Sistemin takılı olduğu prize bir şey takıldığında görüntü gidip geliyor

TolgaTKRR

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 | 2 x 8 GB DDR4 | Radeon RX 6600 8 GB | 480 GB SSD Oyuncu Bilgisayarı
Merhaba arkadaşlar, İncehesap'tan bir sistem aldım. Bu sistem ile LG monitörümü kulanmaya başladım. Eski kasam ile monitörüm arasında bir problem yoktu. Bu kasa biraz da yüksek güç tüketiyor. Her neyse anlık prize bir şey taktıgımda vb ekran saniyelik gidip geliyor. Arada mor bile oluyor ama bu 1 saniye daha uzunu yok. Gün içinde 8 saat GTA 5, Witcher 3, CS:GO her türlü oyunu oynuyorum. Ne kapanıyor ne görüntü gidiyor. Bu zamana kadar eve elektrikci cagırdım prizlerinin gayet iyi ve yeterli oldugunu söyledi. Bilgisayarcıyı aradım kasada sorun olacagını sanmam yeni ve sıfır dendi. Ondan sonra aşagı kata taktım kasamı televizyona bagladım sonra buradaki prizde denemek icin monitörümü getirdim adaptörü normal taktım bilgisayar hala televizyona takılıydı adaptörü takmamla yine anlık gitti geldi. Görüntü monitörü televizyonun görüntüsünü anlık orada da gitti geldi. Kasamda sorun olsa bu kadar uzun süre oyun oynatır mı? Hiç sorunsuz 12 saat bile durmadan oynadıgım oluyor. Bilgisayarcı LG markalı eski monitörlerde bu sorunların oldugunu, başka prizden kullanabileceğimi, prizleri ayırırsam sorunun gidecegini söyledi ve evde priz yok. Ve bu şekilde de kullanıyorsan bir sorun olmaz, bozulmaz kasana zarar vermez dedi. Bunun sebebleri nedir? Monitör ve ekran kartı arasında uyuşmazlık mı ve faz olayı var diyorlar. Biri düşük biri yüksek oldugundan mı veya başka böyle bir şey başına gelen varsa bilgilendirirse sevinirim. Ve kasada sorun varsa İncehesap'a yollasam ilgilenirler mi? Bazıları hiçbir şey yapmıyorlar demiş. Teşekkürler.

Neron 6600 V2 | AMD Ryzen 5 5600 | 2 x 8 GB DDR4 | Radeon RX 6600 8 GB | 480 GB SSD Oyuncu Bilgisayarı sistem bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin elektrikçi bedavadan para kazanmış.

Sebep voltaj dalgalanması. Bir anda ürün takıyorsun ve o ürün enerji çekmek istiyor. Var olan enerjiden çalıyor ve o anda çalışan ürünün anlık da olsa aç kalıyor.
Kasalık bir şey değil. Yapacağın şey basit. Bilgisayara giden ve sürekli takılı olan şeyleri için ayrı bir şalter edineceksin. Ek şeyler için ayrı olacak.
Prize ürün taktığında kapalı olmasına dikkat edersen faydası olur. Ekstrem bir örnek ama saç kurutma makinesini takarken üzerindeki anahtardan kapalı olduğundan emin olma gibi durumlardan bahsediyorum. Zaten öyle olduğunda prize yavaşça sokarsan arc olduğunu görebilirsin.
LG markalı eski monitörlerle alakalı bir durum değil. Ürünün voltaj dalgalanmasına verdiği tepkiyle alakalı. Ona uygun koruma devresi koymamışlar veya düşünülenden daha ekstrem bir durumla karşılaştığı için etkisiz kalıyor.

Düşük de olsa zarar verme ihtimali var. Güç kaynağının kalitesi burada devreye giriyor.

Senin elektrikçi bedavadan para kazanmış.

Sebep voltaj dalgalanması. Bir anda ürün takıyorsun ve o ürün enerji çekmek istiyor. Var olan enerjiden çalıyor ve o anda çalışan ürünün anlık da olsa aç kalıyor.
Kasalık bir şey değil. Yapacağın şey basit. Bilgisayara giden ve sürekli takılı olan şeyleri için ayrı bir şalter edineceksin. Ek şeyler için ayrı olacak.
Prize ürün taktığında kapalı olmasına dikkat edersen faydası olur. Ekstrem bir örnek ama saç kurutma makinesini takarken üzerindeki anahtardan kapalı olduğundan emin olma gibi durumlardan bahsediyorum. Zaten öyle olduğunda prize yavaşça sokarsan arc olduğunu görebilirsin.
LG markalı eski monitörlerle alakalı bir durum değil. Ürünün voltaj dalgalanmasına verdiği tepkiyle alakalı. Ona uygun koruma devresi koymamışlar veya düşünülenden daha ekstrem bir durumla karşılaştığı için etkisiz kalıyor.

Düşük de olsa zarar verme ihtimali var. Güç kaynağının kalitesi burada devreye giriyor.
bu ayrı şarter deddiginz nasıl oluyor acaba kasamda bi sorun varmıdır eski bilgisayarımda yapmıyordu ama esk ibilgisayarım bu kadar iyi degildi 320w psu ile rahatca calısıyordu sagolun bilgilendirme icin icime su serptınız

Bu şekilde sorun eder mi başka ne öneririsinz ve yeni 165 Hz ASUS TUF monitör alacağım gene aynı sorunu yapar diye korkuyorum başka yöntem vb var mıdır?

Geri
Yukarı