Sıvı metal termal macunum sistemin içine yayıldı

GuiDoOm

Hectopat
Sıvı metal termal macunum bilgisayarımın (laptop) içinde her yere yayıldı ve bu sebeple ekranı ve girişleri çalışmamaya başladı. Bende bu sorunu çözmek için içini açtım ve peçeteyle gördüklerimi sildim fakat bu sadece USB girişleri çalıştırdı. Yeterli olmadı. Ekranı halen çalışmıyor. Macunu nasıl silebilirim ve silsem bile çalışma ihtimali var mıdır bilmiyorum. Yardıma ihtiyacım var.
Görselde görülen şey anakart ve laptop ekranımın arasına girmiş sıvı metal termal macun.

Dosya Ekleri

• 13DABDF3-E677-4CCC-A7C5-1EC77DCD561E.jpeg
    13DABDF3-E677-4CCC-A7C5-1EC77DCD561E.jpeg
    194,6 KB · Görüntüleme: 365
İş işten geçmiş, yanmış olabilir doğru.
Keşke Yalıtımını tırnak cilası-oje ve elektrik bandıyla yapsaydınız. Soketin çevresini akmayacak şekilde sıvı metal uygulamak çok önemli. Sanırım yapmamıştınız.
Eğer ekran kartı ve port pinleri yandıysa değiştirilebilir fakat maliyetli bir tamir olacaktır .
Geçmiş olsun.

Sıvı metal içinde elektrik çılgın atar. Kesinlikle çok riskli anakart ve devreler için. Çok iyi bir temizlik gerektiriyor. Normal termal macunda kalıntı kalsa sıkıntı yok elektrik iletmediği için ama tamircinin dediği gibi olabilir maalesef sıvı metalde.
Sanayi ya da oto parçacısına git. Balata spreyi al. Balata spreyi basınçlı temizleyicidir ve anında uçar gider işinizi görür. Tiner ve fırça eskide kaldı. Tiner parasına bi balata spreyi ile basınçlı temizleyebilirsiniz.
Hocam Bilgisayar Çöp olmuş 2 adet tamirciye götürdüm ikiside yapamadı 2080’lik laptop çöp oldu bir iki yere daha sorucam ama çok umudum yok.

İş işten geçmiş, yanmış olabilir doğru.
Keşke Yalıtımını tırnak cilası-oje ve elektrik bandıyla yapsaydınız. Soketin çevresini akmayacak şekilde sıvı metal uygulamak çok önemli. Sanırım yapmamıştınız.
Eğer ekran kartı ve port pinleri yandıysa değiştirilebilir fakat maliyetli bir tamir olacaktır .
Geçmiş olsun.
Teşekkürler

Hocam bilgisayar Çöp olmuş 2 adet tamirciye götürdüm ikisi de yapamadı 2080'lik laptop çöp oldu bir iki yere daha soracağım ama çok umudum yok.

Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumla karşılaşıldığında sıvı metal elektriği ilettiği için bilgisayarın fişi takılı ise çekmek ardırdan bataryasını çıkarmak icap eder, devrelere zarar vermemesi açısından. Sonra da profesyonel şekilde temizlemek gerekir. Bilgisayarı çalıştırmaya çalışmak yapılabilecek en zararlı eylem olmuş. Tabii insan panik halinde yanlış seyler yapabiliyor.

Sizin için olan olmuş bu saatten sonra hiçbir şey yaşanmış olanı değiştirmeyecek, en azından bu başlığı okuyan arkadaşlar bu hataya düşmesinler. Hayırlı sabahlar.

Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumla karşılaşıldığında sıvı metal elektriği ilettiği için bilgisayarın fişi takılı ise çekmek ardırdan bataryasını çıkarmak icap eder, devrelere zarar vermemesi açısından. Sonra da profesyonel şekilde temizlemek gerekir. Bilgisayarı çalıştırmaya çalışmak yapılabilecek en zararlı eylem olmuş. Tabii insan panik halinde yanlış seyler yapabiliyor.

Sizin için olan olmuş bu saatten sonra hiçbir şey yaşanmış olanı değiştirmeyecek, en azından bu başlığı okuyan arkadaşlar bu hataya düşmesinler. Hayırlı sabahlar.
aynı sorunu ben yaşadım dostum çözebildinmi bana ulaşırmısın 05555053135

Bir yanlışlık oldu galiba. Sorunu yaşayan ben değilim. Genel bilgi olsun, aklınızda bulunsun diye yazdım.
Dediklerimi uygulayın. En yakın zamanda da bilgisayarı düzgün bir yere götürüp temizletin.

Çözemedim tamircilerde çözemedi. Sıvı metal termal macun nasıl uygulanırsa uygulansın eğer laptop buna müsait değilse ve sürekli seyahat halinde iseniz ne yazık ki bu sonuç kaçınılmaz oluyor.
Merhaba, aynı sorunu yaşamamak adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sıvı metali sürmeden önce etrafına oje sürüp üstünü kapton bantla bantladınız mı? Sıvı metali oldukça ince bir şekilde sürüp fazlalıkları aldınız mı? Nerede yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz?

Merhaba, aynı sorunu yaşamamak adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sıvı metali sürmeden önce etrafına oje sürüp üstünü kapton bantla bantladınız mı? Sıvı metali oldukça ince bir şekilde sürüp fazlalıkları aldınız mı? Nerede yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz?

Evet etrafını kapton bantla kapladım aynı zamanda olduka ince bir şekilde sürdüm fakat yine de bir şekilde anakarta sızmayı başardı. Eğer laptopa sıvı metal termal macun uygulayacaksanız laptop ile seyahat etmemenizi öneririm çünkü laptop dikey bir biçimde taşınır ise sıvı metal termal macun bir şekilde sızmayı başarıyor ve oldukça yapışkan olduğu için asla temizlenemiyor. Benim ekran kartım yandı siz uygulayacaksınız DİKKATLİ OLUN!

Geri
Yukarı