Sırttan sonra biceps yerine triceps çalışmak

Berk Chelik

Hectopat
Merhaba, yaklaşık 8 aydır sırt triceps - göğüs biceps yapıyordum memnundum, bir antrenör bana bunun doğru olmadığını sırt biceps - göğüs arkakol yapmamı söyledi. 3 hafta denedim ama göğüsten sonra arka kolum çok güçsüz oluyor, 80 kilo girdiğim pushdown'a 65 kiloyla anca giriyorum. Sırttan sonra da biceps çalışınca 40 kilo barbell curl yerine 30 kilo yapabiliyorum. Sizce hangisi doğru?

Son düzenleyen: Moderatör:
3 hareket toplam 12 set. Bench veya dumbell press, incline press, fly.

8 set press hareketinden sonra Triceps'de güç kalmaması normal. O yüzden tavsiyem, 3 hareket 4 set yerine, 5-6 hareket 1 set yapın. Her set tükenişe gidin. Mentzer metodu deniyor buna. Ama siz derseniz ki, ben göğüste setlerimi düşüremem, öyleyse Göğüs-Biceps daha mantıklı. Ama benim şahsi fikrim;

Intensity > Volume.

Chest ve biceps kaslarını çalıştıktan sonra biceps kaslarının iyileşmesi için minimum 2 gün geçmesi gerekiyor ve sen o sırada back-triceps yaptığında iyileşmesini zorlaştırırsın. Çünkü göğüs ve omuz çalıştığında arka kolun, sırt çalıştığında ön kolun çalışacak. Benim önerim ayrı bir kol günü oluşturman. Göğüs ve omuzu birlikte, sırtı tek çalışabilirsin.

Geri
Yukarı