Sitenin altında fiber kutusu var ancak fiber kullanılamıyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ7 4700mq 3.40ghz
Gt740m 2gb
2x4 1600mhz
Samsung 870 Evo 500gb
Ben Mersin'de bir sitede oturuyorum. Birkaç yıl içinde fiber kutusu yaptı Türk Telekom ama evlere fiber gelmedi. Sizce nasıl altyapı kurdurabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Mersin'de bir sitede oturuyorum. Birkaç yıl içinde fiber kutusu yaptı Türk Telekom ama evlere fiber gelmedi. Sizce nasıl altyapı kurdurabiliriz?
Bahsettiğiniz kutunun fotoğrafını atabilir misiniz hocam? Kutu dediğiniz şey bir kabin olabilir ve siz de zaten bu kabinden hizmet alıyor olabilirsiniz.
Ayrıca sitenin altında olduğunu söylemişsiniz. Alt derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Binanın zemin veya bodrum katını mı kastettiniz?

Bahsettiğiniz kutunun fotoğrafını atabilir misiniz hocam? Kutu dediğiniz şey bir kabin olabilir ve siz de zaten bu kabinden hizmet alıyor olabilirsiniz.
Ayrıca sitenin altında olduğunu söylemişsiniz. Alt derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Binanın zemin veya bodrum katını mı kastettiniz?

Bizim sitemizin giriş kapısının yanında beyaz insanın yarısi kadar boyu olan ve üstünde Türk Telekom yazan bir kutu.

Bizim sitemizin giriş kapısının yanında beyaz insanın yarısi kadar boyu olan ve üstünde Türk Telekom yazan bir kutu.
Anladığım kadarıyla şunlara benzer bir kabinden bahsediyorsunuz hocam:
d118f94b5005ced0167ec49bc58b520c.jpeg

T11.jpg

Eğer bahsettiğiniz bunlardan biri ise öncelikle şunu netleştirelim ki bunlar bir kutu değil kabin.
Benim örnek olarak attığım fotoğrafta Tip-7 ve Tip-11 kabin yer alıyor. Üzerinde fiber yazdığına bakmayın Tip serisi kabinler VDSL hizmeti dağıtmak için kullanılır. Zaten o kabinden hizmet alıyorsunuz muhtemelen. Bu kabinlerin asıl amacı fiber hizmeti dağıtmak olmadığı için bunlardan fiber alamazsınız. Aslında duruma göre fiber de kurulabilir ama daha fazla teknik detay vermem gerekecek ve bu sefer sizin kafanız iyice karışacak.
Sizin bahsettiğiniz de bunun gibi bir şey mi yoksa daha farklı mı?

Üstteki gibi yere bağlı ancak bu yokken de internetimiz aynı idi bu varkende aynı. Evet kabin bunlar gibi.

Yarın yine bakarım ama bu fotoğraf dakine benziyordu galiba

Dosya Ekleri

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    39,8 KB · Görüntüleme: 27
Üstteki gibi yere bağlı ancak bu yokken de internetimiz aynı idi bu varkende aynı. Evet kabin bunlar gibi.

Yarın yine bakarım ama bu fotoğraf dakine benziyordu galiba
Bu fotoğraftaki de Tip-23 dediğimiz kabin hocam. Dediğim gibi Tip serisi kabinler VDSL kabinleridir. Bu kabin VDSL hizmeti dağıttığı için paketinizi değiştirmediğiniz sürece bir değişiklik olmaz. Mesela daha önce ADSL kullanıyordunuz diyelim. Sonra bu kabin yerleştirildi. Hattınız da buna aktarıldı. Dolayısıyla yeni altyapınız VDSL oldu. Ama siz bu süreçte herhangi bir paket değişikliği yapmadıysanız önceki internetiniz ile sonraki internetiniz arasında bir fark olmaması normal.
Yani bu kabinden evinize fiber gelmez. Fiber altyapı istiyorsanız bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz. Biz VDSL bulunan binamız için fiber altyapı talebimizi belirten bir dilekçe vermiştik ve 2.5 ayda bütün işlemler hallolmuştu. Süreci anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Hocam bizim sitenin önündeki bu. Anladığım kadarıyla bu bir kabin yani fiber değil. Ben konunuzdan pek bir şey anlayamadım kusura bakmayın. Türk Telekom altyapı sorgulamada bizim sitenin bu resimdeki altındaki yolda rastgele bir evde HiperNet desteği gözüküyor. Bizim siteye nasıl fiber getirebilirim. Dilekçe için 10 evin imzasını alabilirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    2 MB · Görüntüleme: 23
  • Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    1,8 MB · Görüntüleme: 18
Hocam bizim sitenin önündeki bu. Anladığım kadarıyla bu bir kabin yani fiber değil. Ben konunuzdan pek bir şey anlayamadım kusura bakmayın. Türk Telekom altyapı sorgulamada bizim sitenin bu resimdeki altındaki yolda rastgele bir evde HiperNet desteği gözüküyor. Bizim siteye nasıl fiber getirebilirim. Dilekçe için 10 evin imzasını alabilirim.
Evet hocam bu kabin Tip-23 dediğimiz VDSL kabini. Yani bu kabinden fiber hizmeti sunulmaz. Bu kabinin amacı VDSL hizmeti dağıtmaktır. Çok yüksek ihtimalle sizin oturduğunuz sitenin altyapısı da bu kabine bağlı alıyor olsa gerek.

Açtığım konuda dilekçe örneğini, nereye teslim ettiğimi, sonrasında neler yaşandığını falan anlatmıştım aslında. Yani çok teknik detay yazmamıştım.

Türk Telekom'un HiperNet dediği şey bildiğimiz VDSL. Sadece isim olarak HiperNet diyor o kadar. Farklı bir şey değil yani.

Sizin siteye de fiber getirmek için dediğim gibi dilekçe vermeniz lazım. Toplayabildiğiniz kadar imza toplayıp müdürlükteki planlama birimine o dilekçeyi teslim etmelisiniz. Sonra da dilekçe takip numarası alın ki ilerleyen süreçte dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını sorabilesiniz. Dilekçeyi benim açtığım konuda yazdığım gibi yazabilirsiniz. Dilekçeye kendi adresinizi yazacaksınız. Aşağı tarafa da imza vermek isteyen site sakinlerinin isimlerini, soy isimlerini ve imzalarını alacaksınız bu kadar.

Evet hocam bu kabin TIP-23 dediğimiz VDSL kabini. Yani bu kabinden fiber hizmeti sunulmaz. Bu kabinin amacı VDSL hizmeti dağıtmaktır. Çok yüksek ihtimalle sizin oturduğunuz sitenin altyapısı da bu kabine bağlı alıyor olsa gerek.

Açtığım konuda dilekçe örneğini, nereye teslim ettiğimi, sonrasında neler yaşandığını falan anlatmıştım aslında. Yani çok teknik detay yazmamıştım.

Türk Telekom'un HiperNet dediği şey bildiğimiz VDSL. Sadece isim olarak HiperNet diyor o kadar. Farklı bir şey değil yani.

Sizin siteye de fiber getirmek için dediğim gibi dilekçe vermeniz lazım. Toplayabildiğiniz kadar imza toplayıp müdürlükteki planlama birimine o dilekçeyi teslim etmelisiniz. Sonra da dilekçe takip numarası alın ki ilerleyen süreçte dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını sorabilesiniz. Dilekçeyi benim açtığım konuda yazdığım gibi yazabilirsiniz. Dilekçeye kendi adresinizi yazacaksınız. Aşağı tarafa da imza vermek isteyen site sakinlerinin isimlerini, soy isimlerini ve imzalarını alacaksınız bu kadar.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı