Türk Telekom 500 Mbps fiber internet yüksek ping veriyor

xFlawen

Yoctopat
Merhaba ben Türk Telekom'un 500 Mbps fiber paketini kullanıyorum hızda bir sorun yok 300 üstünü rahatlıkla görüyorum ama ms olarak Speedtest'te 16 Ms'i görüyorum. Oyunlarda 80 ms civarı teknik destek istedik modem değiştirdiler. Ms daha da yükseldi. GPON kutusu da var Ms'in sorunu ne, bu sorunu nasıl çözerim? 2 haftadır çözmeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. (İlk görselde testi sabah yaptım ikincisini de az önce test ettim. Nedense geceleri hız düşüyor.)

Screenshot_2024-03-23-00-56-30-98_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg
Screenshot_2024-03-26-02-30-24-51_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Merhaba ben Türk Telekom'un 500 Mbps fiber paketini kullanıyorum hızda bir sorun yok 300 üstünü rahatlıkla görüyorum ama ms olarak Speedtest'te 16 Ms'i görüyorum. Oyunlarda 80 ms civarı teknik destek istedik modem değiştirdiler. Ms daha da yükseldi. GPON kutusu da var Ms'in sorunu ne, bu sorunu nasıl çözerim? 2 haftadır çözmeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. (ilk görselde testi sabah yaptım ikincisini de az önce test ettim. Nedense geceleri hız düşüyor.)

Eki Görüntüle 2150810Eki Görüntüle 2150811

Merhaba, öncelikle tarifenizin gece belirli bir saatten sonra hızı düşürülen tarifelerden olup olmadığını anlamak için Türk Telekom yetkililerini arayıp sorabilirsiniz. Belirli firmalarda iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi, gündüz yüksek hızlarda devam eden ancak akşam vakti olunca hızı kasıtlı bir biçimde hızı düşürülen tarifeler, ikincisi ise gün boyu yüksek hızda olan hızı kasıtlı bir biçimde düşürülmeyen tarifeler...bazı firmalar arada fiyat farkı olduğundan kullanıcılara bu seçeneğin olduğunu söylemez ve direkt olarak birinci seçeneği uygular(iki tarife arasında fazla bir fiyat farkı yoktur). Bu durumu yaşayan biri olarak şu şekilde açıklamak istiyorum; yaklaşık üç hafta öncesine kadar internetimin hızı gündüz, satın aldığım tarifede bulunan miktar ile aynı hızı gösterirken gece olduğunda tarifede yazan o miktarın yarısı kadar bile değildi, daha sonrasında firma yetkilisi ile görüşüp sorunun yukarıda yazdığım nedenden ötürü olduğunu duydum ve tarifemi ikinci seçenek ile değiştirip bu durumdan kurtuldum. Sizin sorununuz da buna benzer bir sorun olabilir, yukarıda yazılan nedenden ötürü değilse eğer, kullanılan fiber kablolarda bir sıkıntı olabilir(temassızlık, eskime, sıkışma, kablonun üstünün boyanmış olması, yetersiz uyumluluk...vb.).

bu sorunu çözemediniz sanırım. ben de 1000 mbps fibere geçtim TÜRKNET 100 mbps ten. türknette ping 7-8 jitter 2 falandı hep. şimdi ping 30, jitter 10 larda. hız da kablolu kablosuz asla 1000 mbps görmüyor. tuhaf bir şirket türk telekom. turknet, telekom altyapısıyla nasıl daha stabil bir hizmet sağlıyor anlamış değilim.

Hangi oyunlarda? Her oyunun Türkiye'de veri merkezi olamayabiliyor. Olsa bile eğer veri merkezine çok uzakta yaşıyorsanız ping değerlerinin yüksek olması normal. Ayrıca bu türk telekom ne iğrenç bir firmaymış istanbulun göbeğine fiber getirtemedi 2 yıldır hakkariye getirmesini biliyor ama.
tuhaf bi şirket 500 mbps alamıyorum diye 200e düşürdüm 220 mbps download 35 upload alıyorum şuanda ping aynı

Bu sorunu çözemediniz sanırım. Ben de 1000 Mbps fibere geçtim TurkNet 100 Mbps'ten. TurkNet'te ping 7-8 jitter 2 falandı hep. Şimdi ping 30, jitter 10'larda. Hız da kablolu kablosuz asla 1000 Mbps görmüyor. Tuhaf bir şirket Türk Telekom. TurkNet, Telekom altyapısıyla nasıl daha stabil bir hizmet sağlıyor anlamış değilim.

Altyapı 10 Gbps'yi bile rahatlıkla kaldırır, Almanya'daki 20 yıllık fiber altyapıları 2 Gbps rahat alıyor Türkiye'de ise altyapılar yeni fakat Telekom sağ olsun bu nimetten faydalanmamızı istemiyor, 1 haftadır internetim yoktu Türk Telekom uğraşıyoruz dedi lakin hiçbir şey yapmadı buraya geldiğinde 2 dakikada halletti diyorum ya istese her şeyi yapar ama sorumsuz ne desem bilemedim.

bu sorunu çözemediniz sanırım. ben de 1000 mbps fibere geçtim TÜRKNET 100 mbps ten. türknette ping 7-8 jitter 2 falandı hep. şimdi ping 30, jitter 10 larda. hız da kablolu kablosuz asla 1000 mbps görmüyor. tuhaf bir şirket türk telekom. turknet, telekom altyapısıyla nasıl daha stabil bir hizmet sağlıyor anlamış değilim.
Yüksek hizlarda Bağlı olduğun olt'nin yetersizliğinden kaynakla ihtimali yüksek. Birde kullanılan router'ın yüksek hızlarda bfo olma durumu olabilir. Routing de sıkıntı var mı? Windows arama'ya CMD yazıp tıkla. tracert (boşluk) 146.66.155.1 yazıp entera tıkla. Routing'e bakayim.
Birde şuan kullandığın router hangisi?

Hocam enterasan 1000 Mbps'ten 500'e geçtim, ping de hız da düzeldi.
Hocam kullanılan router'ın 1000mbps'i kaldiramamasindan ötürü, bufferbloat meydana getiriyordu. Dolayısıyla Ping smooth düştü, latency bitti. 1000mbit için, sağlam bir router almak gerek. Sağlam bir router alırsanız tekrardan 1000mbit'e alabilirsiniz. O zaman ping ve latency sıkıntısı olmaz.

Geri
Yukarı