Sistem UEFI Olarak Açılmıyor

mr1109

Kilopat
Daha fazla  
Dün bilgisayarıma format atmaya çalışmıştım fakat bütün diskleri silmiştim ve bilgisayar açılmamaya başlamıştı. Bugün de format attırmaya götürdüm fakat formattan sonra BIOS ayarlarına girdiğimde UEFI değil de Legacy modunu seçili gördüm, hatta bilgisayar açılırken normalde Lenovo yazısı yazıyordu ama şimdi Windows'un amblemi gözüküyor. Yani adam eski Windows sürümü kurmuş. BIOS'tan UEFI'ye döndüğümde ise bilgisayar yine açılmıyor "checking media" hatası veriyor, en başa dönüyor bir daha. Ayrıca UEFI'ye dönünce orada 3 seçenek oluyordu; ilk sırada harddisk, 2. Ve 3. Sırada ise network 4-6 falan bir şeyler yazılıydı. Şimdi ise harddisk gözükmüyor sadece o network olanlar gözüküyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI kurulum yapmadıkları için olabilir. UEFI Windows 10 kurmak dünyanın en zor işi değil. Eminim yapabilirsiniz.

Ben de onun için uğraştım. Dün de UEFI modunda USB'yi görmüyor diye Legacy modunda kurulum yapıyordum sonra dediğim gibi disklerin hepsini sildim baktım yine hata veriyor. Ben de uğraşmayıp kapattım, kapatış o kapatış daha da açılmadı. Gittim format attırdım formatı atan adam da eski sürümden atmış. Şimdi yeniden Windows 10 ISO dosyasını indiriyorum, bakalım olacak mı? :/

ISO'yu USB belleğe yeniden yazdırmanız gerekiyor, ISO'yu yazdırırken bölüm düzeni olarak GPT'yi kullanın. Ardından kuruluma UEFI olarak yeniden başlayabilirsiniz.

Bir daha da "bilgisayarcı" bakkallara bilgisayarınızı vermeyin. İşini hakkıyla yapanlarda sorun yok.

5 dk önce ben de bu hatayı aldım :D konu acmama gerek kalmadı. 1 yıl önce format attırmıştım şimdi ise SSD aldım. Oraya Windows 10 kurulumunu kendim yapayım dedim BIOS'a girince fark ettim ki Legacy modundaymış. UEFI aldım ve yeniden başlattım, resimdeki hatayı aldım ben de. Windows 10 yeniden kurmamız mı gerekiyor UEFI olarak calıştırmak icin?

Dosya Ekleri

• 20190710_212210.jpg
    20190710_212210.jpg
    12 KB · Görüntüleme: 349
ISO'yu USB belleğe yeniden yazdırmanız gerekiyor, ISO'yu yazdırırken bölüm düzeni olarak GPT'yi kullanın. Ardından kuruluma UEFI olarak yeniden başlayabilirsiniz.

Bir daha da "bilgisayarcı" bakkallara bilgisayarınızı vermeyin. İşini hakkıyla yapanlarda sorun yok.
Vallahi bugün adamı aradım dedim abi sen bu bilgisayara legacy yani eski tip versiyon format atmışsın bunun uefi olması lazım dedim, adam bana "Windows'un şifresi senin bilgisayarında gömülü, eskiyle alakası yok" diye cevap verdi sorduğum soruyla ne alakası varsa 😂😂 hakikaten hiçbirşey bilmiyorlar, şimdi genellemede yapılmaz elbet bilenleride vardır ama ben oturduğum yerde daha hiçbir bilgisayarcıya emanet etmem bilgisayarımı, servis çağırmak en mantıklısı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı