Sistem belirli bir sure calisip kapaniyor

awwsheep

Femtopat
Daha fazla  
RAM
t-force 16 gb ddr4 3600 mhz cl18
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD512 512GB 3D Nand 2000/1500MB/sn NV
Ekran kartı
Gıgabyte Rtx 3070 Eagle 8gb GDDR6X 256 Bit Rgb LED
Anakart
Asus Prime B450-Plus AMD B450 AM4 DDR4 4400 Mhz AT
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500 3.60GHz 6 Çekirdek 19MB Önbellek
Arkadaşlar merhaba. 2 gun once topladigim sistemde oyuna girdikten sonra nedenin anlamadigim bir kapanma yasandi. Hemen akabinde PC'yi tekrar açtım ve ekran no signalda ama sistem calisir vaziyette.

Internetten arastirdim niye yapar diye ve RAM sök tak islemini gerceklestirdim, açıldı fakat RAM'lerde sıkıntı olabilir endisesi ile Memtest'e tabii tutarken tekrar kapandi PC.

Bir daha sök tak yolu ile PC'yi açtım ve teker teker Memtest yaptığımda hata bulunamadi. Bu kapanmanin sebebi ne olabilir?

Termal macunları yenileyince işlemci sıcaklığı normale döner
Farklı bir üçlü prizle denemenizi öneririm viko olur makel olur
Yalnız PSU için satın aldığınız e ticaret platformuyla iletişime geçin
Çok can sıkıcı bir durum bu çünkü

OCCT ile PSU testi yapın bir de oyun içi Afterburner ile CPU sıcaklıklarına bakın 90 derece gördüyseniz oyunlarda 95 olup kapatıyor olabilir.

Aynı işlemci stres testi yaptım 95 derece ile OCCT kapatmadı Ryzen 5000 serisi sıcak çalışması normal diyorlar [AMD Tarafından] + oyunda o ısıya ulaşıcağını sanmam.

Termal macunları yenileyince işlemci sıcaklığı normale döner.
Farklı bir üçlü prizle denemenizi öneririm viko olur makel olur.
Yalnız PSU için satın aldığınız e ticaret platformuyla iletişime geçin.
Çok can sıkıcı bir durum bu çünkü.

İşlemci o sıcaklığa çıkması normal hatta iyi bir sıcaklık almış macun yenilese bile fark olmayacak soğutucu şart illa düşürmek isterse iyi bir soğutucuya geçmesi lazım.

Arkadaşlar merhaba. 2 gun once topladigim sistemde oyuna girdikten sonra nedenin anlamadigim bir kapanma yasandi. Hemen akabinde PC'yi tekrar açtım ve ekran no signalda ama sistem calisir vaziyette.

Internetten arastirdim niye yapar diye ve RAM sök tak islemini gerceklestirdim, açıldı fakat RAM'lerde sıkıntı olabilir endisesi ile Memtest'e tabii tutarken tekrar kapandi PC.

Bir daha sök tak yolu ile PC'yi açtım ve teker teker Memtest yaptığımda hata bulunamadi. Bu kapanmanin sebebi ne olabilir?
Oluşabilecek hatalar sıcaklık seviyeleri-psu yetersizliği-psutya gelen güç kablosu hatas-işletim sistemi hatası-ram hatası bunlardan birisi olabilir hepsini kontrol etmenizi tavsiye ederim en başta sıcaklık derecelerine bakmakla başlayabilirsiniz

Sormayin psu icin arastirma yapmadan aldimpismanim sonradan forumlardan okuduktan sonra pisman oldum.

Psu arizasi olup olmadigini anlamanin bir yolu varmidir?

Stok fan ile kullnaiyorum sogutucu almak icin butcem yetmedi en fazla gordugum deger 90 derece idi.
90 derece hiç normal bir değer değil termal macun yenilemesi ve fan yuva kontrolü yapmanızı öneririm.

İşlemci o sıcaklığa çıkması normal hatta iyi bir sıcaklık almış macun yenilese bile fark olmayacak soğutucu şart illa düşürmek isterse iyi bir soğutucuya geçmesi lazım.

Ona bakarsan i5 11400F işlemciye de sıvı soğutucu şart ama
Recep Baltaş Tebilon Vega sistemde stok fan tercih ediyor
Yani arkadaşın bütçesi uygun değildir belki

Yeni konular

Geri
Yukarı