Sipariş vermediğim halde kargo geldi

Birincisi size beklemediğiniz bir kargo gelince almanız doğru değil. Ya içinden sıkıntılı başka bir şey çıksaydı ne yapacaktınız? Sürekli bedavadan ürün gönderilen bir Youtuber falan olsanız hadi diyeceğim olabilir, adresiniz firmalarda vardır arasıra ürün gönderebilirler ama bu hiç mantıklı değil.

İlk yapmanız gereken kargo firmasına gönderici adresini sorup firmayla ya da kişiyle irtibata geçip bunun ne olduğunu sormanızdı. Yanlışlık anlaşılır ve ürün geri giderdi.

Ancak işin diğer yönü de firmaya bakan yönü, eğer bahsettiğiniz firma büyük bir elektronik mağazasıysa onların yapması gereken de öyle ya da böyle teslim edilmiş 700 TL değerindeki bir ürünün peşine düşmek yerine ürünü size hediye etmek olabilirdi çünkü kendi hataları.

Öyle şey olur mu diyenlere bizzat arkadaşımın başına geçen bir olayı anlatayım:
Bir kaç sene önce Apple'dan bir bilgisayar sipariş vermişti, Apple arıyor ve kendisine 1 ay sonra yeni versiyon çıkacak ve aynı fiyattan satışa sunulacak isterseniz bekleyin onu yollayalım diyorlar. Arkadaşım da tamam beklerim sorun yok teşekkürler diyor.

Bir ay sonra cihazı yolluyorlar ama arkadaşım o ayın ekstresine bakınca taksit miktarının çekilmediğini görüyor. Apple'ı arıyor onlar da inceleyelim diyorlar. İnceleyip dönüş yaptıklarında da bu bizim hatamız olmuş ücret çekilmemiş cihaz hediyemiz olsun deyip kapatıyorlar. (Evet bu yaşandı)

Bahsi geçen laptopta yeni çıkmış bir Macbook yani 700 TL lik bir mouse değil.
Yani kişiler dürüst olmalı ve bu tip durumlarda firmayla irtibata geçmeli ama firmalarda kendi sorumluluklarını alabilmeli diye düşünüyorum.. Elbette kimse ürünü bedavadan müşteriye bırakmak zorunda değil ama firma güvenilirliği ve isim sadece iyi ürün satmakla değil bazen de işte bu tip jestlerle yapılıyor..

Satıcı fatura kesmiş bu yüzden icraya verebilir diyenler var da, bu çok büyük bir dolandırıcılık açığı olmaz mı bir düşünsenize dolandırıcıda sizin bilgileriniz var size 20 bin liralık mal için fatura kesiyor ortada mal yok ve sizi icraya veriyor, çok saçma değil mi?

Değil!

Fatura satış sözleşmesi yerine geçer, ama uyuşmazlık durumunda tek başına hukuken yeterli değildir. Ürünün gönderilip teslim alındığına dair irsaliye veya kargo teslim kağıdının da olması gerekir.

Söz konusu olayda fatura kesilmiş, ürün teslim alınmış. Yani bir ticaret gerçekleşmiş. Ancak, ürünün bedeli ödenmemiş. Bu yüzden icra takibi başlatabilir.

Satıcı fatura kesmiş bu yüzden icraya verebilir diyenler var da, bu çok büyük bir dolandırıcılık açığı olmaz mı bir düşünsenize dolandırıcıda sizin bilgileriniz var size 20 bin liralık mal için fatura kesiyor ortada mal yok ve sizi icraya veriyor, çok saçma değil mi?
Dediğiniz durum çok farklı. Çünkü burada ortada mal var ve teslim alınmış. O yüzden icra hakkı elbette doğar.
İşin gerçeği ben konu sahibinin beyanına da inanmıyorum. Arkadaşım hediye etmiştir diye alıp kullanıyor. İnsan hiç mi merak etmez üç gün boyunca hangi arkadaşım hediye etti diye?

Seni arayan numarayı arayıp aynı ürünü başka bir arkadaşımdan alıp ondan bekliyordum gelince açıp kullandım sizin olduğunu fark etmemiştim dersin ne firma 700TL için peşine düşer ne de sen uğraş gönder gitsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı