Silinen uygulamaların kayıt defteri kalıntılarını temizlemek

MUHAMMEDALİ66

Kilopat
Yer
Kocaeli/İzmit
Merhabalar. Bilgisayarıma indirdiğim ve denetim masasından kaldırdığım uygulamalar tamamen kaldırılamıyor ne yazık ki. Sistemde gereksiz dosyalar bırakabiliyorlar. Ayrıca kayıt defterinde de gereksiz bilgiler mevcut. CCleaner ile kayıt defteri düzeltme aracını çalıştırdığımda bahsi geçen kaldırılmış programların artıklarını görebiliyorum. Lakin CCleaner güvenilir bir uygulama olmadığı için temizlik yapmıyorum. CCleaner uygulamasını bilgisayarımdan tamamen silmiş bulunmaktayım. Windows üzerinden veya güvenilir bir program vasıtasıyla sistemden kaldırılmış uygulamaların kayıt defterinde bıraktıkları artıkları nasıl temizleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir sorun veya kayda değer bir performans azalması yaşamıyorsanız kayıt defterini temizlemeye çok gerek yok. Kayıt defteri temizleme konusunda her yazılımın hata yapıp yanlış bir şeyi silme ihtimali var. Elle temizlemeyi de deneyebilirsiniz ama bu durumda da hata yapma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Çalıştır bölümüne "prefetch" yazıp silin aynı işlevi görüyor diye biliyorum.

Aynı işlevi görmez prefetch ayrı regedit ayrı. Prefetch yazılımların daha hızlı açılmasını sağlar. Regeditse işletim sistemiyle ilgili ayar ve verilerin tutulduğu bir veritabanıdır.

Kayıt defterini temizlemessem sistem yavaşlar mı? Lütfen Windows'tan kayıt defterini nasıl temizleyeceğimi söyleyin. Ya da kayıt defterini temizleyebileceğim güvenilir bir uygulama biliyor musunuz?

Kayıt defteri zamanla dolup performansı biraz düşürebilir ama şu anda kayıt defteri kaynaklı bir sorun veya performans düşmesi yaşamıyorsanız kurcalamanıza gerek yok. Sorun yaşarsanız yazılımla veya manuel olarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Güvenilir uygulama konusunda sanırım bu yazılımlar arasında en güvenilirlerinden biri CCleaner ancak unutmayın ki bu tür yazılımların hata yapma ihtimali her zaman vardır.

Kayıt defteri zamanla dolup performansı biraz düşürebilir ama şu anda kayıt defteri kaynaklı bir sorun veya performans düşmesi yaşamıyorsanız kurcalamanıza gerek yok. Sorun yaşarsanız yazılımla veya manuel olarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Güvenilir uygulama konusunda sanırım bu yazılımlar arasında en güvenilirlerinden biri CCleaner ancak unutmayın ki bu tür yazılımların hata yapma ihtimali her zaman vardır.
Cevap için teşekkürler. Şimdilik kalsın ozaman. Sistemi yeni topladım bir sorun olmaz sanırım. Daha sonra CCleaner yüklerim belki. Sadece kayıt defteri düzenleyicisi için.

Yeni konular

Geri
Yukarı