Sistem tavsiyesi 4000 TL Bütçe

kaanbugra

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistem amacım oyun özellikli bir bilgisayar toplamak. Aynı zamanda Autocad, Solid vs gibi programları da kullanacağım. Aklımda olan şuan 2 tane sistem var aşağıda yazacağım ama her türlü önerinize açığım. Uzun süre sonra böyle bir bütçeyle bilgisayar alacağım o yüzden benim için önemli. Bu arada hiç bir zorunluluk yok AMD olsun intel olsun vs. Hem AMD hem intel şeklinde iki sistem kurdum. Tavsiyelerini dikkatle bekliyorum :)

Sistemler
  • Ram Gskill 16gb(2x8gb)RipjawsX DDR3 1600Mhz CL9 Dual kit ram
  • Harddisk Wd 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  • Kasa Cooler Master HAF 912 Advance GX 80 Plus 750w MidT ATX pencereli siyah kasa
  • Optik sürücü Pioneer Dvr-S21 LBK 24X double layer labelflash Sata Dvd yazıcı
  • İşlemci AMD FX X8 9730 Soket AM3+ 4.4 Ghz 16MB önbellek 220W 32nm İşlemci
  • Anakart MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+DDR3 2133 Mhz(O.C) SATA
  • İşlemci Soğutucu Cool Master Hyper 212 EVO
  • Ekran kartı Sapphire R9 290X TRI-X Edition GDDR5 4GB 512Bit AMD Radeon DX 11.2 Ekran Kartı
Toplam TL:3.728 Kalan miktarla da SSD düşünülebilir,windows 8 için ayrılabilirr :)

2.Sistem

• İşlemci Intel Core i7 4790 Soket 1150 3.6 Ghz 8MB önbellek
  • Anakart: Gigabyte Z97-HD3 intel Z97 Soket 1150 DDR3 3100 Mhz(O.C) HDMI&DVI anakart
  • Ekran kartı: Zotac GTX780Ti AMP! GDDR5 3GB 384 Bit Nvidia Geforce DX11.2 ekran kartı Veya GTX 970 de olabilir.

Geri kalanlar yukarıdaki sistemle aynı seçtik.
Toplam TL:4422 tl Biraz bütçeyi aşıyor :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İki sistemde de sorunlar var. AMD sistemde MSI 970A-G43 o işlemciyi desteklemiyor. Takarsınız, ama verim alamazsınız.

İkinci sistemde de hem Zotac hem de 780 Ti olmamış. GTX 970 veya GTX 980 alınabilir. Intel mi AMD mi derseniz şu anda Intel derim.

Sizin önerebileceğiniz tam bir sistem var mıdır? GTX 980' de fiyat epey bi artıyor. Onun dışında hangi sebeble İntel dersiniz? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlla 5.000 tl'lik bir sistem toplamak mı istiyorsun gerçekten? Bende AutoCad kullanıyorum. Çok güçlü bir program değil. Hatta Bilgeadam'da i3 540 işlemci ve HD 6400 ile sıkıntısız ve çizim yapıyoruz. Solid'de aynı şekilde çok fazla güç istemiyor. Demek istediğim 2.000, 2.500 tl'ye bütün bu dediklerini sıkıntısız yapacak sistem toplanabilir. Bence bir düşün.

Açıkçası gerçekten istiyorum yıllardır hep ortalamanın altında pc kullandım tüm oyunları medium-low da oynadım.Elimde bir bütçe de olduğu için de istiyorum ve şuanda mühendislik 1.sınıftayım autocad ve solid'in çok bir sistem gerektirmediğini biliyorum fakat ilerde daha performans gerektirecek programlar çıkabilir diye böyle bir bilgisayar istiyorum buda diğer bir sebeb :)

He ben ileride Unity, CryEngine, Unreal Engine gibi grafik motorları kullanırım, oyunlar beni hiç ama hiç üzmesin. Ben 4K oyunda oynayayım diyorsan bu sistemi tavsiye ederim o zaman. Bütçeyi aşıyor dersen soğutucu yada SSD'yi çıkartabilirsin.
4172.png

Çok teşekkür ederim makbule geçti hemen kaydettim sistemi ama daha araştırmaya devam edicem olurda yine aklınıza bişey gelirse tekrar yazarsanız memnun olurum :)

İşlemciye çok para vermek biraz abartı değil mi sizcede? Ben böyle birşey yaptım ssd yi düşürerek ve kalan bütçe ile güzel bir sistem olur diye düşünüyorum ayrıca çarpan kilitsiz k işlemci ile overclock denemeleride güzel olur tahminimce :) hatta sıvı soğutmayla yüksek daha yüksek performans alırsın :)
toplama.jpg
sogutma.jpg

Dosya Ekleri

• upload_2015-2-15_5-2-4.png
    upload_2015-2-15_5-2-4.png
    63,2 KB · Görüntüleme: 319
i7 işlemciye çok para vermeye abartı demişsiniz ama aynı fiyata daha kötü sistem toplamanın mantığı ne hocam? Ben o bütçeye;
  • İ7 4790 koydum, siz İ5 4690K koymuşsunuz.
  • Ben Gtx 980 koydum, siz Gtx 970 koymuşsunuz.
  • SSD olarak neredeyse aynı fiyata 240 gb SSD koymuşsunuz ama OCZ'nin o SSD'si çok eski bir teknoloji ile donatılmış ve ancak çok düşük bütçeliler tercih etmeli.
Uzun lafın kısası aynı fiyata daha kötü sistem toplamışsınız hocam, olmamış.

Aslında JaroxJamaica arkadaşımız dediği gibi kurduğunuz sistem 600 tl gibi bir fark var ki bu fark i7 ve GTX 980 için gerçekten seve seve verilebilcek bir fark ki bende sıvı soğutma yerine onları tercih etmek isterim yinede emeğinize sağlık Taha bey teşekkür ederim. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı