Sistem toplama sonrası Opera aşırı RAM kullanımı

Kismebaby

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ŞANLIURFA
Daha fazla  
Merhaba, sistemi yeni kurdum driver güncellemeleri lazım olan programları, oyunları kurdum daha önceden i3 7100 sistemimde Opera kullanırken 10 sekmede 1, 5 GB anca oluyordu. Şu an Ryzen 1600, 8 GB 3000 MHz RAM ile sorun yaşıyorum. Çözümü nedir? 3 GB bile gördüm görev yöneticisinde. Kasmalara sebep oluyor bazen.

ram kullanımı.png

Opera GX'te manuel olarak RAM ve işlemci kullanımını kısıtlayabiliyorsun. Fazla kullanım varsa denemekte fayda var. Ben de aynı tarayıcıyı kullanıyorum, 13 sekme ve 5 eklenti açık, RAM kullanımı 1.5 GB. Sekmelerin içeriği de önemli, 2-3 sekmede Youtube vb. video oynatan siteler aktifse RAM kullanımı artar ama toplamda 3 GB kullanım biraz fazla gibi.

Opera GX'te manuel olarak RAM ve işlemci kullanımını kısıtlayabiliyorsun. Fazla kullanım varsa denemekte fayda var. Ben de aynı tarayıcıyı kullanıyorum, 13 sekme ve 5 eklenti açık, RAM kullanımı 1.5 GB. Sekmelerin içeriği de önemli, 2-3 sekmede Youtube vb. video oynatan siteler aktifse RAM kullanımı artar ama toplamda 3 GB kullanım biraz fazla gibi.
kullanımı sınırlamayı pek istemiyorum çoğu zaman tarayıcı kullanıyorum hemde bol sekmeli ben i3 kullanırken sizinki gibiydi sistemi kurarken yanlış bir şey mi yaptım acaba.

Opera düşük bellek tüketiyor geyiği, sadece Opera fanboylarına ait bir şey. Çinlilere satıldığından beri gelişmek yerine, veri toplayan bir çöp haline döndü. Mobil tarayıcısına, izleyici koymak dışında bir şey yapmıyorlar. Gizlilik konusunda çöp bir tarayıcıdır. VPN ise yavaş ve gizlilik konusunda kötüdür.
Bellek sınırlamak, siteleri bozan bir ayar. Bunun yerine Slimjet otomatik bellek temizlemesi daha iyi çalışıyor.
Slimjet kabaca şu özellikleri var:
  • Google senkronizasyonu,
  • Google çeviri,
  • Sayfaların resim ve videolarını alma,
  • İndirme ve şifreleme yöneticisi, (Youtube vb. MP3, MP4 izlemeye de izin veriyor.)
  • Reklam engelleyici (Opera ile aynı filtreleri kullanıyor. Pek iyi reklam engellemiyor. O yüzden devre dışı bırakın.)
Aklıma gelmeyen 2-3 tane daha güzel ayarı var.
Düşük bellek tüketen tarayıcı arıyorsan Slimjet, Chrome ya da Chromium Edge göz atabilirsin.
Chrome yüksek bellek tüketme sorununu 5-10 sürüm önce zaten çözdü. Aralarında en sade tarayıcı olduğundan, Chromium tarayıcılara göre ortalama bellek tüketiyor. Aynı şekilde Edge bu kategoriye ekleyebiliriz.
Reklam engelleme için de bağlantıda önerdiğim uzantıları kullanabilirsin.
Linux için yapılmış. Mozilla arayüzüne benzeyen 2-3 tarayıcı da var. Ama bunlar Performans açısından çok geri kaldığından, Chromium alt yapısına alışan bir kullancıyı memnun edemiyor.

Son düzenleme:
Opera düşük bellek tüketiyor geyiği, sadece Opera fanboylarına ait bir şey. Çinlilere satıldığından beir gelişmek yerine, veri toplayan bir çöp haline döndü. Mobil tarayıcısına, izleyici koymak dışında bir şey yapmıyorlar. Gizlilik konusunda çöp bir tarayıcıdır. VPN ise yavaş ve gizlilik konusunda kötüdür.
Bellek sınırlamak, siteleri bozan bir ayar. Bunun yerine Slimjet otomatik bellek temizlemesi daha iyi çalışıyor. Ayrıca Opera arayüze koyduğu animasyon, sol kenar çubuğu ve Chromium arayüzüne benzememesi için yaptığı bazı şeyler ekstra bellek tüketmesine neden oluyor.

Düşük bellek tüketen tarayıcı arıyorsan Slimjet, Chrome ya da Chromium Edge göz atabilirsin.
Chrome yüksek bellek tüketme sorununu 5-10 sürüm önce zaten çözdü. Aralarında en sade tarayıcı olduğundan, Chromium tarayıcılara göre ortalama bellek tüketiyor. Aynı şekilde Edge bu kategoriye ekleyebiliriz.

Reklam engelleme için de bağlantıda önerdiğim uzantıları kullanabilirsin.
Zahmetiniz için teşekkür ederim. Opera kullanımını seviyorum fan boy sayılırım :D asıl merak ettiğim bir ay öncesine kadar diğer sistemimde tıkır tıkır çalışıyordu.
Oyunlarda ya da başka uygulamalarda RAM kullanımı nasıl peki ?
yeni kurdum oyunları deneyeyim şimdi.

O halde Adblock plus kaldırıp, düşük bellek tüketen önerdiğim uzantıyı kullanın.
Opera satan geliştirici ekibin, yeni tarayıcısı Vivaldi göz atabilirsin. Arayüz olarak Opera benziyor.
Tarayıcı ayarlar arayüzü, çok fazla özelleştirmeye izin verdiğinden kafan karışabilir. Biraz vakit ayırıp, kendine özel ayar yaptığında güzel bir tarayıcı oluyor.

Son düzenleme:
LoL herhangi bir tarayıcıdan daha az tüketmiyormu zaten ? AAA oyun varsa onunla deneyebilirmisiniz.
:D malesef lol,wot falan var
O halde Adblock plus kaldırıp, düşük bellek tüketen önerdiğim uzantıyı kullanın.
Opera satan geliştirici ekibin, yeni tarayıcısı Vivaldi göz atabilirsin. Arayüz olarak Opera benziyor.
Tarayıcı ayarlar arayüzü, çok fazla özelleştirmeye izin verdiğinden biraz yorucu olabiliyor. Biraz vakit ayırıp, kendine özel ayar yaptığında güzel bir tarayıcı oluyor.
indirdim ama daha kurmadım vivaldi'yi ama crome ile operaya aynı sekmeleri açtım aynı eklentiyi yükledim opera 1250mb crome 700mb civarı gezdi geçen 2 yıl önce crome'da ram sorunu yaşadım diye bıraktım herhalde geri döneceğim. operanın gelişmeyip gerilemesi demiştiniz tek sebebi el değişmesi mi? gerçekten eskisine göre zayıf kalıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı