Sistem boştayken ekran kartı 85-90 derece

beyazkartalx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık bir haftadır bir türlü çözemediğim ekran kartı sıcaklık sorunuyla karşı karşıyayım. 1 hafta öncesine kadar her şey yolundayken ekran kartının anormal derecede ısındığını fark ettim. Bilgisayarı açtıktan yaklaşık 20 dakika sonra ekran kartı kademe kademe 55, 65, 75 derecelere çıkıyor ve sıcaklık 85-90 derece arasında gidip geliyor. Daha önceleri sistem boştayken sıcaklık degerleri 40-45 arasındaydı. Ekran kartı neden bu kadar ısınıyor olabilir?

Not: Ekran kartının fanlarindan biri çalışmıyor ancak çalışmasa bile sistem boştayken 85-90 dereceye çıkması pek mümkün değil gibi.

Not 2: Mesajı yazarken şunu keşfettim. ASUS GPU Tweak programından baktığımda ekran kartı voltajinin son seviyede olduğunu gördüm. Ayarı normal seviyelere getirince sıcaklıkta düşme oldu ancak ayarlar tekrar otomatik olarak eski haline geri dönüyor. Ben ne kadar kaydetsem de kartın voltaj gücü son seviyeye kadar tekrar çıkıyor. Acaba kart sürekli overclock halinde mi çalışıyor?

Çözüme yönelik yaptığım uygulamalar.
Virüs bulaşma ihtimaline karşı format atıldı.
Ekran kartının en son güncel driveri yüklendi.
Ekran kartı fanları temizlendi. Termal macun sürüldü.
Kasa içi hava sirkülasyonu yapıldı.
Bilgisayarın özellikleri
Anakart: MSI Gaming 970
Ekran Kartı ASUS R9 270 Direct II OC
İşlemci: AMD FX 8320 8 çekirdek
RAM: Corsair 8GB
Harddisk: Kingston 256 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı