Sistem kendi kendine kapanma sorunu

kadirwellick

Kilopat
Daha fazla  
Bir sistemim var bir buçuk yıldır kullanıyorum. Ama birkaç haftadır sürekli kapanıp açılıyor. Asus anti surge kapatıyor PC'yi. Elektrik akımında bir dalgalanma algıladığından dolayı. Ama rahatsız olmaya başladım. BIOS'u kurcalamaya başladım. Fotodaki kırmızı yeri gördüm bu neden böyle? Kapanmasının sebebi bu mu?

IMG_20180912_110748.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bakın, bu PSU'nun voltaj çıkış değerlerinde özellikle kusüratlarında çok fazla oynama var, özellikle de en büyük fark + 3.3 voltta görünüyor, bu da sanırım bir anakartın kabul edemeyeceği kadar kusüratta yani çok fazla fark oluşmuş durumdadır, bu yüzden kırmızı yazıyla bir uyarı olarak bu belirtilmiştir, bu fark 3.3'e göre neredeyse 0.42 volt civarında, az önce eski 2. masaüstü PC'imdeki "PC Healty" değerleriyle bunu bir karşılaştırdım. Örneğin 12 volt 12 volttan kusürat olarak biraz daha fazla, 12.20 volt gibi, 5 volt da öyle, 3.3 volt 3.296 volt yani neredeyse yuvarlansa tam 3.3 volt olacak gibi. Bu yüzden PSU'nuzun volt çıkış değerlerini anakarttaki regülatör (Regülatörden önce de belirli en az veya en yüksek volt değerlerinin kabul sınırı vardır) kabul edemiyor, o yüzden PC'niz sürekli sıfırlanıp kapanıyordur. Başka bir PSU'nuz (yedek olarak ayni watt gücünde) varsa onunla bir deneyin, bu durumda kapanma olmuyorsa PSU volt çıkış değerleri çok değiştiği (kusüratları fazla kaydığı) için bu PSU'yu sağlıklı olarak sürekli kullanamazsınız gibi görünüyor. Kolay gelsin.

Merhaba. Bakın, bu PSU'nun voltaj çıkış değerlerinde özellikle kusüratlarında çok fazla oynama var, özellikle de en büyük fark + 3.3 voltta görünüyor, bu da sanırım bir anakartın kabul edemeyeceği kadar kusüratta yani çok fazla fark oluşmuş durumdadır, bu yüzden kırmızı yazıyla bir uyarı olarak bu belirtilmiştir, bu fark 3.3'e göre neredeyse 0.42 volt civarında, az önce eski 2. masaüstü PC'imdeki "PC Healty" değerleriyle bunu bir karşılaştırdım. Örneğin 12 volt 12 volttan kusürat olarak biraz daha fazla, 12.20 volt gibi, 5 volt da öyle, 3.3 volt 3.296 volt yani neredeyse yuvarlansa tam 3.3 volt olacak gibi. Bu yüzden PSU'nuzun volt çıkış değerlerini anakarttaki regülatör (Regülatörden önce de belirli en az veya en yüksek volt değerlerinin kabul sınırı vardır) kabul edemiyor, o yüzden PC'niz sürekli sıfırlanıp kapanıyordur. Başka bir PSU'nuz (yedek olarak ayni watt gücünde) varsa onunla bir deneyin, bu durumda kapanma olmuyorsa PSU volt çıkış değerleri çok değiştiği (kusüratları fazla kaydığı) için bu PSU'yu sağlıklı olarak sürekli kullanamazsınız gibi görünüyor. Kolay gelsin.
Anti surge'ü devre dışı bıraktım ama pcyi bozacak diye korkuyorum. Elimde bir psu da yok yeni psu almayı düşünüyorum.
Az önce PC'yi açtım. Kırmızı görünen birşey yoktu. Madem öyle anti-surge'ü açayım dedim. Kaydettim. PC kapanıp açıldı. Yeniden baktığımda yeniden kırmızıya dönmüş halde gördüm.
edit: Bir daha anti-surge'ü kapattım ve yeniden kırmızı olarak birşey görünmüyor. 3.3 V voltage'ın karşılığında +3.096 yazıyor. Diğer bütün değerler aynı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı