Silinen GRUB nasıl Geri Yüklenir?

Cukkine

Centipat
Tekrardan merhaba, bugün içerisinde açtığım diğer konuda Kubuntu kurarken yaşadığım sorundan bahsetmiştim. Sorunumun ne olduğunu biraz anlamış durumdayım şu anda.

Kubuntu'yu birkaç kere daha kurmayı, yüklerken çıkan Önyükleme Aracı(GRUB) Konumu seçeneğini değiştirip denedim ve Windows'a ulaşamadım. Yanlış diske kaydettim sanmıştım. Bayağı üzüldüm bir ara çünkü bilgisayarda projelerim vardı. Ama Önyükleme Aracı Konumunu tekrar değiştirince Windows'a geçebildim. Bahsettiğim yer burası:
1612126406126.png

Benden daha çok bilgisi olan arkadaşlara muhtacım şu anda. Kubuntu'ya da girebiliyorum ama ne terminal açılıyor ne başka bir program. Terminal açılsa diğer programları yükliyeceğim ama yapamıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada Kubuntu yükleme isteğimin sebebi bilgisayarımın eski olması. Daha iyi bir işletim sistemi tavsiye ederseniz onları da değerlendiririm.

Not: Başlığı değiştirmeyi unutmuşum :(

Tekrardan merhaba, bugün içerisinde açtığım diğer konuda Kubuntu kurarken yaşadığım sorundan bahsetmiştim. Sorunumun ne olduğunu biraz anlamış durumdayım şu anda.

Kubuntu'yu birkaç kere daha kurmayı, yüklerken çıkan Önyükleme Aracı(GRUB) Konumu seçeneğini değiştirip denedim ve Windows'a ulaşamadım. Yanlış diske kaydettim sanmıştım. Bayağı üzüldüm bir ara çünkü bilgisayarda projelerim vardı. Ama Önyükleme Aracı Konumunu tekrar değiştirince Windows'a geçebildim. Bahsettiğim yer burası:
Eki Görüntüle 860788

Benden daha çok bilgisi olan arkadaşlara muhtacım şu anda. Kubuntu'ya da girebiliyorum ama ne terminal açılıyor ne başka bir program. Terminal açılsa diğer programları yükliyeceğim ama yapamıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada Kubuntu yükleme isteğimin sebebi bilgisayarımın eski olması. Daha iyi bir işletim sistemi tavsiye ederseniz onları da değerlendiririm.

Not: Başlığı değiştirmeyi unutmuşum :(
Arch/Gentoo indirebilirsiniz onlar hafif distrolar. W10'dan GRUB'ı silmeyi unutma.

Evet Arch Linuxu biliyorum fakat hem Linux kullanmakta yeniyim hem de kullanıcı dostu olması nedeniyle Kubuntu'yu seçmiştim.
Arch kurmak zor değildir sadece biraz azimli olman gerekir, linuxe geçmenin 6. ayı Arch'ı, 7. ayımda Gentooyu indirebilmiştim (Yalan söylemiyorum şaka yapmıyorum, Auto installer olmadan) sadece tekrar tekrar denemekten korkma. Kurulum videosu burada:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not: Ama ilk test etmek için VM'e kur
Ama farklı bir şeyler arıyorsan:
Arch kurmak zor değildir sadece biraz azimli olman gerekir, linuxe geçmenin 6. ayı Arch'ı, 7. ayımda Gentooyu indirebilmiştim (Yalan söylemiyorum şaka yapmıyorum, Auto installer olmadan) sadece tekrar tekrar denemekten korkma. Kurulum videosu burada:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not: Ama ilk test etmek için VM'e kur
Ama farklı bir şeyler arıyorsan:
Manjarodan bahsetmeyi unutmuşum 😀

Son düzenleme:
Kubuntu GRUB uçuyor. Kursanız bile sorun yaşamanı olağan. Eğer terminale ve internete erişiminiz varsa şimdilik rEFInd kurun.
Ben onunla uğraşmam dersen KDE Neon daha mantıklı.

Ctrl+Alt+F3 ile TTY ekranına geçebiliyor musun? Galiba sende Kubuntu sorunlu kurulmuş.

Kubuntu eski bilgisayarlara kurulacak belki de en son dağıtımlardandır.

Manjaro, KDE Neon, Debian KDE veya Xfce işini görür muhtemelen.

Arkadaşlar not olarak ekleyeyim şimdilik Kubuntu kurmaktan vazgeçtim. Windows'u kurtarmak için bile çok uğraştım. Dersler kaynaklı çok vaktim olmuyor zaten. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı