Sıradan kullanıcı için 32 GB RAM'e gerek var mı?

MarkS

Hectopat
Yer
NY
Arkadaşlar birinden duydum çocuk bunu savunuyor. Ben 8,16 ve 32 GB RAM kullandım normal Windows kullanırken bile bariz fark oluyor diyor. Bana Görev Yöneticisi atıyor ve 7 GB boşta kullanıyor resimde. Çocuk 4*8 GB RAM kullanıyor. Bana mantıklı gelmiyor. RAM artıkça Windows daha az sıkıştırıyor ve bilgisayar hızlanıyor diyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
16'dan sonrasında pek bir etkisi olmaz. Çünkü 16GB'da da 7GB civarı kullanıma boşta pekala çıkabiliyor. Sadece oyun oynayan kullanıcı için şimdilik 16GB fazlasıyla yeterli, 4K oynuyorsanız bile! İlerleyen zamanda ihtiyaç çıkacaktır tabii ki.
Şu an baktım, 7.4GB kullanılıyor. Pek boşta sayılmaz ama sayılır da. Discord araması, tarayıcı ve Spotify açık sadece.

Arkadaşlar birinden duydum çocuk bunu savunuyor. Ben 8,16 ve 32 GB RAM kullandım normal Windows kullanırken bile bariz fark oluyor diyor. Bana Görev Yöneticisi atıyor ve 7 GB boşta kullanıyor resimde. Çocuk 4*8 GB RAM kullanıyor. Bana mantıklı gelmiyor. RAM artıkça Windows daha az sıkıştırıyor ve bilgisayar hızlanıyor diyor.

16 GB RAM vardı. Daha dün yanına bir 16 daha aldım ve gerçekten işlemci rahatladı.
Hiçbir zaman böyle olmazdı hep %10'un üzerinde olurdu işlemci kullanımı.

1650057897599.png

Windows da sıradan uygulamalar kullanırken bile RAM sınıra ulaşmadıkça hız farkı olur mu?
16GB RAM'i, ekstrem şeyler yapmadan doldurmanız pek mümkün değil zaten. Yüksek çözünürlüklü render, video edit gibi RAM isteyen işlemler yapmadığınız sürece yeterli.

Geri
Yukarı