Sınırda voltaj vermek zararlı mıdır?

OCCT'de stabil değil zaten, test amaçlı bakmıştım. Prime95 konusunda haklısınız @SideWinder. Realbench ile denerim şimdi. Olmadı çok hafif voltaj arttırırım. 1 dakikanın sonunda ınstability detected yedik, hafif arttırayım. Edc kafayı yiyor ve sistem kapanıyor, gerek yok ya :D 3.60 devam...

[email protected] tutturmuştum. Testlerde sorun yaratmıyordu. Şahsen en uygun ayarlar 1.275 ve üstü benim düşüncem. Şu an 4.2 stabil 1.3V. Yükte 1 saat sonucu maks 75 derece gördüm. Boşta 34 derecelerde geziyor. Kendinize uygun ayarları bulmak zor olabiliyor ama buldunuz mu da tadından yenmiyor. Bir yerden sonra inada biniyor ya hani :D AIDA64 kararlılık testi yapıyordum komple tüm sistem uyumluluk içerisinde çalışıyor mu çalışmıyor mu görmek için. 2 saatlik toplam test sonuçlarında bir sorun olmadığını gördüm. Anakartım ASUS Prime B450M-K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek sıkıntı bu oluyor:
1589109272708.png

Bunun da sebebi soğutma sıkıntısı sanırım. Voltajı auto bıraktım, yeni BIOS update güzel geldi açıkçası. Zaten bana kalsa 1.2625V veya 1.2875V verirdim. Auto'da kaldığı gibi, yükte de, idle'da da sabit. Bir anda 1.4V'a sıçramıyor, güzel.

Tek sıkıntı bu oluyor:
Eki Görüntüle 558569

Bunun da sebebi soğutma sıkıntısı sanırım. Voltajı auto bıraktım, yeni BIOS update güzel geldi açıkçası. Zaten bana kalsa 1.2625V veya 1.2875V verirdim. Auto'da kaldığı gibi, yükte de, idle'da da sabit. Bir anda 1.4V'a sıçramıyor, güzel.
Kule tipi güzel bir sogutucu almanızı öneriyorum. Voltaj Auto'da olmasına rağmen bana düşük geldi. Genelde 1.35-1.45 arası veriyor, en azından asus anakartlarda. Stabilse sorun yok. Oyun içi de test yapın, ani droplar ya da kasma,takılma gibi sorunlarınız olmazsa her şey tamam demektir.

CS:GO FPS benchmark avg. 460FPS. Drop olmadı. Aslında evet, düşük fakat silicon lottery değil BIOS update süper geldi. Eskiden Override/AMD/Offset/Auto varken şimdi Override+Offset de var misal olarak.
Memnunsaniz sikinti yok hocam :) sogutucu olarak butce dostu nacizane bir oneride bulunayim yoksa, ondan sonra cok rahat 4.2'lere cikabilirsiniz anakart modelinize gore. Cooler Master Hyper 410R. Yukteyken 15 derece fark ettirdi bana, sivi sogutma taksam herhalde 1-2 derece oynardi.

"bu" konuma giderek overclockun amacını, ne durumda kullanılması gerektiğini, yan etkilerini açıkladım. İşlemciniz zaten güçlü bir işlemci ayrıca overclock etseniz bile oyunlarda pek bir verim alamazsınız. Sorunuza dönecek olursak güvenli voltaj 1.nesil Ryzen işlemcilerde 1.425V olarak geçiyor ama 2. - 3. nesil Ryzen işlemcilerdede 1.4V kullansanız bile bir sıkıntı yaşamazsınız ayrıca CPU-Z ile stress testi yapılmaz.
  • OCCT ile 30dk test, sıcaklık 80'i geçmesin.
  • Prime95 ile 30dk torture test, sıcaklık 85'i geçmesin.
  • AIDA64 ile 20dk test, sıcaklık 80'i geçmesin.
Bu belirttiğim testlerden hata almayıncaya dek voltajı yükseltiniz elinizdeki işlemci rahat 4.2GHz olabilecek bir işlemci.

CPU-Z ile stress testi yapılmayacağını ben de biliyorum, voltajı kontrol ediyorum. OCCT'yi önermen iyi hoş, bug'lı bir program. Prime95'de stabil işlemcide bile crash verdiriyor. Ayrıyeten,
ayrıca overclock etseniz bile oyunlarda pek bir verim alamazsınız.
Emin misin? :D

CPU-Z ile stress testi yapılmayacağını ben de biliyorum, voltajı kontrol ediyorum. OCCT'yi önermen iyi hoş, Bug'lı bir program. Prime95'de stabil işlemcide bile crash verdiriyor. Ayrıyeten,

Emin misin? :D.

Bu zamana kadar dediğin olayların hiçbirini yaşamadım ama siz bilirsiniz :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı