katılıyorum, bir bakıyorum yerler izmarit dolu. Bu kadar iğrenç bir görüntü olamaz.

Bunun temel sebebi eğitim, eğitim, eğitim! Toplumumuzu çevre temizliğine karşı bilinçlendirmemiz lazım. Ama hiç, koca bir hiç.

O sönmemiş sigara izmaritleri yangın çıkarsa bunun sorumlusu kim olacak? Sigara izmaritini çöp olarak görmeyen toplumumuz oysaki en büyük yangın tehlikesinden birini görmemezlikten geliyor. Ne oluyor ondan sonra, bunları yapanların sayısı kat kat artıyor. Sonra "Ormanlarımız yanıyooorr!" diye ağlıyorlar. Madem sen buna tepki göstermiyorsun, o zaman sonuçlarına katlanacaksın.

Doğa insana ait değildir, insan doğaya aittir. İnsanın doğadan aldığını doğa insandan başka şekillerde alır.

Elimden geldiğince izmariti çöpe atıyorum. Lakin günlük yürüdüğüm yolda 1km'den uzun kendisi bir tane çöp yok. Ve bu beni delirtiyor. Belediye de söyledim bir çöp koyulmasın talep ettim ama tık çıkmadı. Yere atacaksam da mümkün olduğunca toplu çöp olan yerlere söndürerek atıyorum.

Selamlar arkadaşlar. Her bilinçli insanın bildiği gibi yerlere çöp atmak doğru bir davranış değil. Tabii bu bilinçte olmayan binlerce hatta milyonlarca insan var. Benim anlandıramadığım konu şu mesela bir yiyecek ambalajını yere atmayıp götürüp çöpe atılıyor da bu sigara izmaritlerini neden yerlere atmak sanki yanlış bir davranış değilmiş gibi karşılanıyor?
Mesela kalabalık bir caddede yürüdüğünüzü ve elinizdeki bir cips paketini yere attığımızı düşünelim. İnsanlar dönüp size bakar bu ne biçim birisi diye hatta uyarırlar ama tutup sigarayı yere atsanız kimse oralı olmaz.
Ben de maalesef sigara içen birisiyim ama sigara izmaritini yere atmamaya özen gösteriyorum. Belediyeler yol kenarlarına neredeyse adım başı çöp kutuları koymuş üstelik küllük gibi bir eklentisi de var sırf sigara söndürülüp içerisine atılsın diye.

Selamlar;

Gerçekten önemli bir insalık sorunu. Sadece sigara izmariti değil her şeyi atıyorlar. Askere gitmeden önce çok olmasa da ara sıra sinirlenince yere atmışlığım oluyordu, yalan yok. Askerde 10 yıldır içtiğim sigaraları topladığım zaman şimdi artık atana da dur diyorum, tepki gösteriyorum. Galiba 1000 nasihat görmekten ise 1 musibet daha iyi oluyor. Sevgilerimle

O sigara izmaritini yere atıyorsan çok büyük ihtimalle yürüyorsun. O kalabalık ortamda veya sokakta yürürken sigara içen arkadaşım. İçme, senin o b*ktan sigara kokunu ben almak zorunda değilim. Yürüyeceksen dışarı çıkacaksan içmeyeceksin.
Elimden geldiğince izmariti çöpe atıyorum. Lakin günlük yürüdüğüm yolda 1km'den uzun kendisi bir tane çöp yok. Ve bu beni delirtiyor. Belediye de söyledim bir çöp koyulmasın talep ettim ama tık çıkmadı. Yere atacaksam da mümkün olduğunca toplu çöp olan yerlere söndürerek atıyorum.

Yolda yürürken ve yanında, kokuyu alabilecek biri varken içme.

O sigara izmaritini yere atıyorsan çok büyük ihtimalle yürüyorsun. O kalabalık ortamda veya sokakta yürürken sigara içen arkadaşım. İçme, senin o b*ktan sigara kokunu ben almak zorunda değilim. Yürüyeceksen dışarı çıkacaksan içmeyeceksin.

Yanımdan biri geçecek olduğunda mümkün olduğunca uzakta tutuyorum zaten sigarayı. Çocuklar falan geçiyorsa saklıyorum hatta. Sadece izmariti atacak yer bulamayınca insan sinirleniyor.

Yanımdan biri geçecek olduğunda mümkün olduğunca uzakta tutuyorum zaten sigarayı. Çocuklar falan geçiyorsa saklıyorum hatta. Sadece izmariti atacak yer bulamayınca insan sinirleniyor.
Sigara içen insanlar kokuyu içmeyenlere göre daha zor alır. Siz sigarayı bir metre de ötede tutsanız o çocuk ondan etkilenir. Tabi çabanızı ben bilemem.v

Bu zihniyeti de doğru bulmuyorum, yürürken insanın yüzüne yüzüne üfleyenler ayrı tabii de nerede içecekler yani bütün insanlıktan saklanıp mı içecekler, nasıl sonuçlanacak kokuyu alacak biri varken içmemek anlam verebilmiş değilim. Kapalı alanlarda, duraklarda, parklarda vb. zaten yasak, açık alanda içildiğinde de çok isyan edilecek bir tarafı yok.

Geri
Yukarı