Sinerji Logitech G810 + Çanta 399 TL

Oyuncu denince aklıma sadece MOBA oyuncuları gelmiyor ki tüm oyuncu kitlesi aklıma geliyor ve bu yüzden üst seviyedeki klavyeler çoğu kişiye hitap etmek zorundadır.
Zorunda değildir. Makro isteyene de klavye yapıyor Logitech. G serisi diye oyun oynayan almıyor sadece, yazı yazan da, makro tuşu kullanmadan oyun oynayan da alıyor klavye. Her kes ekstra 20 tuşu olan garip şekilli klavye sevdalısı değil, dik dörtgen olsun, siyah olsun, ihtiyacım kadar tuşu olsun, karanlıkta göreyim, mekanik olsun. Bu tarz düşünen de sayısız kişi var ki Logitech bu klavyeyi üretmeye devam ediyor. Satmasa, üretmezdi değil mi?

20 tuş isteyen ya da bu ürün satmaz diyen yok. 4 tane makro tuşu koymak bu kadar zor olmaz o tuşlar sadeliği de bozmaz. G710+ daha iyi mesela. Tamam tercih meselesi ama objektif karşılaştırınca G710+ daha iyi.

20 tuş isteyen ya da bu ürün satmaz diyen yok. 4 tane makro tuşu koymak bu kadar zor olmaz o tuşlar sadeliği de bozmaz. G710+ daha iyi mesela. Tamam tercih meselesi ama objektif karşılaştırınca G710+ daha iyi.
İşte o objektif olmuyor, subjektif oluyor hocam. Ben de G810 daha iyi diyorum mesela.

Ben nasıl G710+ diyorum, şöyle.
Bilek desteğinin olması bunun çıkarılabilir olması iyi bir alternatif sunuyor. Fazla abartı olmadan ama yeterli sayıda makro tuşu olması. Sessiz klavye olması bazı durumlarda ihtiyaç haline geliyor bu yüzden brown switch de bazı durumlarda artı sağlayabiliyor. Sen neden G810 diyorsun? Objektif bir şekilde bakıldığı zaman çoğu durumda G710+ daha uygun oluyor. O bilek desteği çıkınca sadece genişlik farkı kalıyor o da 2 tuş kadar (o da makro tuşlarından).

Ben nasıl G710+ diyorum, şöyle.
Bilek desteğinin olması bunun çıkarılabilir olması iyi bir alternatif sunuyor. Fazla abartı olmadan ama yeterli sayıda makro tuşu olması. Sessiz klavye olması bazı durumlarda ihtiyaç haline geliyor bu yüzden brown switch de bazı durumlarda artı sağlayabiliyor. Sen neden G810 diyorsun? Objektif bir şekilde bakıldığı zaman çoğu durumda G710+ daha uygun oluyor. O bilek desteği çıkınca sadece genişlik farkı kalıyor o da 2 tuş kadar (o da makro tuşlarından).
Ben objekif olarak demiyorum olay da o işte. Sizin dedikleriniz de objektif değiller. Ben bir çok kişiyi tanıyorum sesi için alıyor mekanik klavyeyi.
G710+'ın görünüşünü sevmiyorum, kenarlarının oval olması, genel görünümü. G810 tam istediğim klavye benim. Sizin de istediğiniz klavyede makro tuşu olmalı demek ki. Bu kötü değil ama makro tuşu yok diye parasını etmiyor diyemeyiz. Mouse'da da işler böyle. O kadar parayı veriyoruz FPS oynuyorum diye makrosuz alıyoruz mesela. Ben MMORPG oyuncusu olarak mouse'da da makro istemiyorum. Gereksiz tuş benim için.

Bazı durumlarda sessiz olması avantaj sağlıyor dedim. Bilek desteğinin çıkarılabilir olması hem destek seven hem de sevmeyenlerin ortak klavyesi olabiliyor. 2 tuş genişlik vermesi de sadelikten uzak yapmıyor. Yeteceği kadar makro tuşu olması da iyidir. Genel olarak bakıyorum olaya ve G710+ daha iyi gibi duruyor. Evet bazı fareler var C4 mü C5 mi bu nedir diye insanı afallatıyor. Farenin üstünde numerik tuş takımı var mesela. Halbuki iki tane tuş yeterli gelecek. FPS oyununda AWP zoomda hassasiyeti düşürmek için bir tuşa DPI ayarı atayıp basılı tuttuğunda hassasiyeti düşürebilir. Böyle alternatifler kolaylık sağlıyor. Mesela FPS oyuncusu için G102 ideal bir fare.

Hala subjektif bakıyorsunuz olaya. Hitap ettiği kitle farklı olduğunu anlamamakta neden bu kadar ısrarcısınız anlamıyorum.
  • Sizin için bozmayabilir ama genel olarak baktığınızda o 2 tuş sadeliği bozuyor.O 2 tuş diye küçümsediğinizden fazla bir fark olduğunu da belirtmek isterim. Sol taraftaki makro tuşları ve fonksiyon tuşlarının üzerine yerleştirilmiş olan tuşlar da var. Bunların hepsi klavyeyi standart dikdörtgen ve ufak bir klavyeden çıkarıp daha farklı şekilli ve G810'dan enine ve boyuna 3" daha büyük bir hale getiriyor. Sadece o değil simsiyah bir klavye ile turuncu ile sadelikten çıkarılıp renklendirilmiş bir klavyeyi kıyaslamamak gerekir.
  • RGB desteği olmayan bir klavye olduğu için G710+ tercih edilmeme sebebi olabilir.
  • Makro tuşuna ihtiyacı olmayanlar için G810 hala tercih sebebi.
  • Sessizlik konusunda G810 da Logitech'in kendi patentli switchlerinden üretiliyor ve red-brown arası bir sesi var. Resimlerde mavi görüp blue sanmış olabilirsiniz ama yeterince sessiz ki sessizlik de hala bir tercih.

Yani kişisel olarak tercih edilip edilmeyecek şeyler subjektif oluyor. Bu nedenle yorumunuzun geneli objektif değil. Evet bilek desteği konusunda haklısınız. Sökülüp takılabilir olması sebebiyle isteyene de istemeyene de hitap ediyor G710+; ancak bunun dışında sessiz istemeyen için tercih edilebilir değil, RGB aydınlatma isteyen için tercih edilebilir değil, makro tuşu istemeyen siyah, sade bir klavye isteyen için tercih edilebilir değil.

Anlayacağınız kıyaslanabilir olmayan, tercihle alakalı özellikler hakkında konuşurken objektif olmak mümkün değil. Klavyelerin ömrü ile ilgili malzeme kalitesi ile ilgili; yani aslında sayısal verilere dayandırılabilen özellikler ile ilgili kıyaslama yaparken sadece objektif olabilirsiniz.

Not: TeknoSeyir'deki Murat Gamsız mesela yazı yazmak için G810 kullanıyor.

Son düzenleme:
fonksiyon tuşlarının üzerine yerleştirilmiş olan tuşlar da var
Bu tuşlar G810'da da var G710+'da bu genişliği oval bir şekilde yapmışlar G810'da ise düz yapmışlar. Bilek desteksiz yüksekliğini bulamadım ama bilek desteksiz hemen hemen aynı yüksekliktedir yani sadece makro tuşlarından gelen bir genişlik var. Genel olarak bakıldığı zaman G710+ daha iyi olduğunu düşünüyorum biraz daha genel kitleye hitap ediyor. Burada 40 tane makro tuşun 2 tanesini kullanmak bana da absürt geliyor ama G710+'da fazla olmadan yeterince makro tuşu olması iyi olur. Bakın ikisi de iyi ama alternatif arayan birisi (alternatif dediğim çifte standart) emin olun G710+ tercih edecektir. Hitap ettiği kitle farklı ama G710+, G810'un kitlesinin bir kısmına da hitap ediyor. Bu yüzden G710+ diyorum. Benim için makro tuşu olmasa da olur ama ben hep başkalarını da düşünerek bu yorumu yapıyorum. Yani bana G810 hitap ediyor ama baktığımda G710+ daha iyi. Ve kullandığım klavyeler genellikle sade oluyor. Bir de yazı yazarken veya oyun oynarken kaç kere klavyeye bakıyorsun? Görünüş yerine işlevsellik daha ön plandadır klavyede.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı