SilverStone AR01 v2.1 işlemci soğutucu kullanıcı incelemesi

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım nispeten uygun fiyatlı sayılabilecek SilverStone AR01 v2.1 model işlemci soğutucu ile ilgili deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Ryzen 5 1600 AF model işlemcimi hız aşırtmalı olarak kullanmak için uzun süredir 200₺ altında kaliteli bir işlemci soğutucusu arıyordum. Daha sonra teknobiyotik.com’un şubat sonu indirimlerinde bu ürünü gördüm ve önce fiyatı daha sonra da markayı bildiğim için satın aldım. Teknobiyotik.com üzerinden verdiğim siparişte mavi renkli fana sahip V2 sürüm olarak belirtilirken elime v2.1 siyah renkli fana sahip sürüm geçti. Ürün bana kargo dahil 167₺'ye mal oldu.

Ürünün kutusundan soğutucu blok, 12cm fan, Intel ve AMD için ayaklar ve vidaları, bir kullanımlık da termal macun çıkıyor.

Montaj kısmında bir miktar zorlandığımı söyleyebilirim. Çünkü montajlamak için muhtemelen anakarta işlemci takmadan önce arka braketi tutan plastik kısımlar gerekiyor. Bu parçalar benim elimde olmadığı için ilk başta montaj işlemini gerçekleştiremedim çünkü soğutucu ile işlemci arasında 1, 1.5 cm boşluk kalıyordu. Bu boşluğu kapatmak için mecburen bir ara çözüm geliştirmem gerekti ve yardım alarak boşluk kalan kısımlara plastik musluk contası yerleştirdim. Bu şekilde gayet sağlam bir montaj gerçekleştirebildim fakat sağlıklı mı derseniz bir fikrim yok.

İşlemci soğutucumuz siyah beyaz renklere sahip 12 cm büyüklüğünde 9 yapraklı bir fan ve 8mm kalınlığında 3 adet bakır ısı borusuna sahip 56 yapraklı alüminyum soğutma bloğundan oluşuyor. Bakır kısımlar doğrudan işlemciye temas edecek şekilde tasarlanmış. Fanın devir hızı 1500 - 2500 RPM aralığında ve fan en düşük devirde dönerken bile bir miktar ses yapabiliyor, yine de bu ses Wraith Stealth’ın yük altında çıkardığı sesten daha alçak seviyede. 2000 RPM üzeri ise fan sesi iyice fark edilebilir seviyelere çıkıyor. Yüksek ses istemediğim için fan hızını manuel olarak 1500 RPM seviyelerine yakın olacak şekilde ayarladım.

Kasa olarak Aerocool QS240 model küçük sayılabilecek bir kasa kullanıyorum. Kasanın içinde toplam iki adet 12cm fan var, bir tanesi ön tarafta hava girişini sağlayan fan diğeri ise egzoz fanı ve bu fanlar kasanın içinden çıkan stok fanlar. Termal macun olarak Zalman ZM-STG2 kullandım.

Karşılaştırma yapacak başka soğutucum olmadığı için ürünü daha önceden hız aşırtma denemeleri yaptığım Wraith Stealth ile karşılaştıracağım.

Ryzen 5 1600'ün stok hızlardaki sıcaklık değerlerini ölçme gereği duymadım çünkü işlemci tüm çekirdeklerini tam yükte çalıştırırken çekirdek hızlarını 3200 MHz'e kadar düşürüyor ve bu şekilde stok soğutucuyla bile maksimum 68 69 derecelerde serin bir şekilde çalışabiliyor.

Ryzen 5 1600 AF 1.332V 4025MHz (sıcaklık değerlerini CPUID HWMonitor yazılımından takip ettim.)

***Sistem boşta.

SS AR01 v2.1 = 30 – 36 derece arasında.

Wraith Stealth = 40 – 48 derece arasında.

***Prime 95 small ffts maximum Power stres test (işlemci 115W güç çekiyor.)

SS AR01 v2.1 = 30 dakika sonunda maksimum 71 derece, fan devir hızı maksimum 1620 RPM.

Wraith Stealth = 3 dakikada 95 dereceyi geçiyor ve sistem kapanıyor.

***Cinebench R20 Benchmark (işlemci 102W güç çekiyor.)

SS AR01 v2.1 = en yüksek sıcaklık 65 derece.

Wraith Stealth = en yüksek sıcaklık 87 derece.

***Oyun testleri (işlemci Max 65W güç çekiyor.)

SS AR01 v2.1 = 44 – 52 derece arası, oyundan oyuna göre farklılık göstermekte.

Wraith Stealth = 60 – 75 derece arası, oyundan oyuna göre farklılık göstermekte.

---

Sonuç: Aldığım değerler beni mutlu etti fakat gerekli miydi derseniz buna net bir cevap veremeyeceğim. Çünkü Wraith Stealth ile birlikte mevcut işlemcimi 3.8 GHz hızında (stres testlerinde 85 derecenin üzerine çıksa da) gündelik kullanım ve oyunlarda maksimum 60 65 derece seviyelerinde kullanabiliyordum, 225 MHz için 167₺ ödemiş gibi oldum. Ama ürüne gelirsek bence bu fiyata gayet etkili bir soğutma çözümü sunuyor. Ses olarak da kasanın kendi fanlarından daha yüksek bir gürültüde çalışmıyor. Yine de en düşük seviye 1000 RPM'den başlasaydı daha mutlu olabilirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı