Sistem, macOS Catalina yazılı USB'yi görmüyor

Yahya Nuroğlu

Kilopat
Makaleler
1
Evet biraz saçma gelebilir ama aşağıdaki sistemime macOS Catalina kurmaya çalışıyorum. Sanal makineye kurabildim ama sistemin kendisine kuramadım. ISO dosyasını USB'ye Trans Mac yardımı ile yazdırdım. Ama sistemi USB'den Boot etmek için Boot menüsüne girdiğimde ISO'yu yazdığım USB'nin görünmediğini gördüm. Bunun için çözümü olan var mı?

Sistem özellikleri:
Intel Celeron 1037U işlemci,
Intel HD 4000 iGPU,
SanDisk Ultra 3D SSD 500 GB,
Crucial 4 GB 1600 MHz RAM,
Huntkey 300W PSU,
ECS NM70-I2 V1.0 anakart.

Kullandığım USB bellek: SanDisk Cruzer Blade 16 GB.

@Recep Baltaş
@claus

Secure Boot kapattın mı kanki? Daha birçok ayar var ama, Secure Boot'u kapatarak dene bir.

Ayrıca USB bölümlere ayrılmıştır ve bir bölümünde EFI dosyaları olması lazım. Yoksa başka bir rehber bul.

Benim yaptığım şu; Bir. DMG kalıbını yazdırım, sistemime göre EFI bulurum ve eklerim. Secure Boot'u kapatır ve kurulum yaparım.

Secure Boot kapattın mı kanki? Daha birçok ayar var ama, Secure Boot'u kapatarak dene bir.

Ayrıca USB bölümlere ayrılmıştır ve bir bölümünde EFI dosyaları olması lazım. Yoksa başka bir rehber bul.

Benim yaptığım şu; Bir. DMG kalıbını yazdırırım, sistemime göre EFI bulurum ve eklerim. Secure Boot'u kapatır ve kurulum yaparım.
Bu tip işlerle uğraşırken benim ilk yaptığım iş Secure Boot'u kapatmaktır 🙂 USB direkt tek bölüm şu anda ve tamamına erişilemiyor.
Bir UEFI'yi kapatıp deneyeyim bakalım ne olacak.

Kardeş farklı bir yol izle. Bu forumda ve başka bir forumda DMG imajı elde edip, USB'ye yazdırdığında, Fat32 ve başka bir bilinmeyen alan oluşuyor.

Fat32'in içinde de EFI olduğu zaman direkt Bios algılıyor zaten.
Bir de elimde Mac OS Lion 10.7.5 var. O DMG dosyası. Onunla deneyeyim. Yine Trans Mac programını mı kullanayım?

Evet biraz saçma gelebilir ama aşağıdaki sistemime macOS Catalina kurmaya çalışıyorum. Sanal makineye kurabildim ama sistemin kendisine kuramadım. ISO dosyasını USB'ye Trans Mac yardımı ile yazdırdım. Ama sistemi USB'den Boot etmek için Boot menüsüne girdiğimde ISO'yu yazdığım USB'nin görünmediğini gördüm. Bunun için çözümü olan var mı?

Sistem özellikleri:
Intel Celeron 1037U işlemci,
Intel HD 4000 iGPU,
SanDisk Ultra 3D SSD 500 GB,
Crucial 4 GB 1600 MHz RAM,
Huntkey 300W PSU,
ECS NM70-I2 V1.0 anakart.

Kullandığım USB bellek: SanDisk Cruzer Blade 16 GB.

@Recep Baltaş
@claus
Sanal makinede kullandığın ISO dosyasını yazdırmayacaksın.

Geri
Yukarı