Sistemim Tüm Oyunlarda Takılıyor ve Donuyor

Ucsktr

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba Technopat ailesi, öncelikle eski bir takipçiniz olduğumu belirteyim ama sizi misafir olarak takip ediyordum. Kısmet bugüneymiş artık üyelik almanın zamanının geldiğini düşündüğüm için üye oldum. Lafı fazla uzatmadan bilişim sektöründe sizler kadar olmasa da az çok bilgiye sahibim. Fakat bu sorunla ben bile hayret içerisine düştüm. Hemen sizinle paylaşıyorum. Tüm oyunlarda donma ve takılma mevcut. Bunu nasıl anladım? Ekranda bariz bir takılma hissi ve sürekli lag varmış hissiyatı ve bariz 1-2 saniyelik donmalar ile. Peki hangi programla emin oldum? MSI Afterburner programı %1 ve %0.1 FPS OSD sayacı ile. 1 tane bile oyunda bile en düşük FPS 30 üstüne çıkmaz mı? Yok arkadaş, çıkmıyor. Öncelikle sizi yormamak için denediğim yolları yazacağım, sonra sizden yardım isteyeceğim. Eğer bu sorunumu çözerseniz size minnettar kalırım. Çünkü ben artık problemin nerede olduğunu anlayamadım.

• Hangi oyunlarda takılma yaşadım?
  • Knight Online, Fortnite, counte strike 1.6 & CS GO, paladins, warframe, DotA2, löl, ETS 2, ve unuttuğum benzer oyunlar. Fark ettiyseniz saydığım oyunlar çok özellik istemeyen çok basit oyunlar.
  • Ben bu oyunları peki nasıl oynadım?
  • En düşük çözünürlük ve en düşük ayarlarda. Çözünürlük yükseltmesi ve diğer ayarlarla oynama vs tüm yöntemleri denedim. İşe yaramadı. Gelelim bu sorunu fark ettiğimden beri yaptıklarıma.
  • Tüm driverleri gerek otomatik driver programı ile gerek manuel olarak güncelledim, iki yöntemi de denedim işe yaramadı.
  • HDD olduğunu düşündüm gittim Toshiba P300 1 TB en hızlı oyun HDD'si aldım yine aynı. İşe yaramadı. Laptobun yedek HDD'si vardı fazla kullanılmamış onu oyunları kurup denedim yine aynı. Hatta sistemi onun üzerine kurdum yine aynı.
  • Diski C-D-E şeklinde oyun program Windows şeklinde 3'e böldüm belki daha hızlı olur diye, yine işe yaramadı. (Ama tepkisel olarak çok hızlandı tavsiye ederim)
  • Piyasadaki tüm hız arttırma adı altındaki hemen hemen her şeyi tüm programları vs. denedim. İşe yaramadı.
  • Güç seçenekleri ile oynama ayarlarını denedim işe yaramadı.
  • BIOS güncelledim ve ayarları ile baştan sona oynadım işe yaramadı.
  • RAM'in yetmediğini düşündüm 4 GB 2133 MHz Crucial RAM vardı gittim 8 GB 2133 RAM ekledim toplam 12 GB oldu, PC rahatlasa da işe yaramadı.
  • Sanal bellek özelliğini ve superfect gibi şeyleri kapattım işe yaramadı.
  • Temizlik bakım vs tüm program yöntemleri denedim hatta regedit ile oynadım işe yaramadı.
  • Win 7, Win 8, Win 10 gibi birçok platform değiştirdim, orijinal keyler ile denedim, işe yaramadı.
  • Belki driverdandır dedim eski driver yükledim işe yaramadı. Güncelide işe yaramadı.
  • Disk biçimlendirme bilimum yöntemleri, virüs taramasını vs denedim işe yaramadı.
  • Ekran kartındandır dedim onboard ve harici ile denedim ikisindede aynıydı.

Not: Bu arada oyunlar orijinal, crackli oyun kullanmıyorum. Artık daha fazla uzatmak istemiyorum siz anlamışsınızdır. Sistem sıcaklıkları vs. çok çok düşük ve normal. Peki bu sorunu yaşatan sistemim nedir? Öncelikle bu sistemi ben kendim tecrübelerime göre topladığımı belirtmek isterim. Görünen o ki başarılı olamamışım. Amacım oyunlar değildi ama arada ufak çaplı küçük oyunlar oynamak istiyordum Online ufak maçlar vs. ama onda bile beni delirtti sağ olsun. Gelelim özelliklere.
  • İşlemci: Intel G4400 çift çekirdek 3.3 GHz.
  • RAM: 4 GB DDR4 2133 Crucial + (sonradan eklenen 8 GB DDR4 2133 hi level RAM)
  • Ekran kartı: Intel HD510 (onboard 1GB sistem belleği + 6K paylaşımlı RAM) not: Önceden NVIDIA GT 730 denedim onda da aynıydı)
  • HDD: Toshiba P300 1 TB yarı SSD performanslı 200/200 mb/s 7200 RPM hard disk + Seagate 5400 RPM 320 GB.
  • Anakart : Msi H110M PRO-VD
  • PSU: 300W markasını bilmiyorum dandik kasanın içinden çıktı.
  • Kasa: Frisby dandik küçük kasalardan.
  • İşletim sistemim: Win10 Pro 64 Bit orijinal + güncellemeler güncel.
  • Monitör: Philips 8 ms 1280*1024 monitör Bu da yatırım yapmamak için kıstığım 2. El bir monitör.
  • Mouse ve klavye: Logitech MK120.
Umarım unuttuğum bir nokta yoktur. Herkese selam olsun tüm forum üyelerinden ve bilgi sahibi yetkili makamlardan rica ediyorum kafayı yedirtti bu bilgisayar bana zaten değiştireceğim ya da satacağım. Aldığım günden beri 1 kere tamam olmuş dedirtmedi. Bilgisayarı 2 yıl önce aldım. Tüm parçaları bizzat sıfır olarak kendim siparişini verdim. Teşekkür ederim. Esenlikler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç bu PSU ile akıcı oynadınız mı? Oynatmadıysa akıcı değiştirmekte fayda var.

Akıcı oynadım evet ama 2 dakika düzgünse sonra ani bir takılma bu şekilde ilerliyor sürekli. Bazen 1 saat hiç takılmadığı olmuştu ama tekrarlıyor sürekli tekrar yeniden. En olmadık yerlerde donuyor ve oyundan bir şey anlamıyorum. Bundan 7 sene önce çok daha kötü masaüstü pcde bile bu sorunları yaşamamıştım. yanlış hatırlamıyorsam pcde ddr 400 256 mb ram vardı 😁
Ne zamandır böyle işlemcin bu oyunlar için gayet yeterli.

Bilgisayarı aldığımdan beri böyle en ufak oyunlarda bile takılma var yani olur şey değil bir yerde bir şeyler çakışıyor ama bulamadım.

Akıcı oynadım evet ama 2 dakika düzgünse sonra ani bir takılma bu şekilde ilerliyor sürekli. Bazen 1 saat hiç takılmadığı olmuştu ama tekrarlıyor sürekli tekrar yeniden. En olmadık yerlerde donuyor ve oyundan bir şey anlamıyorum. Bundan 7 sene önce çok daha kötü masaüstü pcde bile bu sorunları yaşamamıştım. yanlış hatırlamıyorsam pcde ddr 400 256 mb ram vardı 😁

Bilgisayarı aldığımdan beri böyle en ufak oyunlarda bile takılma var yani olur şey değil bir yerde bir şeyler çakışıyor ama bulamadım.
Driver yüklerken bir sıkıntı olmasın? Servise göndermeyi denermisin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki hocam bu sistem için bir önerin var mı? Haklısın denemekte fayda var. Ya da satıp yeni bir ucuz laptop bile alabilirim onlar bile oynatır benim oynadığım oyunları 🙂
Çok kaliteli bir ürün değil ama 4 aydır bu PSU'yu R7 265'la kullanıyorum hiç sıkıntı çıkarmadı.

Son düzenleme:
Driver yüklerken bir sıkıntı olmasın? Servise göndermeyi denermisin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle driverdan olduğunu sanmıyorum kaldı ki başlıkta belirttiğim gibi 2 farklı metoduda denedim.
Eski driver yükleme , Güncel driver yükleme ve otomatik driver bulucu ile.
Servise gönderme gibi lüksüm yok.
1.Nedenim garanti süresi bitti.
2.Hazır pc değil tüm parçaları ben aldım.
3. Göndersem bile neyi göndereceğim sorun nerde bilmiyorum ki?

Bir bilgisayarcı baksa bile buna sorun yok o kadarda olur diyecek ben biliyorum. :)

Videoda anlatılan şeyi önceden denedim işe yaramadı.
Çok kaliteli bir ürün değil ama 4 aydır bu PSU'yu R7 265'la kullanıyorum hiç sıkıntı çıkarmadı.
Teşekkür ederim yakın zamanda alıp deneyeme çalışacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle driverdan olduğunu sanmıyorum kaldı ki başlıkta belirttiğim gibi 2 farklı metoduda denedim.
Eski driver yükleme, Güncel driver yükleme ve otomatik driver bulucu ile.
Servise gönderme gibi lüksüm yok.
1.Nedenim garanti süresi bitti.
2.Hazır PC değil tüm parçaları ben aldım.
3. Göndersem bile neyi göndereceğim sorun nerede bilmiyorum ki?

Bir bilgisayarcı baksa bile buna sorun yok o kadar da olur diyecek ben biliyorum. :)

Videoda anlatılan şeyi önceden denedim işe yaramadı.

Teşekkür ederim yakın zamanda alıp deneyeme çalışacağım.

Kusura bakmayın hort, ne oldu sizin durum?

Geri
Yukarı