Sisteme R5 5500 taktıktan sonra ekrana görüntü gelmiyor

SSD'ye de boşa format atmış oldum 😑

Format düzeltmedi mi? İlginç sistem neden yeni işlemci ile BIOS ötesine geçmiyor ilginçtir benzer bir durumu yabancı forumlarda da göremedim hep açılır açılmaz siyah ekrandan bahsediliyor bu durumlarda.

Şu anda 1500X'i taksan direkt gidiyor değil mi?

Format düzeltmedi mi? İlginç sistem neden yeni işlemci ile BIOS ötesine geçmiyor ilginçtir benzer bir durumu yabancı forumlarda da göremedim hep açılır açılmaz siyah ekrandan bahsediliyor bu durumlarda.

Şu anda 1500X'i taksan direkt gidiyor değil mi?
Evet, Windows kurulu diske formata rağmen yeni işlemci ile BIOS'dan başka görüntü alamıyorum.

1500x ile sistem her türlü açılıyor. BIOS'dan ayar yapmaya bile gerek kalmadan direkt Windows yükleniyor.

Anakart bazında mi bir sorun var diye düşünüyorum, aynı anakart ile yükseltme yapan birine denk gelseydik iyiydi.

Evet, Windows kurulu diske formata rağmen yeni işlemci ile BIOS'dan başka görüntü alamıyorum.

1500x ile sistem her türlü açılıyor. BIOS'dan ayar yapmaya bile gerek kalmadan direkt Windows yükleniyor.

Anakart bazında mi bir sorun var diye düşünüyorum, aynı anakart ile yükseltme yapan birine denk gelseydik iyiydi.

Bayağı var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yalnızca bir kişi BIOS sürümlerini sırasıyla üst üste yüklemiş sebebini bilmiyorum. F40, F41, F52g diye gitmiş. Sen çok eski bir BIOS'tan direkt en güncele geçtiysen belki sıkıntı mı oldu bilmiyorum. F52G ile 5900X ile çalıştırdım diyen de var yorumlarda.

Bir tanesi de güncel BIOS'u iki kere üst üste yükledim düzeldi demiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şurada yazan adamla benzer bir şey yaşıyorum sanırım. Önce fanlar dönüyor, sistem açılıyor. Gigabyte logosu geçiliyor, ardından Windows açılması gerekirken önce fare ve klavye ışıkları gidiyor. Sonra da bilgisayarı güç tuşundan kapatamıyorsunuz, mecburen arkadaki tuştan açıp kapattım.

Aşağıda bir tane adam bu anakartta Cezanne CPU çalışmıyor (5500 sanırım böyle) o yüzden 5600 Vermeer aldım demiş.

BIOS güncellemesi yaparken de en aşağıdan yukarı atlamadım, maksimum birkaç sürüm yukarı çıktım. Hatta en sondan bir öncekini de denedim. 5500 için F52e önerilmiş sitede, 5600 için de bir aşağıdaki T52d. T52d'de denemedim o yüzden.

Bundan sonra Gigabyte anakart alan ne olsun...

Aşağıda bir tane adam bu anakartta Cezanne CPU çalışmıyor (5500 sanırım böyle) o yüzden 5600 Vermeer aldım demiş.

Cezanne biraz geç çıktı. 5600G ve 5500 yalnızca bu mimariye sahip işlemciler. Burada da birisi var aynı sorunu yaşayan.

@kino Chipsetlerle ilgili bir durum olabilir mi? Chipset konusuna çok hakim değilim. Sanırım AMD'nin sitesinden anakart modelini seçip indirmemiz yetiyor.

O öyle de format attığında temiz kuruluma bile geçmiyor bu sürücü ile alakalı değildir.

@kino

Burada da aynı sorunu yaşayan 2 kişi olmuş. Gigabyte pişmanlık diyebiliriz sanırım, zamanında aldığım modelde B350'ler için ortalamanın üstü bir modeldi. Şu aşamada iade edip kurtulmak gerekiyor sanırım ancak sistemi yükseltememek kötü oldu.
Aynı model anakart bende var. Görüntü kesti. Bıraktım ortada. Gigabyte benim ki.
İade mi ettin, ne yaptın?

Yeni konular

Geri
Yukarı