Sigara yüzünden her şekilde zarara uğruyorum, sigarayı bırakamıyorum

Bir sürece yay, örneğin bir hafta boyunca günde bir sigara az iç, kolay gelirse iki sigara az iç. Sonrasında belirli aralıklarla yavaş yavaş azalt, hatta fazla zor gelmeye başlarsa bir süre boyunca aynı sayıda kal(daha uzun bir süre) ve sonrasında kademeli olarak azaltmaya devam et, yeterince azaldığını düşündüğünde ise sigaranın sağlayacağı dopamin yerine farklı bir kaynak yarat(spor vs. olabilir) ve sigarayı tamamen bırakıp yeni kaynağınla bu ihtiyacı karşılamaya çalış.

Düzenleme: Ergenlikte sigara içmek boy uzunluğunu ve gelişimi etkileyebilir ancak boy uzunluğu genetik olduğundan dolayı bu etki çok önemli bir seviyede olmayabilir. Boy uzunluğu, kilo kaybı ve ergenlikte sigara kullanımı ile ilgili bir araştırma;

Son düzenleme:
Bırakalı birkaç ay oluyor. Bu ikinci denemem, ilk seferinde 1 ay kadar içmeyip üzücü birkaç olay sonrasında tek tük derken yine başlamıştım.
Benim yöntemim bir bırakma tarihi belirleyip o tarihten 7 gün önce başlayarak artık mide bulandırana kadar sigara içmek. (Günde yarım paket içiyordum. Bu bırakma döneminde yaklaşık günde 1.5 paket içtim.) 7 gün sonunda öyle bir doygunluğa ulaşıyorum ki içesim gelmiyor.
Zaten en çok yoksunluk ilk 3 günde hissediliyor. Bu yöntemle son seferde hiç yoksunluk çekmedim. Önemli olan kendini mental olarak sigarayı bırakmaya hazırlamak. Gününü kestir ve dene.

Çok kötü arkadaş çevrem oldu açıkçası ama asla ağzıma almadım. Sizde ciddi anlamda kararlı bir şekilde sigarayı kafanızdan silin. Arkadaşlarım sigarayı verince annemin uyarı sözleri gelirdi hep aklıma. Hocam bu yaşta boyunuz kısa değil mi? Bir doktora gidin bence uzama çağınız bitebilir. 15 yaşındayım boyum 1 yıl içerisinde fazlasıyla uzadı. 1:48'den 1'68'e.

Yakın zamanda gideceğim hocam bir anormallik var belli ki.
Boyla sigaranın bir alakası yok.

Gelişime etkisi çok büyük hocam. Boy konusunu bilemem tabii ki.
Bırakalı birkaç ay oluyor. Bu ikinci denemem, ilk seferinde 1 ay kadar içmeyip üzücü birkaç olay sonrasında tek tük derken yine başlamıştım.
Benim yöntemim bir bırakma tarihi belirleyip o tarihten 7 gün önce başlayarak artık mide bulandırana kadar sigara içmek. (günde yarım paket içiyordum. Bu bırakma döneminde yaklaşık günde 1.5 paket içtim.) 7 gün sonunda öyle bir doygunluğa ulaşıyorum ki içesim gelmiyor.
Zaten en çok yoksunluk ilk 3 günde hissediliyor. Bu yöntemle son seferde hiç yoksunluk çekmedim. Önemli olan kendini mental olarak sigarayı bırakmaya hazırlamak. Gününü kestir ve dene.

Hocam onu çok denedim ancak boğazım bir zamandan sonra sigaraya alışıyor hani o dumanı içeri çekerken gelen batma hissi gidiyor ve o zaman daha çok içesim geliyor ben de anlamadım.
Benim yöntemim bir bırakma tarihi belirleyip o tarihten 7 gün önce başlayarak artık mide bulandırana kadar sigara içmek. (günde yarım paket içiyordum. Bu bırakma döneminde yaklaşık günde 1.5 paket içtim.) 7 gün sonunda öyle bir doygunluğa ulaşıyorum ki içesim gelmiyor.

Hocam onu çok denedim ancak boğazım bir zamandan sonra sigaraya alışıyor hani o dumanı içeri çekerken gelen batma hissi gidiyor ve o zaman daha çok içesim geliyor ben de anlamadım.
Bu arada çeşitli hobilere yönelmem konusunda çok düşündüm ancak üniversite sınavlarına hazırladığım için pek zamanım kalmıyor maalesef. Yoksa sporun bana en büyük ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.
Çok kötü arkadaş çevrem oldu açıkçası ama asla ağzıma almadım. Sizde ciddi anlamda kararlı bir şekilde sigarayı kafanızdan silin. Arkadaşlarım sigarayı verince annemin uyarı sözleri gelirdi hep aklıma. Hocam bu yaşta boyunuz kısa değil mi? Bir doktora gidin bence uzama çağınız bitebilir. 15 yaşındayım boyum 1 yıl içerisinde fazlasıyla uzadı. 1:48'den 1'68'e.

Keşke en başından böyle yapsaydım. Ailemi çok üzüyorum bu konuda. İnsanları üzmek istemiyorum. Ama bu beni gerçekten çok yoruyor. Her gün kara kara düşünüyorum acaba ne yapsam hobiler edineyim, girişim fikirlerim var onları gerçekleştireyim vesaire. Ancak bu sigara beni her konuda düşündürüyor. Hani ilgisi pek yok çok saçma gelebilir size ama bu gerçekten böyle. İçerim bitiririm çokg üzel buraya kadar ama o sigara bitince o kadar pişman oluyorum ki. Vücuduma, sağlığıma parama her şeyime zarar verdiğinin de o kadar farkındayım ki. İrede zayıf demek ki. Olmuyor o olmadan ne kadar yaparım ki. Koskoca hayat var belki önümde. Ben hayatım boyunca canım sigara istiyor bak bugün de içmedim yarın da içmem diye düşünemem.

Son düzenleme:
Hacı azaltarak bırak. Mesela bi anda sigara içmeyi bırakırsan olmaz. İlk başlarda sigarasız 2 saat dayanırsın. Ama bu eşik zamanla artar ve zamanla bu 7-8 saatlere çıkar. Yani demem o ki plan yaparak azalt. Bir anda bırakırsan olmaz. Ayriyeten sürekli elin bir şeyler arayacak bunu da çerez yiyerek giderirsin. Mutlaka görmüşsündür sigarayı bırakanlar bol bol çerez atıştırır maksat boş durmamak. Duman çıkarma hissini de elektronik sigara ile çözebilirsin. Sabır işi bu zamanla olacak bir anda bitiremezsin. Bir anda bu kadar fazla içmeye başlamadın bir anda da bırakamazsın.

Merhabalar, adım Eyüp Ensar. 18 yaşındayım. Lise son sınıfım, aynı zamanda üniversiteye hazırlanıyorum. Henüz genç olmama rağmen arkadaş çevresi vesaire derken sigaraya alıştım ve devamlı olarak sigara kullanıyorum. Bu benim aldığım harçlıklara, sağlığıma ve en önemlisi gelişimime çok büyük bir zarar veriyor. Paket almıyorum. Ailem gördüğü zaman çok sıkıntı çıkacağını biliyorum.

Öncesinde ailemin sigara içtiğimi kokumdan anlaması ile birlikte geçtiğimiz kış ayında da sigara kullandığımı ancak bunu bırakamadığımı dile getirdim. Fakat onlar da her anne baba gibi sinirli tepki verdiler, açıkçası beklediğim ilgiyi alamadım. Sık sık eve geldiğimde sigara içtiğime dair şüpheli bakışları vesaire oluyor. İçtiğimi biliyorlar aslında ama ben bir şekilde inkar ederek geçiştiriyorum. Babam bu konularda çok hassastır o yüzden çekiniyorum açıkçası.

Ancak şu anki gibi sık içmesem de yaklaşık olarak 3 senedir sigara kullanıyorum. Zayıfım, kilo alamıyorum, boyum uzamıyor ve yaşım 18 olmasına rağmen 163 boyda kaldım. Dalga konusu olmaya başladım artık. Aynı zamanda her gün günde 6 7 dala kadar arttırdım. Tabii bu harçlığıma göre olanlar, harçlığım biraz daha fazla olsa günde 1 paket bile içerim. Hafta sonları hemen hemen 10 12 dal içtiğim oluyor, hafta içi de bazen olabiliyor.

Demem o ki değerli arkadaşlar, aranızda bu durumu yaşamış, atlatmış büyüklerim küçüklerim varsa bana destek olmanız. Ben her türlü zarara girmeye başladım. Ancak şunu da açıkça söylemek isterim ki sigarayı bıraksam bile sigaranın verdiği özentilik, sürekli elinde sigara isteme hissiyatı çok var bende, bunu açıkça söylüyorum. Sigaranın tadını, kokusunu da pek sevmem hatta içerken tiksindiğim zamanlar bile olmuştur. Dolu paketi gaza gelip bırakacağım ulan dediğim de olmuştur. Ancak dediğim gibi canımın çok çektiği zamanlar da var. O dumanı çıkarmak vesaire çok güzel bir his gibi geliyor. Bunu yazarken bile sigara içesim geliyor.

Artık sigara içmek için yorgun da olsam dışarı çıktığım yaz aylarında babama başım ağrıyor, bir ayran içip geleyim deyip sigaraya çıktığım da oluyordu. Bu beni esir aldı açıkçası.

Şimdiden derdime ortak olan abilerime kardeşlerime teşekkür ediyorum. Fikirlerinizi, önerilerinizi bekliyorum. Değerli zamanınızı bana ayırdığınız için teşekkür ederim.
Beyler böyle roman yazıyorsunuz ya hani bir de alta TLDR mı koysanız?

Geri
Yukarı