PC Takılıyor ve Donuyor

RAM sıkıntılı olabilir mi? Sanırım ilave RAM taktınız, birde onu tek deneyin. Sonra dual deneyin.

Takıldığı sırada bileşenlerin sıcaklığına ve kullanılan RAM miktarına bakın. Varsa imkan başka bir ekran kartı, başka bir işlemci ile deneyin. Bu şekilde çözebilirsiniz umarım.
Şu an dual deniyorum ve bir sıkıntı çıkarmadı. Düzeldi diyebilirim. Çok titiz kurulum yaptım, tüm güncellemeleri özenle kurdum ve Home yerine Pro işletim sistemi kurdum.
AMD StoreMI ye de, 2 GB RAM i cache ettim. Yaptığım bu değişiklikler sonrasında beklenen performansa ulaştım.

RAM de sorun olabilir mi deneyeceğim fakat eski sistemde Destiny 2 vb gibi fazla RAM kullanan oyunları test ettiğimde problem yaşamadım. RAM i test edebileceğim farklı bir yöntem var mıdır?

Şu an suçu işlemciye atasım var ama donanımsal sorunları tespit etme konusunda çok yetersizim.

Bana genelde ses takılmaları yada nornal sistem gezintilerindeki takılmalar Hdd veya Ssd kaynaklı gibi gelmiştir ne zaman ses yada pc takılsa harddisk ışığıda hep yanıyor normalde durmadan yanıp sönüyor hiç durmaz ama takıldığında o ışık hep sabit kalırdı sizdede öyle bir şey varmı?(deneyimlerimi söyledim)

Bana genelde ses takılmaları yada nornal sistem gezintilerindeki takılmalar Hdd veya Ssd kaynaklı gibi gelmiştir ne zaman ses yada pc takılsa harddisk ışığıda hep yanıyor normalde durmadan yanıp sönüyor hiç durmaz ama takıldığında o ışık hep sabit kalırdı sizdede öyle bir şey varmı?(deneyimlerimi söyledim)
Evet hatırladığım kadarıyla o ışık sabit yanmaya devam ediyordu bekletmelerde ve takılmalarda.
Fakat tam anlamıyla ne, neden oluyordu emin değilim... Hâlâ anlamak istiyorum sorunlu parça varsa değiştirmek istiyorum. Tabi önce öğrenmek lazım...
Arkadaşlar lütfen bu konuda ne yapmam gerektiğini biri söylesin şu an çok mutsuzum. 😢😢
Gerekirse teamviewer vs ile kontrol etsin bıktım artık!
Tertemiz kurulum yaptım, Extra 8 GB RAM aldım Dual (8x2) 16 kullanıyorum, StoreMI yapıp HDD hızımı da arttırmaya çalıştım, 2GB RAM i cache edip diskleri de hızlandırdım.
NE YAPMAM LAZIM BİLMİYORUM....
Şu anda chrome u başlattığımda beni 15 saniye bekletti.
Hiç bir oyunda donma kasma kalmadı, her şey yolunda.
Fakat önceden kasmayan GTA 5 şimdi her 30 dk da bir 10 saniyeyi bulan donmalar yaşatıyor. Olduğu gibi kalıyor.
Soygun vs. görevindeysem bu 10 saniyenin sonunda beni sunucudan atıyor. Tek kişilik bir sunucuya geçiriyor.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
sonradan gelen edit.

Tekrar format attım ve tekrar testlere başladım arkadaşlar.
SSD de şöyle bir durumla karşılaştım
ssd benchmark read.png
ssd health.png

Öte yandan kullanım süresi arttıkça SSD ısı derecesinin 46 -55 arası değişkenlik gösterdiğini gördüm.

Alalı daha iki ay olmadı ve bir sürü problem yaşadım acaba kaynağı bu mudur?
Ürün = "ASU650SS-240GT-R 520MB/s 450MB/s Sata"
Garantiye yollamayı düşünüyorum fakat asıl problemim bu değilse diye yine sorayım dedim. Şüphelendiğiniz noktaları ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. 😓

Son düzenleme:
Aynı sorun oyunlarda windowsda bendede var ama benimki seninki kadar uzun sürmüyor milisaniyelik oluyor.
Milisaniyelik bir takılma olsada hissediyorsun.
Samsung 970 Evo Plus var SSD'den değil benimki ona eminim kesin işlemciden.
işlemcim i7 8750h 8. nesil laptop işlemcisi
Windows 10'dan olma ihtimalide var.
Yanlız benim çoğu driverlerim Windows 10 için Windows 8'e geçip deneyebilirsiniz driverleriniz mevcutsa.

Sorun SSD gibi gözüküyor. Ama yanıltmak istemem kesinlikle. Deneyebileceğiniz başka bir SSD falan varmı acaba ? Yada sağlam bir HDD ? Bu arada Windows SSD ye kurulu degilmi ?
Evet hatırladığım kadarıyla o ışık sabit yanmaya devam ediyordu bekletmelerde ve takılmalarda.
Fakat tam anlamıyla ne, neden oluyordu emin değilim... Hâlâ anlamak istiyorum sorunlu parça varsa değiştirmek istiyorum. Tabi önce öğrenmek lazım...
Arkadaşlar lütfen bu konuda ne yapmam gerektiğini biri söylesin şu an çok mutsuzum. [emoji22][emoji22]
Gerekirse teamviewer vs ile kontrol etsin bıktım artık!
Tertemiz kurulum yaptım, Extra 8 GB RAM aldım Dual (8x2) 16 kullanıyorum, StoreMI yapıp HDD hızımı da arttırmaya çalıştım, 2GB RAM i cache edip diskleri de hızlandırdım.
NE YAPMAM LAZIM BİLMİYORUM....
Şu anda chrome u başlattığımda beni 15 saniye bekletti.
Hiç bir oyunda donma kasma kalmadı, her şey yolunda.
Fakat önceden kasmayan GTA 5 şimdi her 30 dk da bir 10 saniyeyi bulan donmalar yaşatıyor. Olduğu gibi kalıyor.
Soygun vs. görevindeysem bu 10 saniyenin sonunda beni sunucudan atıyor. Tek kişilik bir sunucuya geçiriyor.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
sonradan gelen edit.

Tekrar format attım ve tekrar testlere başladım arkadaşlar.
SSD de şöyle bir durumla karşılaştım Eki Görüntüle 387740Eki Görüntüle 387741

Öte yandan kullanım süresi arttıkça SSD ısı derecesinin 46 -55 arası değişkenlik gösterdiğini gördüm.

Alalı daha iki ay olmadı ve bir sürü problem yaşadım acaba kaynağı bu mudur?
Ürün = "ASU650SS-240GT-R 520MB/s 450MB/s Sata"
Garantiye yollamayı düşünüyorum fakat asıl problemim bu değilse diye yine sorayım dedim. Şüphelendiğiniz noktaları ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. [emoji29]

Sorun SSD gibi gözüküyor. Ama yanıltmak istemem kesinlikle. Deneyebileceğiniz başka bir SSD falan varmı acaba ? Yada sağlam bir HDD ? Bu arada Windows SSD ye kurulu degilmi ?
SSD yi söktüm HDD ye klonladım sistemi. Takılmalar gitti. Ama geç açılma ve bekletmeler oluyor. SSD yi garantiye gönderip sonuçları buraya yazmaya çalışacağım. Hâlâ emin değilim.

Klasik HDD böyledir. Sistem geç açılır. Bekletiyor gibi gelir. SSD alıştığınız için. SSD problemli ozaman. Garantiye gönderdiğiniz isabet olmuş.
SSD yi söktüm HDD ye klonladım sistemi. Takılmalar gitti. Ama geç açılma ve bekletmeler oluyor. SSD yi garantiye gönderip sonuçları buraya yazmaya çalışacağım. Hâlâ emin değilim.

Sorunu SSD iadesi ve Samsung 860 Evo alarak çözdüm. Adata ya lanet okudum.
@BilgisayarKurdu na da çok teşekkür ettim.
Konuyla ilgilenen diğer arkadaşlara da çok teşekkürler.

Hocam bi de ilave birşey söyleyeyim o sisteme 500watt bir tık yetersiz geldi gözüme :) bilmiyorum diğerleri ne der de, üstelik 220v tam vermiyor şebeke demişsin görebildiğim kadarıyla Psu input voltajı 230v bu da senin şebeke ile sıkıntı yaratabilir diye düşünüyorum. Bunu Psu nun üstünü okuyarak kontrol edebilirsin. Eğer ilerde değiştirmeyi düşünürsen giriş voltajı daha esnek örneğin input değeri 110-240v gibi olan bir psu tercih etmen daha iyi olacaktır.

Son düzenleme:
Sorunu SSD iadesi ve Samsung 860 Evo alarak çözdüm. Adata ya lanet okudum.
@BilgisayarKurdu na da çok teşekkür ettim.
Konuyla ilgilenen diğer arkadaşlara da çok teşekkürler.
Ben teşekkür ederim, farklı bir konuda sana yardımcı olduk mu tam hatırlamıyorum ancak ilgili seri son zamanlarda çok kişinin canını yaktı; buna ben de dahilim :) İade sürecindeyim hatta.

İade etmeye çalışıp parasını alamayan arkadaşlar için de bir rehber hazırlayacağım; eğer benim iademin reddi söz konusu olursa.
Problemin çözülmesine sevindim, ben de Samsung 860EVO ile haftalardır en ufak takılma yaşamadan sistemi huzur içerisinde kullanıyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı