Sigarayı bırakmak için tavsiyeler

vbios

Kilopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar, 18 yaşındayım. Yaklaşık 3 senedir sigara kullanmaktayım ve bu 3 senede her gün 10-15 tek ortalama sigara kullanıyordum, son 6 ayda fark ettiğim ellerde hafif kızarıklık ve hissizlik beni şüpheye düşürmeye başladı. Buerger Hastalığından şüpheleniyorum, ani bir kararla kesin olarak sigarayı bırakma kararı aldım. Belirtiler hafif olsa da uzun vadede çok kötü yönleri olabileceğini fark ettim.

Öncelikle vücudumda fark ettiğim başlıca şeyler şunlar oldu;

Eski bir sporcuyum, el ve kol damarlarım eskiden sert ve genç gözükürdü. Şu anda sanki tıkalıymış, yaşlı birinin damarıymış gibi gözükmekte ve parmak uçların da ve ellerimde bazen şiddetli hissizlik güçsüzlük hissediyorum. Ayak parmakları ve ayakta bazen morarmalar oluyor. Eskisi gibi spora devam edemiyorum ve üstüme ağırlık çöküyor. Daha önce sigarayı bırakmayı birçok kez denedim ve başarılı olamadım. En çok sabah uyandıktan 1-2 saat sonra içilen ve yemek üstü sigarası harika oluyor. Hem sağlık hem maddiyat ve uzun vadede daha sağlıklı bir birey olmak için sigarayı bırakmaya karar verdim.

Bu yolda benim ne yapmamı tavsiye edersiniz? İnternetteki kaynaklar oldukça yüzeysel. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Konudan sapmak olmasın ama internette bir video ile karşılaştım. Bir adam sigarayı bırakmak için kuş kafesini kafasina giymiş. Herkes deli diye dalga geçmiş, birakamazsin diye ama bırakmış adam. Sigara bırakmak lazım, bir daha çekmemek lazım satın alma.

Sigara içtiğiniz vakitlerde anlarda ağzınıza başka bir şey atın sakız kraker ufak atıştırmalık gibi ve unutmaya çalışın ilk zamanlar zordur sonradan zorluğu büyük oranla gidiyor çünkü kendinizi daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz. Ve yavaş yavaş bırakmaya çalışmayın bir anda olması gerekir bunun hocam.

30 yaşını göremiyeceksin 15 yaşında başlamayacaktın geçmiş olsun bazı kararların dönüşü olmuyor işte.
Merhaba arkadaşlar, 18 yaşındayım. Yaklaşık 3 senedir sigara kullanmaktayım ve bu 3 senede her gün 10-15 tek ortalama sigara kullanıyordum, son 6 ayda fark ettiğim ellerde hafif kızarıklık ve hissizlik beni şüpheye düşürmeye başladı. Buerger Hastalığından şüpheleniyorum, ani bir kararla kesin olarak sigarayı bırakma kararı aldım. Belirtiler hafif olsa da uzun vadede çok kötü yönleri olabileceğini fark ettim.

Eski bir sporcuyum, el ve kol damarlarım eskiden sert ve genç gözükürdü. Şu anda sanki tıkalıymış, yaşlı birinin damarıymış gibi gözükmekte ve parmak uçların da ve ellerimde bazen şiddetli hissizlik güçsüzlük hissediyorum. Ayak parmakları ve ayakta bazen morarmalar oluyor. Eskisi gibi spora devam edemiyorum ve üstüme ağırlık çöküyor. Daha önce sigarayı bırakmayı birçok kez denedim ve başarılı olamadım. En çok sabah uyandıktan 1-2 saat sonra içilen ve yemek üstü sigarası harika oluyor. Hem sağlık hem maddiyat ve uzun vadede daha sağlıklı bir birey olmak için sigarayı bırakmaya karar verdim.

Bu yolda benim ne yapmamı tavsiye edersiniz? İnternetteki kaynaklar oldukça yüzeysel. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sigarayı bir anda bırakamazsınız. Belirli seviyeleri var her gün azaltarak bırakın. Mutlaka duymuşsunuzdur yerine sakız çiğneyin, yemek yiyin gibi tavsiyeleri. İnternetteki kaynakların yüzeysel olduğundan bahsetmişsiniz ama buradan da yüzde yüz işe yarayacak bir çözüm alamayabilirsiniz. Kiminin uyguladığı metotlar sizde işe yaramayabilir, burada size ait olan metodu bulmaya çalışırken de zaman kaybedersiniz. Tavsiyem dışarıdan destek alabilirsiniz. Ayrıca düzenli doktor kontrollerine gitmekte de fayda var dediğiniz ileride ciddi bir probleme yol açabilir çünkü.

Şaka yaptım bu arada hemen ümitsizliğe kapılma senin gibi her gün sigara içen bir arkadaşımın dedesi 92 yaşında öldü kimin ne zaman öleceğini bilemiyoruz en sağlıklı dediğin adam bir bakarsın gider moralini bozma.

Merhaba arkadaşlar, 18 yaşındayım. Yaklaşık 3 senedir sigara kullanmaktayım ve bu 3 senede her gün 10-15 tek ortalama sigara kullanıyordum, son 6 ayda fark ettiğim ellerde hafif kızarıklık ve hissizlik beni şüpheye düşürmeye başladı. Buerger hastalığından şüpheleniyorum, ani bir kararla kesin olarak sigarayı bırakma kararı aldım. Belirtiler hafif olsa da uzun vadede çok kötü yönleri olabileceğini fark ettim.

Her sigarayı düşündüğünüz zaman 100 şınav çekin. İçmeye haliniz kalmaz zaten bir süre sonra.

Sigara kullanımını azaltın ve haftada 2 veya 3 gün içmeyin sonrasında yavaş yavaş kullanımınız azalır

Ne olursa olsun yerine yemek koyma 80 kilo babamın 130 kiloya gelişine şahit oldum bu hata yüzünden.

Yeni konular

Geri
Yukarı