Sistem açılırken anakarttan ses geliyor ve kapanıyor

mortingenbaby

Decapat
Daha fazla  
Selamlar,

Belki saçma gelebilir ama olaylar anlattığım gibi gerçekleşti, video da ekleyebilirim :D Bundan 4-5 ay öncesinde bilgisayarımı kapatmama rağmen kapandıktan hemen sonra kendini otomatik başlatıyordu. Sonra bir gün bilgisayarı açmayı denedim iki-üç defa (tam olarak nereden geldiğini anlayamadım, muhtemelen anakarttan) bildirim sesi gibi bir ses geldi ve bilgisayar kendini kapattı. Birkaç kez denedim, format attım, eski ekran kartımı takıp denedim ancak sorun düzelmedi.

Bilgisayarı toplarken anakart kitapçığına göre RAM slotlarından 2 ve 4'ü kullanmıştım. Denemek için bunları 1 ve 3'e çektim. Sonrasında bu sorunla karşılaşmadım. Sizce neden kaynaklıdır, anakartta çok önemli bir durum olabilir mi? 4-5 aydır kullanıyorum diğer bileşenlere zarar verebilir mi? Tekrar sorun yaşamadım ancak şu anda kasadaki herhangi bir bileşenden dolayı diğerleri zarar görse tekrar toplayacak durumum olmayacak ülkemizin şartlarından dolayı.

Tavsiyeniz varsa süper olur ne yapmam gerektiği ile ilgili. Anakartta önerilenin dışında diğer slotlarda kullanmamın zararı olur mu? 2x8'lik RAM kullanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

• Anakart: ASUS ROG-STRIX B350-F
  • RAM: Corsair 8 GB Vengeance DDR4 3000MHz + Kingston HyperX 8 GB DDR4 3000MHz
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600X.

Selam dostum, anakarttan gelen sesler bizi sorun var mı veya sorunsuz mu çalışıyor tarzında konularda bilgilendirecek türden bir ileti. Senden ricam sesi tarif edebilirsen sorun ne konudaymış veya sorun var mıymış ona göre çözümde bulunalım fakat RAM slot yerleri değiştikten sonra bilgisayarın reset atması düzeliyorsa üstü kapalı bir şekilde Slotlarında sıkıntı olabileceği anlamına gelebiliyor. Haber bekliyorum sizden.

1 uzun bip sesinin ardından 2 kısa bip sesi bir bellek sorunudur. Sisteminizde iki farklı bellek takılı ki bu kesinlikle tavsiye etmediğim bir durumdur. Uyum sorunu yaratır.

Size ilk önerim BIOS güncellemesi yapmanızdır:

Sorun devam ederse Kit bellek almanız gerekecek. Eldeki belleğin aynı modelini bulup alsanız bile uyum sorunu çıkarabilir zira içindeki çip değişiyor. Bilginize.

Cevabınız için teşekkür ederim, şu anda 4-5 aylık süreçte RAM slotlarının yerlerini değiştirince sorun olmadı bu şekilde kullanıyorum fakat uzun süreçte sorun yaratır mı önerilen slotlarda kullanılmaması?
* RAM'ler ile alakalı bir sorun mu tam olarak bozulan kısım RAM mi oluyor yoksa slotlar mı?
* Tekrar 2 ve 4 slotlarına takabilmek mümkün olur mu?
*Bir de kit bellekleri bilmiyorum aynı 2 RAM kullanılması mi? Farklı model belleklerin kullanımı diğer bileşenlere zarar verir mi?

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın, şimdiden çok teşekkür ederim.
@Recep Baltaş Son olarak yanıtlayabilirseniz çok sevinirim başka soru yok :)

Sorun yaratmaz, yavaş olur sadece çift kanala göre.

Bozuk bir kısım yok. İki farklı belleği takınca uyum sorunu olur.

BIOS güncelleme sonrası deneyin.

Özet: Sorun istemiyorsanız kit almak zorundasınız.

Geri
Yukarı