Çözüldü Sık yaşanan elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

467838

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Türkiye, Konya
Arkadaşlar bilgisayarımı dikkatli kullanırım ve hiçbir zaman aniden kapatmam. Yaklaşık 1 saat önce oyun oynarken bina elektriği kesildi ve ben o anda kapattım. 10 dakika önce uzun süredir bir şey olmadığı için bilgisayarı açtım ve açar açmaz yine elektrik gitti. Kasanın önündeki fanlar dönmüyordu 2. açışımda. Sorun olmuş mudur?
PSU: Sharkoon SHP V2.

Fişten çekin ve açma kapama düğmesine basın bırakın. Tekrar deneyin.

Çözüm
2 gün önce başıma geldi sabah elektrik kesildi, geldikten sonra işlemci fanından ses geldi ve duraksayarak çalıştı. Ben de tabii direkt fişi çektim, düğmeyi kapatıp baştan çalıştırdım düzeldi.

Arkadaşlar bilgisayarımı dikkatli kullanırım ve hiçbir zaman aniden kapatmam. Yaklaşık 1 saat önce oyun oynarken bina elektriği kesildi ve ben o anda kapattım. 10 dakika önce uzun süredir bir şey olmadığı için bilgisayarı açtım ve açar açmaz yine elektrik gitti. Kasanın önündeki fanlar dönmüyordu 2. açışımda. Sorun olmuş mudur?
PSU: Sharkoon SHP v2.

Kasanın elektrik ile bağlantısı direkt koptuğu için zarar görebilir 2 sene önce böyle bir sorun vardı HDD'yi yakmıştı, ben de SSD aldım.

PSU: Sharkoon SHP v2.

Her elektrik kesintisinde illa sorun olacak diye bir şey yok. PSU kaliteliyse sıkıntı olmaz kolay kolay. Akım korumali priz olsun bir de. HDD'ler zarar gorebiliyor elektrik kesintisi oldugunda. SSD ise daha az bozulma ihtimali var ama veri kaybi olabiliyor bazen.

Benim PSU korumali degil. Bayagi elektrik gitti bir şey olmadi. Fisten cikartip guc dugmesine birkac kez basili tutuyorum bir de statik elektrik bosalsin diye.

Basılı tutup bırakın.

Şu an bilgisayar fişten kapalıyken tuşa basılı tuttum ve sonra bilgisayarı açtım. Bilgisayarın önündeki 3 fan hala dönmüyor. Bu arada fanlara uzun süredir dikkat etmiyordum belki daha önceden durmuş olabilir ama önceden bilgisayarı açar açmaz dönmeye başlıyorlardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı