Sinyal vermede nelere dikkat edilmeli?

Koskoca sayfayı ciddi bir şeymiş gibi okudum, ne boş soru bu?
Sinyali verdikten sonra direksiyon toparlanınca sinyal kapanıyor zaten, bir kere dâhâ elini sinyal koluna uzatmak zor olmamalı.
Kankam birincisi her arabada o dediğin özellikten yok ikincisi ben araçtan örnek verdim normalde motor kullanıcısıyım. Ne boş soru bu demeden önce bilginizi tartın.

Arkadaşlar galiba anlatamamışım da benim anlatmak istediğim şey 2 şeritli bir yolda sol şeritte olsam ve ilerde sağa dönecek olduğumu varsayalım. Bu durumda ilk önce sağ şeride geçerken sinyal verip geçiyoruz ya işte tam o sırada sinyali kapatıp ilerde dönmek için tekrar mı sinyal vermem lazım yoksa sağa geçtiğimde hiç kapatmadan devam etsem dönüş aldıktan sonra kapatsam yeterli mi ?

Kankam birincisi her arabada o dediğin özellikten yok ikincisi ben araçtan örnek verdim normalde motor kullanıcısıyım. Ne boş soru bu demeden önce bilginizi tartın.

Arkadaşlar galiba anlatamamışım da benim anlatmak istediğim şey 2 şeritli bir yolda sol şeritte olsam ve ileride sağa dönecek olduğumu varsayalım. Bu durumda ilk önce sağ şeride geçerken sinyal verip geçiyoruz ya işte tam o sırada sinyali kapatıp ileride dönmek için tekrar mı sinyal vermem lazım yoksa sağa geçtiğimde hiç kapatmadan devam etsem dönüş aldıktan sonra kapatsam yeterli mi?

Sağ şeride geçtikten sonra, eğer ki dönüşe kadar çok kısa bir mesafe varsa sinyalini kapatmana gerek yok. Ama sağ şeride geçtikten sonra, dönüşe kadar 400-500 metre kadar bir mesafe varsa, kapatıp sonra dönmeden önce tekrar yakabilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir şeydir. İsterseniz sağ şeride geçtikten sonra dönüşe kadar 600-700 metre olsun, eğer sinyali kapatmak istemezseniz kapatmayın. Kimse size neden sinyali bu kadar uzun yakıyorsun diye hesap sormaz.

Bu o anki koşullara göre belirlencek bir şey. Eğer çevrenizde araba yoksa, hiç sinyal vermesenizde olur.

Sağ şeride geçtikten sonra, eğer ki dönüşe kadar çok kısa bir mesafe varsa sinyalini kapatmana gerek yok. Ama sağ şeride geçtikten sonra, dönüşe kadar 400-500 metre kadar bir mesafe varsa, kapatıp sonra dönmeden önce tekrar yakabilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir şeydir. İsterseniz sağ şeride geçtikten sonra dönüşe kadar 600-700 metre olsun, eğer sinyali kapatmak istemezseniz kapatmayın. Kimse size neden sinyali bu kadar uzun yakıyorsun diye hesap sormaz.

Bu o anki koşullara göre belirlencek bir şey. Eğer çevrenizde araba yoksa, hiç sinyal vermesenizde olur.
Teşekkür ederim.

Her dönüşte ve her şerit değişiminde sinyal verilir. Şerit değiştirdikten sonra hemen dönmeyeceksen, mesela birkaç çıkış sonrası döneceksen sinyali açık tutma. Arkadaki hangi çıkıştan çıkacağını bilmez. Çıkışı gördükten sonra sinyali tekrar yakarsın.

Yol vermek için ani duracaksan dörtlü yak.
Lütfen yol boşken sinyal vermeyin.
Böyle bir kural mı varmış?

Geri
Yukarı