Sisteme RAM ekleyince format gerekir mi?

Warg

Hectopat
Makaleler
1
CPU--------------------Intel® Core™ i5-8600K LGA 1151
Motherboard----------Msi Z-370 A-pro 1151
Memory----------------Gskill Ripjaws 8 GB DDR4 3000 Mhz CL15
Graphics Card--------MSI Rx-580 Armor 8 GB 256 B
CPU Cooler-----------Dark Freezer X94 Red
Power Supply---------FSP Hydro 700w +80 Bronze
Case--------------------Corsair V-spec 1 Mid Tower
Monitors----------------Asus VP228DE 21.5" 5ms LED
SSD-HDD--------------Samsung 860 Evo 250 gb - WD 1 TB
Fan----------------------2x A.Cool Rev Red - 1x Corsair Brushless
Böyle bir makinaya sahibim .
Öncelikle iyi bir PC mi bakarsanız sıkıntılı parça varsa geliştireyim.
Bir de + olarak 8 GB 3000 MHZ DDR4 CL15 Kingston HyperX Predator takacağım 1 gün sonra geliyor.
Yeni RAM ekleyince format gerekir mi?
Son olarak ise işlemci termalini ne kadar sürede bir değiştirmek gerekir, oyun oynayan birisiyim ona göre düşünürseniz teşekkürler.

Yanlış bilgilendirme!
İşlemcini termal macununu senede 2 kez değiştirmeniz yeterlidir. RAM değişikliği sonrasında format gerekmiyor diye biliyorum. Ayrıca ilk RAM'iniz ve 2. alacağınız RAM dual olduğu için çift kanal çalışmayacaktır bilginize sunarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteme RAM takviyesi yaptıktan sonra format atmana gerek yok. Yalnız RAM hızında düşme olabilir. XMP ile RAM hızını BIOS Menüsü'nden tekrar artırman gerekebilir. Keşke ilk RAM'in aynısından alsaydınız.

Ayrıca ilk RAM'iniz ve 2. alacağınız RAM dual olduğu için çift kanal çalışmayacaktır bilginize sunarım.
Çift kanal çalışacak dostum edindiğin bilgi hatalı. RAM'ler aynı olmak zorunda değiller farklı iki marka olsa bile slot yapısı farklı olmadığı sürece sıkıntısız çalışır. Aynı boyut(GB) ve aynı frekans olmak zorunda da değiller bunlar da farklı olsa yine çalışır. Sistem otomatik olarak frekansları ortak değere çekip uyumlu halde çalıştıracaktır.
Her iki modelde de XMP desteği mevcut. İsterse XMP ile anakartın desteklediği en yüksek ortak değere çıkarıp çalıştırır.

Konu sahibi arkadaşım RAM gelince 2. ve 4. slota takıp çift kanal olarak kullanabilirsin. Sonrasında BIOS üzerinden XMP desteğini aktif edip desteklenen en üst değer ne ise ona ayarlarsın.

Ben bu çift kanal işini bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Çok bir fark olur mu bu halde kullansam? Sipariş verdim, tekrar geri gönderip değiştirmek zor geliyor. RAM'i de takınca yapmam gerekeni kısaca özetlerseniz, XMP değerini anakartta ayarlamayı falan... İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Ben bu çift kanal işini bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Çok bir fark olur mu bu halde kullansam? Sipariş verdim, tekrar geri gönderip değiştirmek zor geliyor. RAM'i de takınca yapmam gerekeni kısaca özetlerseniz, XMP değerini anakartta ayarlamayı falan... İlgilenen herkese teşekkür ederim.
RAM'ları değiştirmenize gerek yok. RAM'larınızı DDR4-2666 hızına çıkartacaksınız. Bu linkten izleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim RAM'ler 3000 MHz, anakart ise 4000+ üzeri destekliyor. RAM'leri daha yükseğe çıkartsam problem olur mu?

XMP desteğinin verdiği miktarın üstüne ancak OC yaparak, yani voltaj vererek çıkabilirsiniz. Bu profesyonellik isteyen bir konu. İyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı