Sisteme R5 5500 taktıktan sonra ekrana görüntü gelmiyor

Sistem tanıyor işlemciyi, Windows'un ne yapmaya çalıştığını çözemedim.

Eski işlemciyi takip format mi atsam bilemedim.

IMG20230227171537.jpg

BIOS işlemciyi tanıyor fakat Windows'u bulamıyor olabilir, işlemci tanımıyor Windows'u. İşletim sistemini kurmak gerek fakat yedeklemen gereken şeyler varsa önce yedekle sonra format at.

Bazen işlemci değişince format gerekiyor.

@Recep Baltaş etiketliyeyim belki bir şey önerir. Format atıp deneyeceğim artik, başka çare yok gibi.

1500x'i yeniden taktım hiçbir ayar yapmadan direkt açılıyor. Sorun Windows'da gibi.

Arkadaşlar format attım yine düzelmedi, kafayı yiyeceğim cidden.

@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Hocam son kez USB belleğe Live bir Linux kurup oradan boot eder misiniz? Deneme amaçlı Tails kurabilirsiniz. Yazdırmak için Rufus yerine Balena Etcher kullanın. Olmazsa içimden bir ses RAM'ler diyor.
Sorun RAM'de olsa neden 1500x ile Windows açılsın ya da 5500 ile de BIOS'a girilsin. Çok saçma geliyot.

@Emir M. bilgin varsa bakar mısın?

SSD'ye de boşa format atmış oldum 😑

1500x ile sistem ve Windows açılıyor. 5500 ile American M. Ekranı geliyor, geçtikten sonra BIOS'a girmezsem Gogabyte logosundan sonra yine Windows açılmadan siyah ekranda kalıyor sistem. Sadece BIOS'a girebiliyorum yani.

Benim bildiğim tek gereksinim güncel BIOS. Bu şekilde hemen herkes işlemci yükseltti sorunsuzca. Bu tarz bir hata alan da bulamadım.

Şu an evde değilim. Açıkçası birkaç saattir uğraştım ve sonuç alamayınca sinirlenip soktum ve kutusuna koydum. İade etmek vardı aklımda.

Yukarıda görsellerde paylaştığım gibi BIOS işlemciyi tanıyor ve görüyor hatta American M ekraninda zaten yeni işlemci takildigini da sistem algılıyor. Tek sorun R5 1500x'de Windows basarili bir şekilde boot edilirken 5500 de tam Windows acilma anında siyah ekranda kalıyor.

İşletim sistemi kurulu olan SSD'ye format da attım ama düzelmedi bir şey.

Şu an evde değilim. Açıkçası birkaç saattir uğraştım ve sonuç alamayınca sinirlenip soktum ve kutusuna koydum. İade etmek vardı aklımda.

Yukarıda görsellerde paylaştığım gibi BIOS işlemciyi tanıyor ve görüyor hatta American M ekraninda zaten yeni işlemci takildigini da sistem algılıyor. Tek sorun R5 1500x'de Windows basarili bir şekilde boot edilirken 5500 de tam Windows acilma anında siyah ekranda kalıyor.

İşletim sistemi kurulu olan SSD'ye format da attım ama düzelmedi bir şey.
Bu tarz sorunlar çok can sıkıcı oluyor ve insanın başını ağrıtabiliyor. Umarım çözülür sorununuz benim aklıma bir şey gelmedi maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı