Sistem montajı için tavsiyeler

hyalcinarikan

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bugün hayatımda ilk kez kasa montajı yapacağım ve Technopat kanalındaki sistem montajı videolarını izleyerek ve parçaların kılavuzlarını okuyarak yapabileceğimi düşünüyorum, ama Sosyal’de de bir konu açmak istedim kendi deneyimlerini benimle paylaşabilecek veya benim parçalarımı kullanmış ve tüyo verebilecek birileri vardır diye. Deneyimlerini paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler. Kasamın özellikleri: 2070S Gaming X Trio | Ryzen 5 3600XT | ASUS B450 TUF Pro | G.Skill Ripjaws V 16 GB(8x2) 3200MHz CL16 | High Power performance GD 750W | 860 Evo 500GB | CM TD500 mesh.

Hızlı yapmaya çalışma, ekran kartını en son tak, anakartı kasaya takmadan işlemciyi yerleştir, yükseltme vidalarının kasaya düzgün koyduğuna emin ol, psudan çıkan kabloları arkadan mümkün olduğunca gizli tak, sistem ilk açılışta bekletir, bekle.

Ben de 2-3 gün önce aynı kasaya montaj yaptım. Ben de senin gibi tereddütlüydüm ilk defa yapacağım diye ama videolardan hiçbir farkı yok. Ben Donanımarşivi'nin videosunu izleyerek yaptım. Sakin sakin yapmak en önemli etken. Kablolama ise en zor kısmı diyebilirim tamamen sana bakıyor. Bu kablo nerden geçse daha estetik durur vs. diye senin beyin fırtınası yaparak bulabileceğin bir şey geri kalan her şey çok basit. Ramlerin ve hdled powerled gibi bağlantıların nasıl takıldığını anakartının kitapçığını kontrol edip doğru bir şekilde takmaya dikkat et.

Arkadaşın dediği gibi videoları izlemişsindir zaten. Fakat yazılı hale dökücek olursak öncelikle işlemciyi anakarta yerleştir, ardından işlemci soğutucusunu tak. Daha sonra ramleri tak. M2 ssd n varsa onuda tak ardından kasaya geç. Yükseltme vidalarını anakartına göre şekillendir. Kasanın anakartın portlarının geleceği kısma anakart plakasını tak. Anakartı vidaladıktan sonra sırayla kabloları yerleştir. Ardından kasandaki 3.5 luk veya 2.5 luk yuvalara varsa diskini yerleştir. En son ekran kartını yerleştir. Bunları yaparken kasayı yan yapsan daha kolay olur diye düşünüyorum. Ufak bir detay belki takılabilirsin ön panel bağlantılarını anakartına bağlarken sıralama şöyle olacak: power led + sol üst | power led - onun hemen sağına
power sw : power ledin yanına
hard disk led + sol alt | hard disk led - onun hemen yanına
reset sw : hdd ledin yanına
Ama önerim heycan yapıp kendin toplamamazlık yapma. Aksi taktirde benim gibi bazı eksik parçaları geri istemekle uğraşırsın. Şimdiden kolay gelsin

Arkadaşın dediği gibi videoları izlemişsindir zaten. Fakat yazılı hale dökücek olursak öncelikle işlemciyi anakarta yerleştir, ardından işlemci soğutucusunu tak. Daha sonra ramleri tak. M2 ssd n varsa onuda tak ardından kasaya geç. Yükseltme vidalarını anakartına göre şekillendir. Kasanın anakartın portlarının geleceği kısma anakart plakasını tak. Anakartı vidaladıktan sonra sırayla kabloları yerleştir. Ardından kasandaki 3.5 luk veya 2.5 luk yuvalara varsa diskini yerleştir. En son ekran kartını yerleştir. Bunları yaparken kasayı yan yapsan daha kolay olur diye düşünüyorum. Ufak bir detay belki takılabilirsin ön panel bağlantılarını anakartına bağlarken sıralama şöyle olacak: power led + sol üst | power led - onun hemen sağına
power sw : power ledin yanına
hard disk led + sol alt | hard disk led - onun hemen yanına
reset sw : hdd ledin yanına
Ama önerim heycan yapıp kendin toplamamazlık yapma. Aksi taktirde benim gibi bazı eksik parçaları geri istemekle uğraşırsın. Şimdiden kolay gelsin
Soğutucu doğru yöne mi bakıyor acaba?

Dosya Ekleri

• 9FB373B6-1AA6-4D25-8C1E-B3A2F2A8E4EA.jpeg
    9FB373B6-1AA6-4D25-8C1E-B3A2F2A8E4EA.jpeg
    143,2 KB · Görüntüleme: 79

Yeni konular

Geri
Yukarı