Sistem Yükseltme veya Yeni Sistem Toplama

P3rcy

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmit
Arkadaşlar şu anki sistemim Asus H81M-D R2 anakart, i3 4160 işlemci, 8 GB RAM, GTX 960 2G ekran kartından oluşuyor. İşlemciyi ikinci el i5 4460 ile değiştirip 8 GB RAM daha eklemek ve ileride de çıktığı zaman 2050 Ti gibi bir ekran kartı almak mı daha mantıklı yoksa bu sistemi satmaya çalışıp üstüne para ekleyip sıfırdan bir sistem toplamak mı? Açıkçası bütçem de dar ve çok çeşitli oyunlar oynadığım söylenemez. Renderla ilgili hiçbir işim yok, sadece internette dolaşıp PUBG, LoL ve CS:GO oynuyorum. Fikirleriniz nedir? i5 4460'a yükseltsem 3 4 sene daha götürür mü beni? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapacağın masraf yerine sıfırdan ddr4 sistem toplamak bence daha mantıklı 2.el parçalarla uğraşmamış olursun. bozuk çıktı değişim derdin olmasın en iyisi sıfır sistem

Intel işlemciler 4. nesill Skylake ve Kabylake işlemcilerle aradaki farkı açmıştı. Güncel olaraksa Coffee Lake işlemcileri görüyoruz. 6 çekirdekli işlemcilerin yaygınlaşması ile ileride çıkacak oyunlar veya mevcut oyun güncellemelerinde, 6 çekirdekli işlemcilerin daha belirleyici olacağı varsayılabilir. Elinizdeki işlemci, anakart ve bellek üçlüsünü satarak, Intel 8400 işlemci, B360 serisi anakart ve 16GB DDR4 bellek içeren bir sisteme yükseltme yapılması daha mantıklı olacaktır. Sisteminizde mevcut değilse 3D Nand Flash özelliği olan minimum 240GB boyutunda SSD eklenmesini de tavsiye ederim.​
Alternatif olarak Ryzen 2600X ve B350 anakart ve 16GB 3000MHZ bellek içeren bir sistem düşünülebilir. Mevcut ekran kartınız günümüzdeki bir çok oyunda yeterli performans verebilecek kapasitede bir ekran kartı, ekran kartının yükseltilmesinde ise çapraz yükseltme yapılması daha mantıklı olacaktır.​

i5 4670K, 3 sene kullanan biri olarak sana tavsiyem bence DDR4 sisteme geç. O işlemci bile GTX 1070'e bazı oyunlarda darboğaz yapıyordu. Bu yüzden i7 4790K ile takas yapıp üstüne bir miktar para verdim. Satabilirsin sistemini.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. O zaman ekran kartım hariç tüm parçalarımı satacağım. Yeni bir sistem toplayıp artık 2000 serisi çıkınca da ekran kartımı değiştiririm sanırım. Sistemi satarken ne kadar fiyat istemeliyim bilginiz var mı acaba ? Hiç 2. el bilgisayar alıp satmadım da bilgim yok maalesef.

Eğer acelen yoksa sistemin senin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa bekleyebildiğin yere kadar beklemektir. Hem o süre zarfında bütçeni daha da arttırabilirsin. Hemde AMD nin yeni giriş-orta seviye ryzen işlemcileri hemde NVIDIA nın 11xx serisi gelecektir. Onlarda daha da güncel sistem kurman senin açından daha sağlıklı bir yatırım olur.

Tamamdır yorumlarınızı dikkate alıp DDR4'e geçeceğim. Zaten hevesliydim baştan yeni sistem toplamak için. Yeni konu açmayayım hazır konu varken burdan sorayım bende Cooler Master'in 500W PSU'su var sanırım 80+ değil. Yeni topladığım maksimum 1050Ti i5 8400'lü sisteme yeter mi acaba ?

Tamamdır yorumlarınızı dikkate alıp DDR4'e geçeceğim. Zaten hevesliydim baştan yeni sistem toplamak için. Yeni konu açmayayım hazır konu varken burdan sorayım bende Cooler Master'in 500W PSU'su var sanırım 80+ değil. Yeni topladığım maksimum 1050Ti i5 8400'lü sisteme yeter mi acaba ?
Sanmıyorum 80+ min %80 verimlilik aldığının işaretidir'ki diğer bileşenleride hesaba katarsak tahminimce yetersiz gelicektir. Bence yeni bir konu aç daha fazla kişi yardımcı olsun dostum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı