Çözüldü Sistemi temizledikten sonra sistem açılmadı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kripoli

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar kasamı sildim temizledim ekran kartı, RAM ve işlemciyi söktum işlemci macunu çektim her şeyi doğru yaptığımı düşünerek geri taktım. Kasaya hiç güç gelmiyor kasanın ışıkları yanmıyor PC açılmıyor BIOS pili çıkartıp açmayı denedim olmadı. 5 dk bekledik taktim denedim olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
3 farklı güç kablosu taktım hepsini monitörde de denedim. Monitörde ekrana yazı geliyor kasada herhangi bir şey yok.

Dediğim resimde attığım kabloyu çıkarım tekrar yerine oturttunuz mu? Evet veya hayır yazabilir misiniz? Ayrıca şüphelendiğiniz var ise PSU'dan anakarta gelen bu tip bir kabloyu da çıkarıp takınız.

3 farklı güç kablosu taktım hepsini monitörde de denedim. Monitörde ekrana yazı geliyor kasada herhangi bir şey yok.

Fotoğrafta gösterdiklerinizi çıkarıp tekrar da taktım ama yok herhangi bir şey yok. Anlamadığım tek şey güç kaynağını ne sildim ne dokundum ne bir şey yaptım.

Peki Power tuşunda sorun varsa başka türlü bir şekilde güç verme şansımız var mi?

İşlemcinizi söküp tekrar kontrol edip takınız. Ezik pin, tam yerine oturmama vs var mı kontrol ediniz.
Dediğim resimde attığım kabloyu çıkarım tekrar yerine oturttunuz mu? Evet veya hayır yazabilir misiniz? Ayrıca şüphelendiğiniz var ise PSU'dan anakarta gelen bu tip bir kabloyu da çıkarıp takınız.

İşlemcinizi söküp tekrar kontrol edip takınız. Ezik pin, tam yerine oturmama vs var mı kontrol ediniz.
Evet dediginiz gibi çıkartıp yerine takım. 2 sefer de işlemciyi söktüm herhangi bir şey göremedim.

Evet dediginiz gibi çıkartıp yerine takım. 2 sefer de işlemciyi söktüm herhangi bir şey göremedim.
Hocam aklıma başka bir şey gelmedi.Detaylı inceleme için yetkili bir servise götürünüz.Ya da başka bir fikri olan kullanıcı bir şey yazana kadar bekleyiniz.Kolay gelsin.

Statik elektrik yemiş olabilir fiş takılı değilken güç düğmesine 10 saniye basılı tutun bunu 2 kez tekrarlayın

Eğer olmaz ise tüm parçaları sökün ve yine toplayın

Yine olmaz ise yüksek ihtimal PSU bozuktur

psu çalışıyormu çalışmıyormu test

Hocam bir sürü ihtimal var hepsini sıralayacağım
1-işlemci pinlerinden bir tanesi kırıldı / işlemci bozuldu
2-anakart kısa devre yaptı / lehim kırıldı vb. anakart bozuldu
3-kasanızın güç tuşu bozuk / kasanızın power switch butonu bozuk
4-işlemci ayağını tam kapatmadınız
5-Prizinizde Sorun var
6-Eğer Anakartınızdan bib bib gibi Ses Geliyorsa Sorunları bulabiliriz anakart çalışmıyor dediniz
7-RAM'leri söküp uçlarını silgi ile silin. Tekrar geri takın. (mavi olsa daha iyi olur
8-Kondansatör Fiziksel Hasar Almış Olabilir

Anakartı servise yollamanız daha mantıklı

Son düzenleme:
Statik elektrik yemiş olabilir fiş takılı değilken güç düğmesine 10 saniye basılı tutun bunu 2 kez tekrarlayın.

Eğer olmaz ise tüm parçaları sökün ve yine toplayın.

Yine olmaz ise yüksek ihtimal PSU bozuktur.

Hocam bir sürü ihtimal var hepsini sıralayacağım.
1-işlemci pinlerinden bir tanesi kırıldı / işlemci bozuldu.
2-anakart kısa devre yaptı / lehim kırıldı vb. anakart bozuldu.
3-kasanızın güç tuşu bozuk / kasanızın Power Switch butonu bozuk.
4-işlemci ayağını tam kapatmadınız.
5-prizinizde sorun var.
6-eğer anakartınızdan bib bib gibi ses geliyorsa sorunları bulabiliriz anakart çalışmıyor dediniz.
7-RAM'leri söküp uçlarını silgi ile silin. Tekrar geri takın. (mavi olsa daha iyi olur.
8-kondansatör fiziksel hasar almış olabilir.

Anakartı servise yollamanız daha mantıklı.

Hocam yarın bir bilgisayarcı ya götüreceğim 4 sene önce vatandan almıştım ilgilenirler mi sizce?

Statik elektrik yemiş olabilir fiş takılı değilken güç düğmesine 10 saniye basılı tutun bunu 2 kez tekrarlayın.

Eğer olmaz ise tüm parçaları sökün ve yine toplayın.

Yine olmaz ise yüksek ihtimal PSU bozuktur.

Hocam bir sürü ihtimal var hepsini sıralayacağım.
1-işlemci pinlerinden bir tanesi kırıldı / işlemci bozuldu.
2-anakart kısa devre yaptı / lehim kırıldı vb. anakart bozuldu.
3-kasanızın güç tuşu bozuk / kasanızın Power Switch butonu bozuk.
4-işlemci ayağını tam kapatmadınız.
5-prizinizde sorun var.
6-eğer anakartınızdan bib bib gibi ses geliyorsa sorunları bulabiliriz anakart çalışmıyor dediniz.
7-RAM'leri söküp uçlarını silgi ile silin. Tekrar geri takın. (mavi olsa daha iyi olur.
8-kondansatör fiziksel hasar almış olabilir.

Anakartı servise yollamanız daha mantıklı.

Hocam son kez deneyim dedim. 2 sefer 10 saniye bekledikten sonra kabloyu taktim ve çalıştı.

Kasa çelişti kabloları taktım monitöre görüntü gelmiyor.

@AYDNd @Ausv

Dosya Ekleri

• 16834039055931569775561216095609.jpg
    16834039055931569775561216095609.jpg
    170 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Hocam yarın bir bilgisayarcı ya götüreceğim 4 sene önce vatandan almıştım ilgilenirler mi sizce?

Hocam son kez deneyim dedim. 2 sefer 10 saniye bekledikten sonra kabloyu taktim ve çalıştı.

Kasa çelişti kabloları taktım monitöre görüntü gelmiyor.

@AYDNd @Ausv
İyi kontrol edin hocam.

Yok hocam her şeyi denedim görüntü gelmiyor. Anakartt beyaz ışık yanıyor ekran kartı ışıkları yanıyor kasanın LED'leri yanıyor görüntü yok.

Yok hocam her şeyi denedim görüntü gelmiyor. Anakartt beyaz ışık yanıyor ekran kartı ışıkları yanıyor kasanın LED'leri yanıyor görüntü yok.

En azından sistem çalışıyor :)

Sistem açık iken Win+CTRL+Shift+b yap bib sesi gelince gelmiyor ise.

Ekrana bağladığın kablo nedir onu kontrol et VGA ise iyice vidaları sık.
HDMI / DP ise kabloda sorun olabilir.
Ekran kartının başka portu varsa ona tak ve dene.
Tüm kabloları taktın' mı kontrol et.

Olmaz ise monitörün fişini çek 15 saniye bekle tekrar tak
Monitör ayarlarını kontrol et kablo HDMI ise monitör VGA ayarında kalmış olabilir monitörünüz nedir?

BIOS giriyor mu yoksa direk görüntüde tepkimi yok

2. ve 4. kısma takman gerek RAM'leri eğer öyle ise 4. kısımdakini çıkar ve çalıştır dene

Son düzenleme:
Hocam şöyle o 10 saniye 2 sefer güç tuşuna basılı tutmayı işlemci fanı takılı değilken denedim ve çalıştı sonra pc yi kapatıp işlemci fanini taktım tekrar güç tuşuna bastım çalışmadı. İşlemci tanının cıvatalarını gevşettim çalıştı hafif sıkınca çalışmıyor. En son sinirlenip komple söküp taktım şuan tekrar çalışmıyor.
En azından sistem çalışıyor :)

Sistem açık iken Win+CTRL+Shift+b yap bib sesi gelince gelmiyor ise.

Ekrana bağladığın kablo nedir onu kontrol et VGA ise iyice vidaları sık.
HDMI / DP ise kabloda sorun olabilir.
Ekran kartının başka portu varsa ona tak ve dene.
Tüm kabloları taktın' mı kontrol et.

Olmaz ise monitörün fişini çek 15 saniye bekle tekrar tak
Monitör ayarlarını kontrol et kablo HDMI ise monitör VGA ayarında kalmış olabilir monitörünüz nedir?

BIOS giriyor mu yoksa direk görüntüde tepkimi yok

2. ve 4. kısma takman gerek RAM'leri eğer öyle ise 4. kısımdakini çıkar ve çalıştır dene

Hocam şöyle o 10 saniye 2 sefer güç tuşuna basılı tutmayı işlemci fanı takılı değilken denedim ve çalıştı sonra pc yi kapatıp işlemci fanini taktım tekrar güç tuşuna bastım çalışmadı. İşlemci tanının cıvatalarını gevşettim çalıştı hafif sıkınca çalışmıyor. En son sinirlenip komple söküp taktım şuan tekrar çalışmıyor.
kullandığınız soğutucu amd'nin stock soğutucusu vidaları dönmeyene kadar sıkın ama zorlamayın işlemciye zarar verebilir

Fan Takma Kısmı
En başa sarabilirsin istersen

Son düzenleme:
Hocam sıktığım zaman kasa gidiyor açılmıyor.

Sorunu buldum işlemcinin pimlerinde ezilme olmuş. Saatcide pimleri duzelttirdim. Eve geldim taktım ve bilgisayar açıldı. Şu an 16 GB RAM'in 8 GB'sını belleklere ayırıyor ve HDD'yi görmüyor. @Ausv @AYDNd hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı