Rehber Sistem Kurtarma Noktası Ayarlama Ve Geri Dönme

Geri Yükleme Noktası Nedir ?
Geri yükleme noktası; Windows'un içinde bulunan , kullanıcı/cihaz tarafından oluşturulabilen ve Windows herhangi bir hasar (virüs, sistem dosyası bozulması , sürücüler ile ilgili problemler , güncelleme ile ilgili problemler vs. vs.) aldığında geri dönüş yaparak sisteminizi kurtarabileceğiniz bir sistemdir.
Geri Yükleme Noktası Ne İşe Yarar ?
Geri yükleme noktası ; Windows yazılımsal olarak bir hasar gördüğünde, eğer daha önce yedek alındı ise o noktaya geri dönüp sisteminizi düzeltmenize olanak verir.
Geri Yükleme Noktası Nasıl Çalışır ?
Geri yükleme noktası; Program dosyaları , sürücüler , system32 klasörü , (Eğer sistem 64 bir ise) SysWOW64 vb. şeylerin yedeğini alır. Kullanıcı bunu kullanarak yeniden yükleme yaptığında ise bu dosyaları kopyalayıp yapıştırır.
Geri Yükleme Noktası Neden Kullanılır ?
Benim gibi bol bol tema ve kritik konularda (overclock, sistem araçları) yazılım yapmayı ve denemeyi sevenler için ideal bir şeydir. Sisteme bunlardan dolayı bir hasar gördüğünde hızlı bir şekilde formata gerek kalmadan sistemimi böyle kurtarırım.
Geri Yükleme Noktası Nasıl Oluşturulur ?
İlk olarak denetim masasında "Geri Yükleme Noktası" nı aratıyoruz. Ardından "Sistem" in altında "Geri yükleme noktası oluştur" a tıklıyoruz.
Adsız.png

Ardından burada en alttaki "Oluştur" a tıklıyoruz.
Adsız2.png

Bu işlem cidden kısa sürer
Nasıl Geri Yükleme Noktası Kullanarak Geri Yükleme Yapılır ?
Bu işlem çok basittir. Bunu yapmanız için gereken tek şey aynı yere gelip "Sistem Geri Yükleme" ye tıklamak ve şunu yapmak:
0jq8omio2jw41.jpg

Bilgisayarımı Açamıyorum. Ama Geri Yükleme Noktam Var. Nasıl Kullanabilirim ?
Bunun için içinde windows olan herhangi bir flash bellekten boot edip şunları yapın:
Shift+F10 ile CMD yi açın.
"notepad" yazarak not defteri açın.
Üstten Dosya>Aç diyin.
Ardından muhtemelen gizli olan Win(İşletim Sistemi Sürümü)_Backups dosyasından system32 yi kopyalayın.
Zaten sistemde bulunan system32'nin üstüne yazın. (64 bit kullananların SysWOW64'ü de kopyalaması gerekebilir.)
Bozulmalar sonucu sorumluluk sizdedir. Bu dediklerim Windows 7 de denenmiştir.

Geri
Yukarı