Sisteme RAM takviyesi

Ediz500

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
Asus PRIME B350M-A
İşlemci
Ryzen 5 5600
Mevcut sistemime RAM takviyesinde bulunmak istiyorum. Mevcut sistemim 8x2 olmak üzere toplamda 16 GB RAM'e sahip. Sistemimi 32 GB RAM yapmak istiyorum ve uygun fiyatlı gördüğüm ayrıca sistemdeki diğer RAM'lerle de uyumlu çalışacağını düşündüğüm bir 8x2'lik RAM buldum. Şu anki sistemimde bulunan RAM'ler Corsair markasının farklı frekanstaki modellerine ait ve almayı düşündüğüm RAM'ler de bu frekans değerlerinden farklı bir frekans değerine sahip. Bu durum bir sorun oluşturur mu veya modeller arası uyumsuzluk gibi bir durum ortaya çıkar mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Donanım bilgilerini ekte görebilirsiniz.

Almayı düşündüğüm ürünün linki: Amazon.com.tr

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    31,2 KB · Görüntüleme: 19
  • 2.png
    2.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 11
  • 3.png
    3.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 10
  • 4.png
    4.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 15
  • 5.png
    5.png
    27,6 KB · Görüntüleme: 24
Dost, en düşük hangi RAM'ın ise onun hızında çalışır. Yalnız uyumsuzluk konusunda emin değilim. Ben alacağım zaman mavi ekran sorunu olabilir diyenler vardı. Onu bilen birisi varsa söylesin.

Çip üreticisinin farklı farklı olması ne gibi bir soruna yol açar ki?

Çip üreticisi değil çip modeli bile farklı olsa uyumsuzluk çıkabiliyor. İş sadece zamanlamalarda, frekansda ve voltajda bitmiyor. ProcODT, RttPark, RttNom vs. bir sürü stabiliteyi etkileyen ayar var. Bütün çipler de aynı ayarı sevmiyor, bu yüzden farklı çipleri birlikte kullanırken uyumsuzluk çıkabiliyor.

Çip üreticisi değil çip modeli bile farklı olsa uyumsuzluk çıkabiliyor. İş sadece zamanlamalarda, frekansda ve voltajda bitmiyor. ProcODT, RttPark, RttNom vs. bir sürü stabiliteyi etkileyen ayar var. Bütün çipler de aynı ayarı sevmiyor, bu yüzden farklı çipleri birlikte kullanırken uyumsuzluk çıkabiliyor.
O zaman dediğiniz gibi kit almak en mantıklısı. Teşekkürler.

Geri
Yukarı