Sistem Tavsiyeleri – Ocak 2022

980 970 EVO'dan daha kötü.
Bu mantıkla 970 Evo da 980 Pro'dan kötü. Karşılaştırılacak SSD'ler değil zaten. Biri DRAM'li biri değil. Her sistemin bütçesine mantıklı olacak parçalar seçildiği için bu şekilde. Varsa WD Green ve 980 yerine DRAM'li öneriniz aynı fiyatlarda değerlendirelim.

Hocam fiyatları geçtim, maalesef önerilerde iyileşme hiç yok. Hala mini sistemde H210i var, o kasa güzel bile değil. Hala aynı sistemde mesela 5800X için gidip PF120 tercih edilmiş. Ağustos 2021 önerilerinde @Ali Güngör hocam da konuya dahil olmuştu, birçok eksiği ayrıntılı olarak açıklamıştım. Aynı eksikler şu anki tavsiyelerde de birebir devam ediyor. Hala marka seçimleri aşırı sınırlı, ve yapılan seçimlerde de çok hata var. Tekrar diyorum fiyattan bağımsız olarak sistemlerin kendisi iyi değil. Mesela başka bir örnek vereyim, HTPC sistemde WD Green kullanılmış. İyi bir SSD bile değil. Aynı SSD yine giriş seviye oyunda var. Orta seviye oyunda tamam Samsung SSD kullanılmış ama DRAM'siz. Yıl olmuş 2022, o fiyatta DRAM'siz SSD neden? Aynı fiyatta kendisini kanıtlamış gayet güzel DRAM'li modeller mevcut. Üst seviye oyunda kullanıla kullanıla 4000X ve H100i Elite Capellix kullanılmış, ikisi de hem normal fiyatlarda hem de mevcut piyasada en kötü F/P oranlarına sahip parçalardan, "aRcİbİ" haricinde gram tercih edilme nedenleri yok. Bir üstünde yine seçile seçile 5000X ve H150i Elite Capellix seçilmiş. Peki soru sormak istiyorum, sizin linkiniz üstünden H150i 3660 lira çıkıyor. Onun o fiyatı hak ettiğine dair bir kanıt var mı? Ya en basitinden şu anda 1800 liraya PF360 var, 2200 liraya LF360, 2500 liraya LF360 ARGB var. Üçü de kendisini gayet de kanıtlamış ürünler, dediğim fiyatlar üçünde de Teknobiyotik'te, yani Arctic ve Silverstone markalarının Türkiye distribütöründe, böyle merdiven altı N11 satıcısı da değil. Peki neden H150i? 100000 liralık devasa sistemde yine Capellix vakası. Aynı sistemde kullanılan kasa 5000D Airflow, neden? Bu kasa neymiş böyle ki hem kendisi hem de diğer varyantları (4000X-4000D-5000X) sistmelerin %90'ında kullanılmış? Ne aşırı F/P, ne de ekstra özel kaliteli. P600S kalite seviyesi ve ses yalıtımı olarak bu kasayı parçalar atar ve aynı fiyatta. Yani her sistemin neresinden girersek girelim daha iyi alternatifleri var. Merdiven altı satıcı diyeceksiniz, onunla da alakası yok. Ha markanın TR genel distribütörüne merdiven altı diyecekseniz bilemem :).

Bu mantıkla 970 EVO da 980 Pro'dan kötü.

Evet öyle zaten.
Ne zamandan beri dramlı ve dramsız diye karşılaştırılmıyor.
980 kötü bir SSD, dram yok ve dramsız olmasına rağmen 1 NAND yongasına sahip.
Fiyatını da hak eden bir SSD değil.

KC2500-970 EVO PLUS-CS3030-P5 alır yoluma bakarım.

Yıl olmuş 2022, o fiyatta DRAM'siz SSD neden?
Bunu daha önce de çokça belirttim. DRAM'li giriş seviyesi bir model seçilse bu sefer de kaliteli 980 varken neden bu seçildi eleştirisi gelecek.
Üst seviye oyunda kullanıla kullanıla 4000X ve H100i Elite Capellix kullanılmış, ikisi de hem normal fiyatlarda hem de mevcut piyasada en kötü F/P oranlarına sahip parçalardan, "aRcİbİ" haricinde gram tercih edilme nedenleri yok.
Katılmıyorum. 4000 serisi kasalar hava akışı ve montaj kolaylığı bakımından F/P oranı çok yüksek modeller. Ayrıca kablo saklama alanları, üzerinde gelen fanlar ve kontrolcü vs. derken kasa neredeyse bedavaya geliyor. Elite Capellix de yeni LCD'li modellerden önce en üst seviye AIO soğutucu Corsair tarafında.
Peki soru sormak istiyorum, sizin linkiniz üstünden H150i 3660 lira çıkıyor. Onun o fiyatı hak ettiğine dair bir kanıt var mı?
Verdiğimiz link üzerinden satın almak zorunda değilsiniz. Herkesin sistemi birebir alma zorunluluğu da yok. Birçok kişi seçtiği sistemi değerlendirmek için konu açıyor düzenliyor buna göre.
100000 liralık devasa sistemde yine Capellix vakası. Aynı sistemde kullanılan kasa 5000D Airflow, neden? Bu kasa neymiş böyle ki hem kendisi hem de diğer varyantları (4000X-4000D-5000X) sistemlerin %90'ında kullanılmış?
Sizin zevkiniz genel bir kalıbı mı temsil ediyor? Zevkinize uygun parçalar seçildiğinde bir başkası eleştirdiğinde ne yapacağız, sonraki ay da onu mu deneyeceğiz? 5000D o sistem için olması gereken sade ve kullanışlı bir kasa. Kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız?

Bunu daha önce de çokça belirttim. Dram'li giriş seviyesi bir model seçilse bu sefer de kaliteli 980 varken neden bu seçildi eleştirisi gelecek.

Afedersiniz 980'nin neresi kaliteli?
Daha ucuza 970 EVO'dan iyi KC2500-CS3030 var.
KC2000 var 700-780'e kapatmak isterseniz.
980TL'ye EVO Plus var.

Elite Capellix de yeni LCD'li modellerden önce en üst seviye AiO soğutucu Corsair tarafında.

Bize dramlı ile dramsız kalite farkı olan modelleri karşılaştırmayın dediniz ama şu an kalite ve performans farkı olan ürünleri karşılaştırorsunuz.

LF360 ve galahad 360, Capellix'den daha iyi ve kanıtlanmış sağotucular testleri var.
Sırf Corsair diye 3 kuruş fazla çıkmaz cepten.

Altına fiyat belirtmemiz sağlıksız yapıyorsa fiyatı kaldıralım. Fiyat olmadan sağlıksız olan kısmı nedir? Giriş seviyesi sisteme 5 bin liralık kasa öneriyorsak evet sorun var demektir. Ama piyasa böyle iken yapabileceğimiz bir şey yok. Ürünlerin fiyatı bu ve yazmak durumundayız. Bu şekilde toplanmasa bile birçok okur fikir edinerek hazır sistemlerdeki tercihini belirliyor. Yükseltme yapacak kişilere de aynı şekilde fikir veriyor. Her ay telefon önerilerinde saçma sapan fiyat artışlarını gözlemliyorum. Yüzde yüze yakın fiyat artışları da var. Ama bu ürünün birkaç ay önceki fiyatına göre değerlendirirsek hiçbir şeyi önermememiz gerekiyor.
Buyurun hocam 21.500 TL tutuyor. Attığınız 3050 sistemle aynı paraya 5600X + 6600 XT ve monitör dahil oldu.

Bunu daha önce de çokça belirttim. DRAM'li giriş seviyesi bir model seçilse bu sefer de kaliteli 980 varken neden bu seçildi eleştirisi gelecek.
980'e kaliteli diyecek bir Technopat üyesi tanımıyorum.
Katılmıyorum. 4000 serisi kasalar hava akışı ve montaj kolaylığı bakımından F/P oranı çok yüksek modeller. Ayrıca kablo saklama alanları, üzerinde gelen fanlar ve kontrolcü vs. derken kasa neredeyse bedavaya geliyor.
Bunlar zaten çoğu kasada olan şeyler niye bu kadar hypeladınız anlamadım :D
Elite Capellix de yeni LCD'li modellerden önce en üst seviye AIO soğutucu Corsair tarafında.
Herhangi bir argümanınız var mı buna dair? Ayrıca neye göre en üst seviye diyoruz? Corsair iCUE ekosistem olmayan bir sistemde diğer ARGB donanımlarla Sync olmayan bir teknolojiyi aynı sistemde barındırmak da saçmalık. Düşün bir sistem alıyorsun ve sıvı soğutmanın pompası ve fanları sisteminle birlikte Sync olmuyor :) Ek olarak 2400 devire kadar hızı olan fanları bulunuyor Elite Capellix serisinde. Yapılan bütün güvenilir inceleme sitelerinde dB değeri yüksek. Soğutuyor ama daha gürültülü. Arctic Liquid Freezer II gibi bir sessizlik ve performansı aynı anda mükemmel sunabilen bir seri varken Elite Capellix neye göre en iyi?
Verdiğimiz link üzerinden satın almak zorunda değilsiniz. Herkesin sistemi birebir alma zorunluluğu da yok. Birçok kişi seçtiği sistemi değerlendirmek için konu açıyor düzenliyor buna göre.
O zaman Amazon linki de koymayın. İnsanları o linkten alması gerektiğine yönlendiriyorsunuz.
Sizin zevkiniz genel bir kalıbı mı temsil ediyor? Zevkinize uygun parçalar seçildiğinde bir başkası eleştirdiğinde ne yapacağız, sonraki ay da onu mu deneyeceğiz? 5000D o sistem için olması gereken sade ve kullanışlı bir kasa. Kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız?
Kalitesizlik kısmına ben de katılmıyorum ancak aynı paraya çok daha kaliteli kasalar varken deneme zahmetine girmeyip Corsair, ASUS, Cooler Master fanboyluğu yapıyorsunuz resmen. Henüz videolarınızda 4000D, GT301, GT501, Cooler Master TD500, MB511, Helios dışında kasa göremedim. İlk defa F/P sisteminizde MSI MAG Forge koydunuz ona da hayret ettim GT301 görmeyi bekliyordum :D

970 Evo Plus, CS3030, P5 giriş seviyesi model mi?
Elite Capellix de yeni LCD'li modellerden önce en üst seviye AIO soğutucu Corsair tarafında.
Corsair tek marka mı hocam? Arctic, Silverstone ne güne duruyor?
En ucuz linki araştırsak yine de pahalı.
Sizin zevkiniz genel bir kalıbı mı temsil ediyor? Zevkinize uygun parçalar seçildiğinde bir başkası eleştirdiğinde ne yapacağız, sonraki ay da onu mu deneyeceğiz?
Hocam benim zevkimle ne alakası var? Burada bence başka bir zevk önerilerde etkili olmuş.
5000D o sistem için olması gereken sade ve kullanışlı bir kasa. Kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız?
5000D kalitesiz değil, ancak aynı fiyatta hem sade hem daha kullanışlı hem de daha kaliteli kasa mevcut. Benim ana eleştiri noktam o. P600S bunun iki gömlek üstü bir model mesela, aynı şekilde Lian Li O11D gibi bir model de var, örnekler böylece uzar.

Afedersiniz 980'nin neresi kaliteli?
...kalite ve performans farkı olan ürünleri karşılaştırıyorsunuz.
Bu konuyu kapattığımızı düşünüyorum.
LF360 ve Galahad 360, Capellix'den daha iyi ve kanıtlanmış soğutucular, testleri var.
Sırf Corsair diye 3 kuruş fazla çıkmaz cepten.
  • LF360 2246 TL
  • Galahad 360 2327 TL
  • Elite Capellix H150i 2618 TL
3 kuruş fazla para vererek 2.2 ve 2.6 mmH2O yerine 4.2 mmH2O fanlar, tam yükte sessiz pompa ve kendini kanıtlamış Corsair müşteri memnuniyetini tercih ederim.

3 kuruş fazla para vererek 2.2 ve 2.6 mmH2O yerine 4.2 mmH2O fanlar, tam yükte sessiz pompa ve kendini kanıtlamış Corsair müşteri memnuniyetini tercih ederim.
Arctic'in müşteri memnuniyeti kötü imajı alıyorum buradan 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı