Sisteme SSD Takılması Sonrası Oyun İçi Donmalar

Nashtic

Centipat
Yer
Aincrad
Merhabalar arkadaşlar.

Bundan yaklaşık 6 ay önce bir SSD aldım. Marka ve modeli şöyle:
"Toshiba OCZ 240GB TR200 Serisi SATA 3.0 SSD (555MB Okuma / 540 MB Yazma)"
Alırken, laptopumla SATA girişi olarak uyumlu olup olmadığını kontrol ettim ve uyumlular.

Laptopumun özellikleri ise şöyle:

Marka-Model: Lenovo Ideapad 310 15-ISK(80SM)

Windows 10 Pro 64 Bit işletim sistemine sahip,
Intel Core i5-6200U 2.3 GHz işlemci(4 çekirdek),
8 GB RAM,
NVIDIA GeForce 920 MX (2 GB),
DirectX 12 versiyonu üzerinde bulunmakta.

Driverlarımı ve BIOS'umu sürekli güncel tutan birisiyimdir ve hepsi güncel durumda.
İşlemci chipsetlerimi bugün komple güncelledim.
SSD takmadan önce oynadığım oyunlar vardı ve gayet akıcı oynanabiliyorlardı CS:GO gibi.
SSD taktıktan sonra genellikle oyun içindeyken kendini belli eden bir takılma, donma sorunuyla karşılaşmaya başladım.
Normal program kullanımları sırasında(oyun haricinde) gözle görülür bir problem yaşamadım pek.
Takılma sırasında seste kaymalar, 1-2 bazen 4-5 saniyelik donmalar yaşıyorum.
İlk başlarda sorunlu Windows güncellemelerinden olduğunu sanıyordum fakat artık can sıkıcı bir hale geldi.
Age of 2 oynarken de takılma yapıyor, CS:GO oynarken de.
SSD'mi bir disk caddysi alarak CD-ROM yerine taktım bunu da ayrıca belirteyim.
SSD'de sadece işletim sistemim ve bazı kullandığım programlarım var. Hiçbir oyunu oraya yüklemedim.
Toshiba'nın OCZ SSD Utility'sini kurdum ve SSD 'imin %83'lük ömrünün kaldığını gördüm.
6 ayda %17 inmesi normal mi açıkçası pek bilemedim, bana fazla geldi.
Bugün internette biraz araştırma yaptım ve sorunun SSD kaynaklı olabileceğini düşündüm.
HD Tune adlı uygulamadan hem HDD'im hem de SSD'im için 2 SS aldım bunları sizle paylaşıyorum.
SSD'im ile ilgili bir problem olup olmadığını anlayamadım, anlayabilen bir arkadaş varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

HDD:
HDD1.PNG

SSD:
SSD1.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı