Sistemden görüntü almak için ekran kartı gerekiyor mu?

Eryndaer

Hectopat
Bu sorular bazılarınıza komik gelebilir fakat ben bu zamana kadar yanlış biliyormuşum galiba.

Ekran kartı takılı değilken monitöre görüntü gelir mi?

Soru bu fakat, gelmiyorsa Windows'u ilk kurduğumuzda ya da bilgisayarı ilk defa açıp BIOS'a girdiğimizde sürücüleri yüklü olmuyor o zaman nasıl görüntü geliyor?

Bir de Intel işlemcilerde görüntü geliyor herhalde yanlış bilmiyorsam. Eğer geliyorsa tüm hepsinin içinde ayrıca bir grafik birimimi var?

İşlemciniz'de dahili ekran kartı varsa alabilirsiniz. Intel'de F olmayan, AMD'de g olan.
.Bu sorular bazılarınıza komik gelebilir fakat ben bu zamana kadar yanlış biliyormuşum galiba.

Ekran kartı takılı değilken monitöre görüntü gelir mi?

Soru bu fakat, gelmiyorsa Windows'u ilk kurduğumuzda ya da bilgisayarı ilk defa açıp BIOS'a girdiğimizde sürücüleri yüklü olmuyor o zaman nasıl görüntü geliyor?

Bir de Intel işlemcilerde görüntü geliyor herhalde yanlış bilmiyorsam. Eğer geliyorsa tüm hepsinin içinde ayrıca bir grafik birimimi var?

Yardım edebildiysem beğenmeyi unutma lütfen :).

Hocam, yeni sistemlerde işlemcinin grafik birimi olması gerekir. Intel diye olacak kuralı yok. Intel işlemcinin sonunda F harfi yoksa grafik birimi vardır. AMD ise grafik birimi olan işlemcinin sonuna G harfi koyuyor. Eskiden anakartlara Onboard ekran kartı koyarlardı. Son zamanlarda bunu bıraktılar.

Sürücülerin görevi sadece görüntü vermek değildir. Her hangi bir işletim sisteminde verimli çalışması için gereklidir sürücü. Zaten sürücüsü kurulu olmayan ekran kartında çözünürlük düşük olarak gelir. Diğer soruna gelecek olursak, Amd ryzen işlemcilerde G olmayanlarda Dahili gpu yoktur. Görüntü alamazsın. İntelde F ve FK olanlarda dahili gpu yoktur. Harici olarak ekran kartı takman gerekir.

Hocam, yeni sistemlerde işlemcinin grafik birimi olması gerekir. Intel diye olacak kuralı yok. Intel işlemcinin sonunda F harfi yoksa grafik birimi vardır. AMD ise grafik birimi olan işlemcinin sonuna g harfi koyuyor. Eskiden anakartlara onboard ekran kartı koyarlardı. Son zamanlarda bunu bıraktılar.

Ne zaman bıraktılar kaç sene olmuştur?

Tam olarak bilmiyorum. Uzun zamandır böyle bir anakarta rastlamadım.

Hocam, yeni sistemlerde işlemcinin grafik birimi olması gerekir. Intel diye olacak kuralı yok. Intel işlemcinin sonunda F harfi yoksa grafik birimi vardır. AMD ise grafik birimi olan işlemcinin sonuna G harfi koyuyor. Eskiden anakartlara Onboard ekran kartı koyarlardı. Son zamanlarda bunu bıraktılar.
Hoca Onboard GPU'yu anakartlar koymaz. Hiçbir zaman da koymadı. İşlemcilerin içinde bulunur.

İşlemciniz'de dahili ekran kartı varsa alabilirsiniz. Intel'de F,K olmayan, AMD'de g olan.
Verdiğiniz bilginin bir kısmı yanlış, sadece sonu F ile biten işlemcilerde grafik kartı bulunmamaktadır. Sonunda sadece K harfi veya hiçbir harf olmayan Intel işlemcilerde ise grafik kartı bulunmaktadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı