Yazılım için yol haritası önerisi

akobia1

Hectopat
Selam dostlar, yazılımda yöneleceğim kesin bir alan yok.
Siber güvenlik, yapay zeka ve popüler olmasından dolayı Python öğrenmek istiyorum.
Mobil platformda uygulama geliştirmek için React düşünüyorum JS bitirdikten sonra.
Aynı zamanda web tasarımları yapmak içinde Front-End düşünüyorum, hem reactıda öğrenip mobil uygulamaya da girebilirim.
Şu anda aktif olarak öğrendiğim diller C# ve Python.
C# ile şu an .net öğreniyorum ondan sonra C++ düşünüyorum.
C++ ise oyun için.
Drone yazılımları için C++, C# ve Python.
Kısacası bir alanda kalmak istemiyorum start-up fikirlerim var birçok alanda.
Yazılım küçüklüğümden beri ilgi alanım o yüzden birçok dili öğrenmek istiyorum fakat bir dilde de uzmanlaşmam gerekiyor.
Düşüncem birçok alanı deneyip hangisi en çok sevdiğim ise onda uzmanlaşmak ve diğerlerine de devam etmek.
Şu an sınav senem olmasından dolayı günde ortalama 4 saat ayırabiliyorum. Sizce nasıl bir yol haritası çizmeliyim, önce öğrenmem gerek dil hangisi?
Ek olarak mu yıl mezun olacağım için mezun olanların bilgilerinin olacağı bir mobil uygulama yapmayı düşünüyorum, çift platforma 3 ay sonra amatörce hangi dil ile yapabilirim?
Aklımda bazı mobil uygulama fikirleri var. Mobil uygulama ve Front-End web developer harçlığımı çıkartmak maddi olarak kendimi rahatlatmak için istiyorum gelecekte bu alanlarla ilgili bir şey düşünmüyorum.
Gelecekte ise düşündüğüm oyun geliştirme C++ ve e-ticaret altyapısı, drone, yapay zeka, makine öğrenimi, blockchain, gibi yüksek teknoloji işler çıkartmak istiyorum.
(Saçmalamış olabilirim, dediğim gibi kafam çok karışık kusura bakmayın.)

Dostlar önce HTML, CSS, JS, React ve C# sonrasında ise C++ ve Python öğrenmeyi düşünüyorum. Mantıklı mı?

Son düzenleme:
Selam, ben ilk olarak C# ve oyun tasarımı sonra C++ sonra siber güvenlik öğrendim. Java ile falan da biraz aram var kendine bir profesyonelleşmek istediğin dal seçmelisin. Mesela ben C# ı seçtim. Şuan Python öğreniyorum.

Selam, ben ilk olarak C# ve oyun tasarımı sonra C++ sonra siber güvenlik öğrendim. Java ile falan da biraz aram var kendine bir profesyonelleşmek istediğin dal seçmelisin. Mesela ben C# ı seçtim. Şu an Python öğreniyorum.

Uzunca bir araştırmadan sonra c#tan uzmanlaşmaya karar kıldım, web, mobil, oyun, ve Back-End olarak kullanılabiliyor. Ondan sonrasında ise C++ düşünüyorum. İlerlemek istediğim alan hem Back-End, otomasyon sistemleri, ticari yazılımlar hem de oyun geliştirme.
Yanında freelance olarak web ve mobil uygulama geliştirme içinde C# ideal. (hobi ve zevk olarak da siber güvenlik)
İleride diğer dillere öğrenebilirim fakat bu yıl pek vaktim yok o yüzden kendimi C#'a adadım.
Sizce bu karar mantıklı mı?

Uzunca bir araştırmadan sonra c#tan uzmanlaşmaya karar kıldım, web, mobil, oyun, ve Back-End olarak kullanılabiliyor. Ondan sonrasında ise C++ düşünüyorum. İlerlemek istediğim alan hem Back-End, otomasyon sistemleri, ticari yazılımlar hem de oyun geliştirme.
Yanında freelance olarak web ve mobil uygulama geliştirme içinde C# ideal. (hobi ve zevk olarak da siber güvenlik)
İleride diğer dillere öğrenebilirim fakat bu yıl pek vaktim yok o yüzden kendimi C#'a adadım.
Sizce bu karar mantıklı mı?
Evet ben 4 yıl sadece c# yaptım başlarda oyun tasarımı ile .d

Yeni konular

Geri
Yukarı