Sisteme virüs bulaştığında ne yapılmalı?

Fweryq

Centipat
Daha fazla  
Valorant oynarken Alt Tab atıp video izleyecektim ama laptopumun ekranı siyah bir şekilde yanıp sönüyordu (sadece Alt Tab'da Valorant'ta normale dönüyor?) sonra Opera GX+ YouTube hesabımdan çıkış yapıldığını fark ettim panik yapıp PC yeniden başlattım. Malwarebytes'dan tarratım 1 virüs çıktı ve sildi ama şu an hiçbir ses gelmiyor kulaklığa (ses düzeyi karıştırıcı baktım) sesi nasıl geri getirebilirim?

Edit: Sesi Windowsun Ses Sorunu Gider Seçeneğiyle Düzelttim (İlk defa işe yaradı) ve bitdefender yükledim

Son düzenleme:
Valorant oynarken Alt Tab atıp video izleyecektim ama laptopumun ekranı siyah bir şekilde yanıp sönüyordu (sadece Alt Tab'da Valorant'ta normale dönüyor?) sonra Opera GX+ YouTube hesabımdan çıkış yapıldığını fark ettim panik yapıp PC yeniden başlattım. Malwarebytes'dan tarratım 1 virüs çıktı ve sildi ama şu an hiçbir ses gelmiyor kulaklığa (ses düzeyi karıştırıcı baktım) sesi nasıl geri getirebilirim?
Hocam çok fazla güvenemiyorsanız format atabilirsiniz.

Edit: Sesi Windows'un ses sorunu gider seçeneğiyle düzelttim (ilk defa işe yaradı) ve BitDefender yükle.

Bence bir dosya indirmeden önce güvenli bir antivirüs indir örneğin Kaspersky veya Malwarebytes gibi daha sonra indirmek istediğin dosyayı indirirken Görev Yöneticisi'ni aç CPU kullanımını kontrol et (çünkü bazıları arka planda mining gibi şeyler yapıyor) indirdikten sonra tarat virüs çıkıp çıkmadığına bak çıktıysa sil o dosyayı fakat virüs çıkmadıysa setup kur daha sonra tekrar tarat çıktıysa sil çıkmadıysa VirusTotal adlı bir sitede bak hala çıkmadıysa büyük ihtimal sıkıntı yoktur fakat virüs çıktığında silinmiyorsa ya da başka dosyalarına bulaştıysa (bazıları başka dosyalara bulaşmıyor yani silebilirsen silebilirsin) siliniyorsa sil silinmiyorsa internetten araştır hala çözümü bulamadıysan en temizi format.

Yeni konular

Geri
Yukarı