Sınavda Rönesans'ı Nasıl Açıklamalıyım?

Kobe.Bryant_23

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
İyi sosyaller arkadaşlar. Yarın Sosyal sınavımız var ve öğretmen hangi soruların çıkacağını bize söyledi. Nasıl söyledi derseniz ise ; Sosyal sınavının olduğu gün okul basketbol takımının da maçı vardı ve gitmek zorunda kaldık. Birkaç gün sonra hocamız bize sınav yapacağını söyledi ve sınav günü geldi... Öğretmen defterimizden kağıt koparmamızı istedi ve 5 adet zor soru yazdırdı... Bizde yapamadık tabi ki. Birkaç gün sonra hoca cuma günü ( yarın ) sınav olacağımızı ve aynı soruları soracağını söyledi... ( İnanmayanlar olabilir ancak doğru ) Ve ilk sınavda Rönesans'da vardı... Size sorum sınavda Rönesans'ı nasıl açıklayayım yani oraya ne yazayım?

Kendi eski bilgilerimi kullanacağım.

Rönesans, 15. ve 16. yüzyıllar arasında bilim ve sanata önemin verildiği ve bilim adamlarının bu konuda yaptığı çalışmaların olduğu dönemdir. 'Aydınlanma Çağı' olarak da bilinir. İstanbul'un fethinden sonra yabancı bilim adamlarının İtalya'ya yerleşmesi, ''mesen'' sınıfının varlığı ve Eski Roma ve Helen dönemine ait eserlerin incelenmeye başlanması Rönesans'ın başlama nedenlerinden birkaçıdır. William Shakespeare, Leonardo Da Vinci gibi ünlü insanlar Rönesans döneminde büyük çalışmalar yapmıştır. Rönesans'ın da İtalya'da başlamasının nedeni ise Eski Roma dönemine ait eserlerin incelenmesinden başka, İtlaya'nın bulunduğu konumdur. Bu dönem sonucunda insanlar bilim ve sanata daha çok önem vermeye başlamış, Skolastik görüş(kilisenin dini görüşleri) yıkılmış ve Reform hareketleri hazırlanmaya başlanmıştır.

Umarım bu işine yarar. Sorun olursa sorabilirsin.

Teşekkürler. Hoca bize ipucu olarak "Ninja Kaplumbağalar" demişti ancak ne olduğunu tam anlayamadım :D Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Hocanız güzel söylemiş. Ninja kaplumbağalar diyor çünkü oradaki kaplumbağaların isimleri Rönesans döneminde yetişmiş bilim adamlarının isimleridir. Oradan hatırlayabilirsin :) :D .

-Leonardo Da Vinci
-Donatello
-Michelangelo
-Rafael
lo

Hocam ninja kaplumbağaların isimleri Rönesans döneminde yaşamış 4 sanatçıdan alınmadır. Leonardo Da Vinci, Raphael Sanzio , Donatello ve M. Buonarroti.

Kısaca aydınlanma çağı, bilim ve sanatın ön plana çıktığı dönem.

Ne demek :) . Sınavda Reform ve Coğrafi Keşifler var mı peki? Bizim yeğen de bu konuları işliyormuş da.

Hocam ninja kaplumbağaların isimleri Rönesans döneminde yaşamış 4 sanatçıdan alınmadır. Leonardo Da Vinci, Raphael Sanzio , Donatello ve M. Buonarroti.

Kısaca aydınlanma çağı, bilim ve sanatın ön plana çıktığı dönem.

Zamanında 7. sınıfta iken arkadaşlarım senin dediğin cevabı yazarlardı ve 0 puan alırlardı ben de uzun uzun yazardım tam puan alırdım inek olduğumu düşünürlerdi. Ah ne günlerdi ya :D .

Reform ve Coğrafi kaşifler yok. Osmanlı'da eğitim veren kurumlar var. Benim aklıma bir tek Darüşşafaka geldi. Bir de barut vs. buluşların tarihe kattığı şeyler çıkacak... Yani sorular Osmanlı'dan :D

Reform ve Coğrafi kaşifler yok. Osmanlı'da eğitim veren kurumlar var. Benim aklıma bir tek Darüşşafaka geldi. Bir de barut vs. buluşların tarihe kattığı şeyler çıkacak... Yani sorular Osmanlı'dan :D

Osmanlı'da eğitim veren kurumlar dediğinde Darüşşafaka deme sadece. Bence onuda deme.

Bizim yeğen sürekli anlatıyordu. Ondan hatırladığım kadarıyla Osmanlı'da eğitim veren kurumlar şunlardı:
-Medrese
-Enderun
-Lonca
-Yabancı Okullar
-Tekkeler

Ayrıca 3 tane medrese vardı galiba adlarını hatırlamadığım. Bunları işlediyseniz bunları yaz bence. 'Osmanlı Eğitim Sistemi' kategorisinde bunlar yer alıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı