Çözüldü Sıralama sorusunun cevabı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TeknoEmir

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sorunun cevabının ne olduğunu düşünüyorsunuz? Ben açıkçası 5! 4! 2! buldum.

WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.30.14.jpeg

Çözüm
E harfi erkekleri belirtsin. X harfleri de şimdilik boşluk. Önce erkeklerin nerelere gelebileceğine bakalım:

X E X E X E X E X E X

Gördüğünüz üzere 6 adet boşluk var. 4 adet kız var. 4 adet kızı 6 adet boşluğa 6'nın 4'lü permütasyonu kadar şekilde yerleştirebiliriz. Bu da 3.5 yapıyor. Bu elimizde dursun.

Kızların kendi aralarında yer değiştirmesi var. 4!

Erkeklerin kendi arasında yer değiştirmesi var. 5!

5!.4!.5.3 sonuç. Bunu biraz daha düzenleyince 5!.5!.3 yapıyor. Cevap bence D. Cevap nedir?
E harfi erkekleri belirtsin. X harfleri de şimdilik boşluk. Önce erkeklerin nerelere gelebileceğine bakalım:

X E X E X E X E X E X

Gördüğünüz üzere 6 adet boşluk var. 4 adet kız var. 4 adet kızı 6 adet boşluğa 6'nın 4'lü permütasyonu kadar şekilde yerleştirebiliriz. Bu da 3.5 yapıyor. Bu elimizde dursun.

5!.4!.5.3 sonuç. Bunu biraz daha düzenleyince 5!.5!.3 yapıyor. Cevap bence D. Cevap nedir?

Çözüm

X E X E X E X E X E X

Cevap doğru hocam ben de böyle yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı