Sistemin ekran kartı arızalı mı?

nevale31

Hectopat
Yer
Saratov
Arkadaşlar oyun performansında sıkıntı yok ama;
Wolfteam oynarken 8-8'de ( yani oda dolu olunca ve grafik ayarı düşükte ) hafif bir titreme sorunu var. FPS yüksek olsa da kasıyormuş hissi veriyor.
Far Cry serisinin tüm oyunlarında FPS sorunu var, düşük - orta - yüksek karışık ayarlarda oynuyorum yoksa FPS kasabaların içinde, Battle'da düşüyor. FC3, FC4, FC5 fark etmez. Dying Light'ta da bazı yerlerde düşüyor.
The Forest çok oyunculu oynarken FPS hafif takılıyor.
Aklıma gelenler bunlar. Ha bir de pikselleşme sorunu var. Hemen hemen her oyunda oluyor, gölgelik kısımlarda biraz daha belli oluyor, uzak çizimler yüklenirken belli oluyor. Oyun fark etmez. Belli olmayabilir ama;

5.PNG

55.PNG

Yukarıdaki fotoğraf Sea of Thieves'ten. Cannon ile kendimi uçurduğum da adaya düştüm ve çimenler bu şekilde oldu. Ve milisaniye sonra düzeldi. Yani çizimler geç yükleniyor gibi.

düzeldi.PNG

Ama genel olarak ekran kartımdan memnunum neden kaynaklanıyor anlamış değilim. Pikselleşme sorunu her oyunda var. Ekran kartı bozuk olsa oyun oynarken " vikyuşınyutnıyukjölyujl " yaparak ortadan çizgi geçer pembe, sarı vs ve mavi ekran verir.

İşinize yarayacak bilgiler;
1600X900 çözünürlüğünde oynuyorum, evet sanırım FC oyunlarında darboğaz yapıyor 900P'de.
HDMI to DVI dönüştürücü ile kullanıyorum.
Monitör çok eski, HP 2011X.
Düşük grafik, yüksek grafik fark etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar oyun performansında sıkıntı yok ama;
Wolfteam oynarken 8-8'de ( yani oda dolu olunca ve grafik ayarı düşükte ) hafif bir titreme sorunu var. FPS yüksek olsa da kasıyormuş hissi veriyor.
Far Cry serisinin tüm oyunlarında FPS sorunu var, düşük - orta - yüksek karışık ayarlarda oynuyorum yoksa FPS kasabaların içinde, Battle'da düşüyor. FC3, FC4, FC5 fark etmez. Dying Light'ta da bazı yerlerde düşüyor.
The Forest çok oyunculu oynarken FPS hafif takılıyor.
Aklıma gelenler bunlar. Ha bir de pikselleşme sorunu var. Hemen hemen her oyunda oluyor, gölgelik kısımlarda biraz daha belli oluyor, uzak çizimler yüklenirken belli oluyor. Oyun fark etmez. Belli olmayabilir ama;

Eki Görüntüle 740842

Eki Görüntüle 740846

Yukarıdaki fotoğraf Sea of Thieves'ten. Cannon ile kendimi uçurduğum da adaya düştüm ve çimenler bu şekilde oldu. Ve milisaniye sonra düzeldi. Yani çizimler geç yükleniyor gibi.

Eki Görüntüle 740847

Ama genel olarak ekran kartımdan memnunum neden kaynaklanıyor anlamış değilim. Pikselleşme sorunu her oyunda var. Ekran kartı bozuk olsa oyun oynarken " vikyuşınyutnıyukjölyujl " yaparak ortadan çizgi geçer pembe, sarı vs ve mavi ekran verir.

İşinize yarayacak bilgiler;
1600X900 çözünürlüğünde oynuyorum, evet sanırım FC oyunlarında darboğaz yapıyor 900P'de.
HDMI to DVI dönüştürücü ile kullanıyorum.
Monitör çok eski, HP 2011X.
Düşük grafik, yüksek grafik fark etmiyor.

Dönüştürücü ile alakalı olabilir hocam.

Arkadaşın ekran kartı 1660S. Yazmaması yanlış ama sizde kısa bir araştırma ile açtığı konulara bakıp bulabilirsiniz.
  • R5 2600X.
  • 1660 Super.
  • 8x2 RAM.
  • 512 GB M.2 SSD.
  • 1 TB HDD.
  • HP2011X monitör.

Yine de yazması gerekiyor. Forum kurallarına göre sistem imzada yazsa bile, konuda ayrı olarak belirtmek zorunda ve ban yeme ihtimali var.

Yine de yazması gerekiyor. Forum kurallarına göre sistem imzada yazsa bile, konuda ayrı olarak belirtmek zorunda ve ban yeme ihtimali var.

Yazdığımı okursan.

Yazmaması yanlış ama

Bu arada kuralları hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bilmiyordum(!)
Ayrıca kurallarda gereksiz mesaj yazılmasının da yasak olduğu yazılı.

Yazdığımı okursan.

Bu arada kuralları hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bilmiyordum(!)
Ayrıca kurallarda gereksiz mesaj yazılmasının da yasak olduğu yazılı.

Forum kurallarını bilmeyen olabilir bende belirttim.
Sürücüleriniz güncelmi, PSU modeli ne ve kaç Watt.
Bu değerleride bilmemiz lazım.
Eğer PSU biraz kalitesizse yapma ihtimali olabilir.
Driver olarak bozuk driver olabilir ya da güncel değildir. Bu sorunlarda olabilir.
Açıkladım kardeşim, tamam uzatma. Konu açamama sürem devam ediyordu konu yarım kalmış, ben de yazdım sanıyordum.

Aslında ben size yazmamıştım ama neyse.

Driver olarak bozuk driver olabilir ya da güncel değildir. Bu sorunlarda olabilir.

FSP Raider Silver 550Watt 80+
Sürücüler güncel, bir sıkıntıları yok.

PSU yetmeyecek olsa sistem yük altına girince restart atardı. PSU'dan değil yani.

FSP Raider Silver 550Watt 80+
Sürücüler güncel, bir sıkıntıları yok.

GTX 1660 Super'de normalde sıkıntı yok diye biliyorum. (1660 Super kullanmadım hiç)
Driver sorunuda yok diye biliyorum.
Sıcaklıkları da normal düzeyde ise bence sorun yazılımsal. Sizde böyle bir sıkıntı yapmış olabilir. Forumda da daha önce böyle bir sorun görmemiştim.

Artı -1 Eksi
GTX 1660 Super'de normalde sıkıntı yok diye biliyorum. (1660 Super kullanmadım hiç)
Driver sorunuda yok diye biliyorum.
Sıcaklıkları da normal düzeyde ise bence sorun yazılımsal. Sizde böyle bir sıkıntı yapmış olabilir. Forumda da daha önce böyle bir sorun görmemiştim.
Yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Ama neyse.

Geri
Yukarı