Sistem çok yavaş açılıyor ve kullanılamıyor

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Geçen gün bilgisayarımda yaşadığım bir sorundan dolayı sinirle kasanın tepesine vurmuştum. Bilgisayar aniden kapandı, iki üç gündür açamıyorum. Çoğunlukla açılmak yerine cihaz bulunamadı hatası veriyor, açıldığında da çok çok uzun sürüyor, masaüstü ekranı karşıma geldiğinde internet olmuyor, sürekli donuyor ve hiçbir uygulama çalışmıyor. Kısacası açılması da bir fayda sağlamıyor.

Başta sorunun hard diskten olduğunu düşündüm, çünkü daha önceden yükleme ekranındaki daireler dönerken donuyordu. Hard diski değiştirince düzelmişti. Bu sefer de aynı şey oldu bir iki kere. O sebeple kontrol ettim başka hard diskle ancak diskte problem yok gibi. Çünkü format için hazırladığım flash bellek de aşırı uzun sürede açılıyor. Bir kere mor ekran geldi dakikalarca bekledim ancak dil seçim ekranı geldi. Seçtikten sonra 20 dakikaya yakın süre bekledim ancak değişen bir şey yok. Sorun hangi parçada olabilir sizce? Bilgisayar çok eski ve toplama olduğu için bilgisayarcılara güvenmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Geçen gün bilgisayarımda yaşadığım bir sorundan dolayı sinirle kasanın tepesine vurmuştum. Bilgisayar aniden kapandı, iki üç gündür açamıyorum. Çoğunlukla açılmak yerine cihaz bulunamadı hatası veriyor, açıldığında da çok çok uzun sürüyor, masaüstü ekranı karşıma geldiğinde internet olmuyor, sürekli donuyor ve hiçbir uygulama çalışmıyor. Kısacası açılması da bir fayda sağlamıyor.

Başta sorunun hard diskten olduğunu düşündüm, çünkü daha önceden yükleme ekranındaki daireler dönerken donuyordu. Hard diski değiştirince düzelmişti. Bu sefer de aynı şey oldu bir iki kere. O sebeple kontrol ettim başka hard diskle ancak diskte problem yok gibi. Çünkü format için hazırladığım flash bellek de aşırı uzun sürede açılıyor. Bir kere mor ekran geldi dakikalarca bekledim ancak dil seçim ekranı geldi. Seçtikten sonra 20 dakikaya yakın süre bekledim ancak değişen bir şey yok. Sorun hangi parçada olabilir sizce? Bilgisayar çok eski ve toplama olduğu için bilgisayarcılara güvenmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bilgisayarını kapatırken ''Task Host Window'' adında bir hata alıyor musun?

Öfkeyle kalkan zararla oturur.

Ekran kartı iyi mi? İyi durumda mı? Görünür bir şey var mı?
GTX 550Ti takılı, görünürde bir problem yok.
BIOS pilini çıkart 10-20 saniye bekle geri tak. Tüm parçaları çıkart tak yap.
Ramleri çıkartıp silgiyle temizledim, işlemciyi termal macun aldıktan sonra çıkartıp takacağım. Ekran kartını da sökmeyi denerim.
RAM'leri teker teker deneyin.
Ramlerde görünür bir sorun yok.
Eski olduğu için artık yavaş yavaş ömrü doluyor olabilir. Çok eski diye belirtmişsiniz.
Disklere bad sector testi yapılabilir.
Evet eski, büyük ihtimalle ondan ama çözmem gerekiyor. Kendi bilgisayarım dışında sadece bir laptop var ki diskimi ona bağlayamıyorum. HDD'yi USB'ye bağlayan aparatlardan aldığımda test yapmaya çalışırım. Fakat dediğim gibi flaş bellekten boot ettiğim zaman da aynı sorun oluyor. Diskte problem olduğunu sanmıyorum.
Bilgisayarını kapatırken ''Task Host Window'' adında bir hata alıyor musun?
Bilgisayarı açtığımda dediğim gibi kafayı yiyor. Başlat tuşuna defalarca basmama rağmen işe yaramıyor. Bu sebeple arkadaki tuşundan kapattım. Bilmiyorum öyle bir hata verip vermediğini.

Geri
Yukarı