Sınava çalışmak istiyorum

Sınava çalışmak içimden gelmiyor ama 2 gün sonra sınavım var. Ne yapmalıyım?
Önce tam olarak neye çalışman gerektiğini belirle ardından sadece 1 sayfa çalışacağım, de. Eğer bugün 4 saat ders çalışacağım dersen çalışamazsın sürekli ertelersin bir bakmışsın gün bitmiş. Ama en azından sadece 1 sayfa çalışmak için oturursan gerisi de gelir ve de baskı altında hissetmezsin.

Hocam bence gayet normal yaşadığınız şey. Arkadaşların da dediği gibi pandemi şartları ile eğer 1918'ler yaşamadıysanız daha önce kimse karşılaşmadı. Özellikle 18 yaşın altındaki insanlar için pandemi zorsa 2-3 kat daha zor. Özellikle ders çalışmak da bir hayli zor. Fakat bence gerçekçi günlük hedeflerle alışkanlık haline gelecektir.

Toplanın bu sorunun nasıl üstesinden geldiğimi anlatıyorum.

İlla ders olarak bakmayın yapmanız gereken ve yapmadığınız herhangi bir şey de olabilir.

Telefonu falan bırakın oturun evde bir koltuğa, işinizi yapmazsanız neler olacağını düşünün.

Örnek veriyorum sen ders çalışmak istiyorsun ama keyfin ve kahyası buna izin vermiyor, o zaman sene sonunu düşün, notlarını ve ailenin sana takınacakları tavırı düşün. Ne kalmış ki şurada iki güncük? Zaten yüksek ihtimalle bir daha sınav olmayacak, vaka sayıları aldı başını gitti. Değer mi sence yatıp tembellik etmeye? Zaten geride bıraktığın koskoca bir tatil var, e zaten bir kaç ay sonra yaz geliyor. Bir kaç gün kendini sıkamayacaksan ileride en ufak sorunla karşılaştığında nasıl sıkacaksın dişini? Bu kadar zorsa işin iş.

Gibi gibi düşünebilirsin, ben böyle böyle motive oluyorum ;).

Son düzenleme:

İlla ders olarak bakmayın yapmanız gereken ve yapmadığınız herhangi bir şey de olabilir.

Telefonu falan bırakın oturun evde bir koltuğa, işinizi yapmazsanız neler olacağını düşünün.

Örnek veriyorum sen ders çalışmak istiyorsun ama keyfin ve kahyası buna izin vermiyor, o zaman sene sonunu düşün, notlarını ve ailenin sana takınacakları tavırı düşün. Ne kalmış ki şurada iki güncük? Zaten yüksek ihtimalle bir daha sınav olmayacak, vaka sayıları aldı başını gitti. Değer mi sence yatıp tembellik etmeye? Zaten geride bıraktığın koskoca bir tatil var, e zaten bir kaç ay sonra yaz geliyor. Bir kaç gün kendini sıkamayacaksan ileride en ufak sorunla karşılaştığında nasıl sıkacaksın dişini? Bu kadat zorsa işin iş.

İşte bu işin nasıl yapıldığını bilen bir adam.

Örnek veriyorum sen ders çalışmak istiyorsun ama keyfin ve kahyası buna izin vermiyor, o zaman sene sonunu düşün, notlarını ve ailenin sana takınacakları tavırı düşün. Ne kalmış ki şurada iki güncük? Zaten yüksek ihtimalle bir daha sınav olmayacak, vaka sayıları aldı başını gitti. Değer mi sence yatıp tembellik etmeye? Zaten geride bıraktığın koskoca bir tatil var, e zaten bir kaç ay sonra yaz geliyor. Bir kaç gün kendini sıkamayacaksan ileride en ufak sorunla karşılaştığında nasıl sıkacaksın dişini? Bu kadat zorsa işin iş.

Ben de öyle yapıyorum hocam. Hayalleri ve hedefler bana headshot atıyor desem yalan da olmaz 😉

Bence ders çalışmaya ısınmak için pomodoro tekniği ile başla. Belki duymuşsundur zaten ama kısa bahsedersem 25 dk ders + 5 dk mola şeklinde 4 periyod tamamladıktan sonra uzun mola veriyosun. Ders çalışma süresi 25'er dk olunca hem çabuk geçiyor hem de sıkmıyor.

Bence de. Öyle olumsuz düşününce sınavdan çok kötü aldığını düşününce istemesen de yapmaya başlarsın. İleriyi düşün.

Geri
Yukarı