Sınava çalışmak mı yazılım çalışmak mı?

oguzhansr40

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Haçker
Merhaba. Ben 2 yıllık bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim. Şimdi ise bomboş kaldım. Bundan sonra önümdeki seçeneklere baktım ve önümde üç seçenek var.
Birinci seçeneğim; 2024 yılında yapılacak olan tüm sınavlara (TYT, AYT, DGS, KPSS) sınavlarına girmek. Birinden biri olursa oradan devam ederim. Eğer olursa isteğim Yazılım Mühendisliği veya bilgisayar Mühendisliği bölümü.
İkinci seçeneğim; Bu sınavlardan sadece DGS ve KPSS sınavına girip bunun yanında sınavlara çalışırken yazılıma çalışıp dilde kendimi geliştirmeye devam etmek. Bunda da istediğim bölüm aynı.
Üçüncü seçenek; Asgari ücretli bir işe girip ömrümü orada çürütmek.

Kendimi de anlatmak gerekirse; ben normalde oyun yapımı ile ilgileniyorum. Ama oyun alanının bana uygun olmadığını anladım ve alanımı değiştirerek web üzerine (front end) yoğunlaşmayı düşündüm.
Sınav konusuna gelirsek eğer; yazılım alanı bilindiği üzere sayısal bir bölüm. Ama bende sayısal sıfır denecek kadar az. Hiçbir şey bilmiyorum. Sınava çalışırken bunu en temelden almam gerekecek.
Temel olmamasının nedeni tamamıyla okulum (İmam Hatip). 9. sınıfta gelen hocalar Fen Lisesi'nden geliyordu. Bizi sürekli geldiği okuldaki öğrencilerle kıyaslayıp küçük düşürüyordu. Bunlar yüzünden sayısaldan soğudum ve bıraktım. Pişmanlık var ama yapacak bir şey yok.

Acaba bu seçeneklerden hangisi daha iyi olur? Birinci seçenek çok sıkıntı olacak. Çünkü dediğim gibi sayısal dersler bende sıfır denecek seviyede. En temelden almam gerekecek. Bu süreçte konuları yetiştirebilir miyim, bilmiyorum. Diğer seçenekte ise DGS. DGS sınavına girdik diyelim bunda da kontenjan sıkıntısı yaşarım. Yine ortada kalırım. Zaten KPSS'nin yazılımla alakası sıfır. O da bunları yapamazsam belki devlet dairesinde bir işe girerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birinci seçenek en makulu gibi duruyor, tüm sınavlara gir duruma göre değerlendirirsin, yazılım çalışmak biraz riskli, kumar gibi olur bence. Sınavlara her gün elinden geldiğince sıkıca çalış, iyi bir noktaya geleceksindir.

Merhaba. Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü bitirdim. Şimdi ise bomboş kaldım. Bundan sonra önümdeki seçeneklere baktım ve önümde üç seçenek var.
Birinci seçeneğim; 2024 yılında yapılacak olan tüm sınavlara (TYT, AYT, DGS, KPSS) sınavlarına girmek. Birinden biri olursa oradan devam ederim. Eğer olursa isteğim yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümü.
İkinci seçeneğim; bu sınavlardan sadece DGS ve KPSS sınavına girip bunun yanında sınavlara çalışırken yazılıma çalışıp dilde kendimi geliştirmeye devam etmek. Bunda da istediğim bölüm aynı.
Üçüncü seçenek; asgari ücretli bir işe girip ömrümü orada çürütmek.

Kendimi de anlatmak gerekirse; ben normalde oyun yapımı ile ilgileniyorum. Ama oyun alanının bana uygun olmadığını anladım ve alanımı değiştirerek web üzerine (front end) yoğunlaşmayı düşündüm.
Sınav konusuna gelirsek eğer; yazılım alanı bilindiği üzere sayısal bir bölüm. Ama bende sayısal sıfır denecek kadar az. Hiçbir şey bilmiyorum. Sınava çalışırken bunu en temelden almam gerekecek.
Temel olmamasının nedeni tamamıyla okulum (imam hatip). 9. sınıfta gelen hocalar fen Lisesi'nden geliyordu. Bizi sürekli geldiği okuldaki öğrencilerle kıyaslayıp küçük düşürüyordu. Bunlar yüzünden sayısaldan soğudum ve bıraktım. Pişmanlık var ama yapacak bir şey yok.

Acaba bu seçeneklerden hangisi daha iyi olur? Birinci seçenek çok sıkıntı olacak. Çünkü dediğim gibi sayısal dersler bende sıfır denecek seviyede. En temelden almam gerekecek. Bu süreçte konuları yetiştirebilir miyim, bilmiyorum. Diğer seçenekte ise DGS. DGS sınavına girdik diyelim bunda da kontenjan sıkıntısı yaşarım. Yine ortada kalırım. Zaten KPSS'nin yazılımla alakası sıfır. O da bunları yapamazsam belki devlet dairesinde bir işe girerim.

Elektrik mezunu olup yazılımla ilgilendiği için 3 yerin yazılımına bakan tanıdığım var. yabana atmayın sakın kendinizi.

TYT ve AYT çalışmak mantıksız olur çünkü temelin yok. DGS ve KPSS ile devam et. Ancak KPSS ve DGS çalıştım en kötü Türkçe, matematik, tarih, coğrafya yaparım yazılım yerine de eşit ağırlıktan YBS okurum diyorsan girebilirsin. Yazılımı da sakın bırakma çünkü unutursun.

TYT ve AYT çalışmak mantıksız olur çünkü temelin yok. DGS ve KPSS ile devam et. Ancak KPSS ve DGS çalıştım en kötü Türkçe, matematik, tarih, coğrafya yaparım yazılım yerine de eşit ağırlıktan YBS okurum diyorsan girebilirsin. Yazılımı da sakın bırakma çünkü unutursun.
Ya zaten alanımı değiştirdim. Oyun alanı önemli değil, unutsamda olur. Ama bir yazılımcıya sordum o da sınava girip mühendislik bölümüne gitmen daha mantıklı olur DGS'de kontenjan az alım olmayabilir dedi. İleride iş hayatına başlarken iyi bir yerde başlamazsın dedi.

Ya zaten alanımı değiştirdim. Oyun alanı önemli değil, unutsamda olur. Ama bir yazılımcıya sordum o da sınava girip mühendislik bölümüne gitmen daha mantıklı olur DGS'de kontenjan az alım olmayabilir dedi. İleride iş hayatına başlarken iyi bir yerde başlamazsın dedi.
İyi çalışırsan DGS güzel fırsat. Ama yazılım kazanmak için 1 yıl sana yeter mi bilmiyorum çünkü temelsizlik zor iş. Belki aksatıp 2 yıla çıkaracaksın o süreyi. Dolasıyla YBS düşünebilirsin dedim. Mühendislik işi biraz sıkıyor.

İyi çalışırsan DGS güzel fırsat. Ama yazılım kazanmak için 1 yıl sana yeter mi bilmiyorum çünkü temelsizlik zor iş. Belki aksatıp 2 yıla çıkaracaksın o süreyi. Dolasıyla YBS düşünebilirsin dedim. Mühendislik işi biraz sıkıyor.
2 yıla çıkarma gibi bir şansım yok. Aile baskısı malum. Zaten okul bitti hemen iş iş diye tutturdular.
DGS'yi yapabilirim gibi. Zaten TYT konularıyla aynı. Ayrıca sadece 2 ders.

Geri
Yukarı