Sistem Admin'liği İçin 2. El Server Önerisi

161553

Hectopat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar, Sistem Uzmanlığı eğitimi süresince fiziksel Server'larla değil de sanal makinelerle çalıştık. Bu yüzden iş bulmakta zorlanıyorum. Kısaca evde kendim kurcalayarak her şeyini öğrenebileceğim bir Server almayı düşünüyorum. Orta ölçekli bir şirket senaryosunda bana hangi bileşenler lazım olur maksimum 5.000-6.000 TL bütçe ile ne önerirsiniz? Mesela şunlar nasıl?

1. sunucu
2. sunucu
3. sunucu
4. sunucu

Fiziksel olarak bir router, switch ya da server'a bile dokundurmamis egitim kurumundan uzak durun. Tabii siz biraz gec kalmissiniz :)
Fiziksel bir sunucu almaniza su asamada gerek yok. Bilgi duzeyinize gore kucuk veya orta capli firmalarda is bulmayi deneyin. VMware Workstation, Virtualbox, GNS3, Eve-NG ve Cisco Packet Tracer ile cogu lab egitimini yapabilirsiniz.
Google cloud ve Microsoft Azure un free trial kredili VPS leri var onlara da bakabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Arkadaşlar bence de gerek yok ama gittiğim iş görüşmelerinde 2,5 ay süren, 3 lokasyonlu ve gayet komplike bir projeyi sanalda başarıyla kurduğumu söylüyorum, müdür hala fiziksel ortamdaki tecrübesizliğimden dem vurarak server'a ram takabilir misin, ethernet kablosu çakabilir misin Active Directory'de user açabilir misin gibi anlamsız sorular soruyor.
O yüzden en azından reelde karşılaşacağım makinelerle gerçek bir lab ortamı kursam, karşıma bir rack server çıktığında ne yapacağımı net olarak bilirim diye düşündüm. Lab çalışmalarında bir sorunum yok.

Arkadaşlar bence de gerek yok ama gittiğim iş görüşmelerinde 2,5 ay süren, 3 lokasyonlu ve gayet komplike bir projeyi sanalda başarıyla kurduğumu söylüyorum, müdür hala fiziksel ortamdaki tecrübesizliğimden dem vurarak server'a ram takabilir misin, ethernet kablosu çakabilir misin Active Directory'de user açabilir misin gibi anlamsız sorular soruyor.
O yüzden en azından reelde karşılaşacağım makinelerle gerçek bir lab ortamı kursam, karşıma bir rack server çıktığında ne yapacağımı net olarak bilirim diye düşündüm. Lab çalışmalarında bir sorunum yok.

çok istiyorsan al dostum. Yukarda sayılanları yapabilmen gerekiyor zaten. Fiziksel sunucu gördüğünde bomba bulmuş gibi karakola götürmek isteyenlerden olmadığın sürece problem yok :)
Ayrıca Active Directory'i ve çok daha fazlasını sanal sunucularda kurabilirsin.
İlk mesajımda söylediğim gibi eğer düzgün bir eğitim kurumundan (ve en önemlisi hocadan) adam gibi bir eğitim almış olsaydın bunların birçoğunu zaten yapabiliyor olursun.

çok istiyorsan al dostum. Yukarda sayılanları yapabilmen gerekiyor zaten. Fiziksel sunucu gördüğünde bomba bulmuş gibi karakola götürmek isteyenlerden olmadığın sürece problem yok :)
Ayrıca Active Directory'i ve çok daha fazlasını sanal sunucularda kurabilirsin.
İlk mesajımda söylediğim gibi eğer düzgün bir eğitim kurumundan (ve en önemlisi hocadan) adam gibi bir eğitim almış olsaydın bunların birçoğunu zaten yapabiliyor olursun.
Köklü ve iyi diye bilinen bir özel kurumda eğitim aldık ama fiziksel ortam anlamında, kabinet gören masum vatandaş kıvamındayız, durum bu. Neyse ben bi kursa uğrayıp hocayla konuşayım en iyisi. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı