Sistem Önerileri - Kasım 2013 Hakkında İtiraz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,

Sistem önerilerinde Sayın Haluk Sekendeniz'in yaptığı önerilerde eğer en üst düzey toplanıyorsa firmanın en üst düzey ürününü eklediğini yaptığımız görüşmede öğrendim. Bense böyle olmaması gerektiğini düşündüğümü mesajımda cevap olarak yazdım. Oda bana cevabının çok uzun olduğunu bu yüzden bir konu açmam gerektiğini söyledi. Bende peki diyerek bu konuyu başlatmış bulunuyorum.

Buyrun o konuşmanın hem alıntılı hali hemde linki ;

Alıntısı :
Ben :
Ustam "Üst Seviye Oyun Sistemi"nde AMD cephesinde FX X8 9370 kullanmak yerine 8350 kullanılarak daha az enerji sarfiyatı sağlanmış olur ve XFI-Titanium FATAL1TY ses kartı yerine O/B kartta kullanılabilir. Sonuçta Anakart Crosshair V Formula ve gayet kaliteli bir ses kartına sahip. Böylece yaklaşık $400-$500 ucuzlama meydana gelir diye düşünüyorum. Bu artan kazanca SSD'yi değiştirip 2x Samsung EVO 128/256GB RAID-0 ile bağlanarak çok daha yüksek performans elde edilir diye düşünüyorum.
Saygılarımla,
SypeR

------
Sayın Haluk Bey :
Firmalar, ürettikleri tüm modelleri; giriş, orta ve üst düzey olarak sınıflandırır. Her ay yapılan Sistem Tavsiyelerinin tüm mantığı da bunun üzerine kurulmuştur.
AMD FX 9370, firmanın üst seviye işlemci modelidir ve bu yüzden üst seviye sistem tavsiyesi içinde yer alır.
Titanium FATAL1TY, ses kartı almak isteyenler için bir öneridir. Kullanıcının bu kartı alıp almaması tamamen tercihine bağlı.
------
Ben:
Ama bence bu konuda yanlış yapıyorsunuz. Eğer firmaların giriş - orta - yüksek seviyesine bakarak toplasaydık sistemin bir amacı kalmazdı. Toplama bilgisayar eğer atıyorum orta segment toplanacaksa orta segmentin en tepe işlemcisi , ekran kartı vb. donanımlar seçilir. Özellikle Technopat'ta markanın en üst gereksiz güç harcayan ve harcadığı güce karşılık 0 performans veren bir işlemcinin öneri diye koyulması gerçekten beni çok şaşırttı. Eğer DH , Chip , HWA 'da falan görsem bu kadar ters karşılamazdım çünkü oralar artık bakkaların mekanı olmuş.Saygılarımla,
SypeR

------
Sayın Haluk Bey:
Forumda konu açın, çünkü cevabı hayli uzun :)

Linki : https://www.technopat.net/2013/11/03/sistem-onerileri-kasim-2013/#comment-1108301658

Hem diğer üyeler bilgilensin hem de ben neden bu yönde olduğunu merak ediyorum.

Bence doğru söylemiş ve verdiği bilgi yeterli. Ses kartı ve işlemci konusuna takılmışsınız.
Ses kartı dediği gibi Kullanıcının tercihidir. Eğer ses sistemi ve ses ile ilgili ultimate bir donanıma sahip ise ve bu teknolojilerle uğraşıyorsa alması gerekir. Eğer normal bir kullanıcı için ses kartı almak gereksiz harcama olabilir.

İşlemci konusunda Teknoloji her gün geçtikçe yenileniyor. Bu yüzden daha iyileri çıkıyor model atlamanın anlamı da bir önceki version'un daha üst modelinde daha yeni veya daha gelişmiş seviyede olmasını sağlamaktır.

8350 ile 9370 arasında siz sıcaklık konusuna takılmışsınız ama yanında getirdiği yenilikleri hesaba katmamışsınız.
AMD FX-8350 vs FX-9370
0.5 mhz daha artırılmış ve bu stabil çalışabilen hızı ile 4.7 hızına çıkarılmış. OC ile 5.1 hıza çıkabiliyor rahatlıkla.

İtirazım var :)

Sistem önerilerin tüm mantığı; firmaların giriş, orta ve üst düzey ürünlerinin varyasyonlarına dayanır. AMD; "tepe seviyesi bir işlemci ürettim" der ve bunu piyasaya sürerse, AMD tabanlı üst düzey sistem önerilerine bu işlemci yazılır.

Bu bir hata mıdır?

Eğer karşı görüşteki mantıkla gidilecek olursa; önerilerde sadece ekran kartı değişikliğiyle tek bir oyun sistemi tavsiyesi yapılması gerekir. Sonuçta hiç bir FPS ağırlıklı oyun sistemininde, tek kartta 1920 x 1080 çözünürlük ve yüksek detay kalitesinde 100$'lık işlemci ile 500$'lık işlemci arasında fark yoktur. Amaç sadece oyun oynamaksa, PCIe 3.0 destekli herhangi bir anakartta iş görür. O zaman 400$'lık anakartlara da ihtiyaç yok. Intel işlemciler ve anakartları, AMD'den daha pahalı olduğundan önerilere hiç girmemesi lazım. Hele ki bellekler. 1333MHz'le, 2400MHz arasında, oyun bağlamında hiçbir performans farkındalığı görülmez. Sadece, 1333MHz 8GB bellek yazılıp geçilmesi gerek.

Konuya gelen bir yorum:

"Üst seviyenin üstünde sistemler toplamışsınız gerçekten.Western Digital Caviar Black 4TB x 4 nedir ya kaç kişi kullanır ki bunu ? Üstelik 7301$ + KDV yani kaç kişi masaüstüne bu parayı verir merak ediyorum doğrusu."

Bu, olaya nereden bakıldığına bağlı. Evde Crysis 3 oynamayı düşünüyorsam gidip 7301$'lık bir sistem toplamak mantıksız olur. Ama çevremde bunu, hatta daha da ötesini yapan tanıdıklarım var, o da ayrı bir konu. Ancak profesyonel olarak iş yapanlar, aldıkları ürünlerin fiyatlarını yada güç tüketimlerini düşünmezler, akıllarına dahi getirmezler. Onlar için verimlilik hatta dakikalar önemlidir. Şimdi bu adama "arkadaş niye o kadar para veriyorsun, git birkaç model altını al, yap OC'ni keyfine bak" desek?

Ben bu hataya çok çok uzun zaman önce düştüm ve Allah'tan yanlışı görüp hızlı bir çark operasyonu ile doğruya dönüş yaptım.

OC'mi? O da ne?

Ben biliyorum, siz biliyorsunuz, onlar biliyor. Ama milyonlarca insan, İ3 ile i7, H61 ile Z78 arasındaki farkı bilmiyor ve bilmemesi de son derece doğal. Ve yine milyonlarca insan, satın alma aşamasında çevresinden yardım istiyor. Genelde daha önce bilgisayar kullanmış birinin deneyimleri, kulaktan dolma bilgiler, hatta Vatan'daki görevli arkadaşın insaf seviyesine göre sistem topluyorlar.

Sonuç olarak:

Sistem önerilerinde bileşenlerin 3 farklı sınıfta kategorize edilmesi ve her kategoriye uygun bileşenlerin yazılması bir hata değildir. Rehberin girişinde;

"Bizim önerilerimizde yer almayan marka ve modellerde "tavsiye etmiyoruz" anlamını çıkartmayın, istediğiniz herhangi bir bileşeni, sistemin genel mantığını zedelemeden benzer marka/modelle rahatlıkla değiştirebilirsiniz" yazıyor.

İtirazım var :)

Sistem önerilerin tüm mantığı; firmaların giriş, orta ve üst düzey ürünlerinin varyasyonlarına dayanır. AMD; "tepe seviyesi bir işlemci ürettim" der ve bunu piyasaya sürerse, AMD tabanlı üst düzey sistem önerilerine bu işlemci yazılır.

Bu bir hata mıdır?

Eğer karşı görüşteki mantıkla gidilecek olursa; önerilerde sadece ekran kartı değişikliğiyle tek bir oyun oyun sistemi tavsiyesi yapılması gerekir. Sonuçta hiç bir FPS ağırlıklı oyun sistemininde, tek kartta 1920 x 1080 çözünürlük ve yüksek detay kalitesinde 100$'lık işlemci ile 500$'lık işlemci arasında fark yoktur. Amaç sadece oyun oynamaksa, PCIe 3.0 destekli herhangi bir anakartta iş görür. O zaman 400$'lık anakartlara da ihtiyaç yok. Intel işlemciler ve anakartları, AMD'den daha pahalı olduğundan önerilere hiç girmemesi lazım. Hele ki bellekler. 1333MHz'le, 2400MHz arasında, oyun bağlamında hiçbir performans farkındalığı görülmez. Sadece, 1333MHz 8GB bellek yazılıp geçilmesi gerek.

Konuya gelen bir yorum:

"Üst seviyenin üstünde sistemler toplamışsınız gerçekten.Western Digital Caviar Black 4TB x 4 nedir ya kaç kişi kullanır ki bunu ? Üstelik 7301$ + KDV yani kaç kişi masaüstüne bu parayı verir merak ediyorum doğrusu."

Bu, olaya nereden bakıldığına bağlı. Evde Crysis 3 oynamayı düşünüyorsam gidip 7301$'lık bir sistem toplamak mantıksız olur. Ama çevremde bunu, hatta daha da ötesini yapan tanıdıklarım var. Ancak, profesyonel olarak iş yapanlar, aldıkları ürünlerin fiyatlarını yada güç tüketimlerini düşünmezler, akıllarına dahi getirmezler. Onlar için verimlilik hatta dakikalar önemlidir. Şimdi bu adama "arkadaş niye o kadar para veriyorsun, git birkaç model altını al, yap OC'ni keyfine bak" desek?

Ben bu hataya çok çok uzun zaman önce düştüm ve Allah'tan yanlışı görüp hızlı bir çark operasyonu ile doğruya dönüş yaptım.

OC'mi? O da ne?

Ben biliyorum, siz biliyorsunuz, onlar biliyor. Ama milyonlarca insan, İ3 ile i7, H61 ile Z78 arasındaki farkı bilmiyor. Bilmemesi de son derece doğal. Ve yine milyonlarca insan, bilgisayar toplarken çevresinden yardım alıyor. Genelde daha önce bilgisayar kullanmış birinin deneyimleri, kulaktan dolma bilgiler, hatta Vatan'daki görevli arkadaşın insaf seviyesine göre sistem topluyorlar.

Sonuç olarak:

Sistem önerilerinde bileşenlerin 3 farklı sınıfta kategorize edilmesi ve her kategoriye uygun bileşenlerin yazılması bir hata değildir. Zaten yazının girişinde de;

"Bizim önerilerimizde yer almayan marka ve modelleri "tavsiye etmiyoruz" anlamına gelmiyor, istediğiniz herhangi bir bileşeni, sistemin genel mantığını zedelemeden benzer marka/modelle rahatlıkla değiştirebilirsiniz" yazıyor.
Benim de itirazım var :)
Aslında demek istediğim şu Sayın Murat Beyin verdiği linke eğer bakacak olursak arada sadece artan frekans hızı ve TDP değeri görülüyor. Aynı şekilde AMD FX 9370 vs 8350 de de diğer tüm teknolojiler aynı kalmış.

Bende diyorum ki üst düzey ama, neye göre üst düzey ? CpuBoss verilerine bakacak olursak 8350 ile 9370 arasında harcanan güce eşdeğer olarak Render performansının 4820 gibi olması gerekiyor.

Ama arada Tekil çekirdekte yaklaşık 125 puan daha fazla almış, 3DMark 11'de ise yaklaşık 700 puan daha fazla almış. Zaten bu değerler 8350 çok az bir şekilde OC edildiğinde de elde edilebiliyor.

Dediğinize göre Render işleriyle uğraşan tanıdıklarınız varmış ve dakikalar önemli diye ima etmişsiniz.Evet render'da dakikalar önemlidir, fakat bu iki işlemci arasında Render konusunda pek fazla bir fark yok.

Biri düz bir halde diğeri OC'lenip piyasaya sürülen aynı model. Bana göre üst düzey şeklinde değil de Render bilgisayarı, oyun bilgisayarı şeklinde öneriler yapsanız daha önemli olur diye düşünüyorum.

Render sistemlerde Intel'in açık ara önce olduğunu biliyoruz. Oyun performansında ise 2400MHz ile 1333 arasındaki farkı sadece APU'lar da anlayabiliriz. Ayrıca Render'da da 2400 ve üstü Ramler performans konusunda gerçekten kayda değer fark yaşatıyorlar.
Konuya yorum atan arkadaş da onun sırf yedek amaçlı kullanıldığını bilmiyor olsa gerek.

Neyse buda benim savunma metnim :) Bakalım hakimler ne diyecek :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde itirazım var :)
Aslında demek istediğim şu Sayın Murat Beyin verdiği linke eğer bakacak olursak arada sadece Artan Frekans hızı ve TDP değeri görülüyor. Aynı şekilde AMD FX 9370 vs 8350 de de diğer tüm teknolojiler aynı kalmış. Bende diyorum ki Üst düzey ama neye göre üst düzey ? CpuBoss verilerine bakacak olursak 8350 ile 9370 arasında harcanan güce eşdeğer olarak Render performansının 4820 gibi olması gerekiyor. Ama arada Tekil çekirdekte yaklaşık 125 puan daha fazla almış , 3DMark 11 de ise yaklaşık 700 puan daha fazla almış. Zaten bu değerler 8350 çok az bir şekilde OC edildiğinde de elde edilebiliyor. Dediğinize göre Render işleriyle uğraşan tanıdıklarınız varmış ve dakikalar önemli diye ima etmişsiniz. Evet renderda dakikalar önemlidir fakat bu ik işlemci arasında Render konusunda pek fazla bir fark yok. Biri düz bir halde diğeri OC'lenip piyasaya sürülen aynı model. Bana göre Üst Düzey şeklinde değil de Render Bilgisayarı , Oyun Bilgisayarı şeklinde öneriler yapsanız daha önemli olur diye düşünüyorum. Render sistemlerde Intel'in açık ara önce olduğunu biliyoruz. Oyun performansında ise 2400MHz ile 1333 arasındaki farkı sadece APU'larda anlayabiliriz. Ayrıca Render da da 2400 ve üstü Ramler performans konusunda gerçekten kayde değer fark yaşatıyorlar. Konuya yorum atan arkadaşda onun sırf yedek amaçlı kullanıldığını bilmiyor olsa gerek.

Neyse buda benim savunma metnim :) Bakalım hakimler ne diyecek :D

Intel'in saf işlemci performansı konusunda AMD'den üstün olduğu konusunda muhalefet edemem, çünkü işlemcilerin testlerini yapıyorum. Bunun yanında FX-8350'nin allanıp pullandıktan sonra adını değiştirip FX F8 9370 olması yeni bir şey değil, yıllardır aynı hikaye. Ama neresinden bakarsak bakalım FX X8 9370, FX serisinin en hızlısı.

Ancak burada bir sıkıntı var:

"Bana göre Üst Düzey şeklinde değil de Render Bilgisayarı , Oyun Bilgisayarı şeklinde öneriler yapsanız daha önemli olur diye düşünüyorum."

Zaten var:

Sistem Önerileri - Kasım 2013 | Technopat

Yaz kızım:

Vukuatlarının boyunu geçmesi yüzünden sanığın, forumdan toplanacak gençler yardımıyla derdest edilip dışarı atılmasına, bundan sonra zinhar foruma girmemesine, girmesi durumunda da görüldüğü yerde topuklarından vurulmasına karar verilmiştir :)

Intel'in saf işlemci performansı konusunda AMD'den üstün olduğu konusunda muhalefet edemem, çünkü işlemcilerin testlerini yapıyorum. Bunun yanında FX-8350'nin allanıp pullandıktan sonra adını değiştirip FX F8 9370 olması yeni bir şey değil, yıllardır aynı hikaye. Ama neresinden bakarsak bakalım FX X8 9370, FX serisinin en hızlısı.

Ancak burada bir sıkıntı var:

"Bana göre Üst Düzey şeklinde değil de Render Bilgisayarı , Oyun Bilgisayarı şeklinde öneriler yapsanız daha önemli olur diye düşünüyorum."

Zaten var:

Sistem Önerileri - Kasım 2013 | Technopat

Yaz kızım:

Vukuatlarının boyunu geçmesi yüzünden sanığın, forumdan toplanacak gençler yardımıyla derdest edilip forum dışına atılmasına, bundan sonra zinhar foruma girmemesine, girmesi durumunda da görüldüğü yerde topuklarından vurulmasına karar verilmiştir :)

Karara İtiraz Ediyorum Hakim Bey :D Bir sanığa bu kadar büyük bir ceza veremezsiniz. Bari topuklarımı sağlam bırakın onlar bana daha çok lazım :D

Render sistemini görmedim. O konuda özür diliyorum. Ama yani şimdi Üst Düzey Oyun Bilgisayarı olarak FX 9370 kullanılmış. Bana göre gerçekten bu çok fazla gereksiz kalıyor. 8350 kullanılarak gerçekten önemli bir miktar tasarruf ediliyor. Hemde tasarruf edilen miktara Raid-0 SSD kullanmanın avantajı bir başka. Oyunlarda bekleme süresi saniyelere kadar iniyor. Madem üst düzey sistemler ve 3000$ gibi bir bütçe söz konusu oluyor o zaman neden Raid 0 eklemeyelim ? Yani bence aynı performansı sunan daha uygun bir parçayı katarak diğer donanımlara yatırım yapılabilir. Klavye + Fare konusuna değinmeyeceğim çünkü Forever 5TL'lik Klavye + Fare :D

Yaz kızım :

Sanığın itirazları doğrultusunda Ağırlaştırılmış Müebbetten beter olan Technopat'a giriş yasağı kalkmıştır. Forumdan toplanacak gençlerin desdest edişine gelirsek bundan anca 5-10 yıl sonra derdest etmelerine izin verilmiştir. Süre dolunca onlara haber verin :D

Karar;
Sanık ve şikayetçilerin yaptığı savunmalar göz önüne alınarak, ortak karar olarak toplanacak sistemlerin isteklerini karşılayacak şekilde bütçesinin de el verdiği kadarıyla sistem oluşturulmasına karar verilmiştir.
9370 modelinin 8350 ile arasında gereksiz görülen TDP farkı yüzünden isteğe bağlı olmak şartı ile 9370 modelinin seçilebileceği onaylanmış ve sonuca bağlamıştır :)

Silikon bazlı yarı iletken teknolojisinin özeti (00:17'den sonrası):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Karar;
Sanık ve şikayetçilerin yaptığı savunmalar göz önüne alınarak, ortak karar olarak toplanacak sistemlerin isteklerini karşılayacak şekilde bütçesinin de el verdiği kadarıyla sistem oluşturulmasına karar verilmiştir.
9370 modelinin 8350 ile arasında gereksiz görülen TDP farkı yüzünden isteğe bağlı olmak şartı ile 9370 modelinin seçilebileceği onaylanmış ve sonuca bağlamıştır :)

Hakim bey kararınızı bende kabul ediyorum. Sayın Haluk Sekendiz'i de imza atmaya davet ediyorum :)

Silikon bazlı yarı iletken teknolojisinin özeti (00:17'den sonrası):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada nereden buldunuz onu Sayın Haluk Bey :D Ben de Nasıl MATRIX LAN BU ! diyerek bu konuyu burada noktalamamız gerektiğini düşünüyorum.

Yaz kızım :

Sanık ve şikayetçinin karar göz önüne alınarak arada uzlaşmaya gidilme yolu taraf tutulmasından dolayı DAVA DÜŞMÜŞTÜR. Vatana Millete Technopat'a Hayırlı Olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı