Sıvı Metalin Akma Riski

ProBurak

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. İşlemcime daha kaliteli bir termal macun sürmek için Nanokatalog'tan Thermal Grizzly Kryonaut model termal macun sipariş etmiştim. Siparişimden 13 gün sonra elime ulaştı. Fakat Kryonaut modeli değil sıvı metal versiyonu olan Conductonaut modelini göndermişler.

Nanokatalog'u 20-30 defa aramam sonucu kendilerine ulaşamayınca termal macun yenilemesini elimdeki sıvı metal ile yaptım. Sıvı metali soğutucumun işlemciye temas eden kısmının bakır olduğundan bir sorun oluşmayacağını düşünerek olabildiğince az bir şekilde sürmeye çalıştım. Herhangi bir yere taşırmadım. Ancak yine de sıvı metalin açık bir iletken noktaya akıp kısa devre yaptırarak sistemi çöp etme ihtimalinden korkuyorum. Süreli 2 gün oldu ve bir sorun yaşamadım. Bundan sonra sıvı metalin işlemcinin PCB'sine akma ihtimali var mıdır? Eğer varsa Ne yapmalıyım? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Eğer çok endişeliyseniz tırnak cilası (veya elektrik bandı)sürebilirsiniz işlemcinin etrafındaki lehimlere, çiplere. Ama akacağını sanmıyorum, termal macun akmıyorsa o neden aksın ? Ayrıca çok az bir miktarda sürdüğünüzden emin olun. He bir de eğer PCB'ye akarsa hemen etki etmez, bir açıklık lehim yeri olması gerekiyor.(Aldığı enerji genellikle ısıl enerji, yüklü bir elektrik enerjisi olmadığı için bunu söyleyebiliyorum.)

Bu konuyu okumuştum; ancak benim asıl öğrenmek istediğim şey sıvı metalin düzgün uygulandığı takdirde akma riskinin olup olmayacağı.

Bu konuyu okumuştum; ancak benim asıl öğrenmek istediğim şey sıvı metalin düzgün uygulandığı takdirde akma riskinin olup olmayacağı.
Akacak kadar akışkan bir madde değil, kendi tüpünden bile siz sıkarak çıkartıyorsunuz. Ama @Recep Baltaş , @Çağan Çelik daha iyi yardımcı olabilir.

Bu konuyu okumuştum ancak benim asıl öğrenmek istediğim şey sıvı metalin düzgün uygulandığı takdirde akma riskinin olup olmayacağı.

Eğer çok endişeliyseniz tırnak cilası (veya elektrik bandı)sürebilirsiniz işlemcinin etrafındaki lehimlere, çiplere. Ama akacağını sanmıyorum, termal macun akmıyorsa o neden aksın ? Ayrıca çok az bir miktarda sürdüğünüzden emin olun. He bir de eğer PCB'ye akarsa hemen etki etmez, bir açıklık lehim yeri olması gerekiyor.(Aldığı enerji genellikle ısıl enerji, yüklü bir elektrik enerjisi olmadığı için bunu söyleyebiliyorum.)

İşlemcinin etrafında çip yok, iletken olan altın renginde noktalar var. İşlemcinin kenarlarının uç noktalarında kalıyor. Sürdükten sonra soğutucuyu işlemcinin üstüne bastırıp sıvı metalin durumuna baktığımda çok yok gibiydi.

Müsait olduğunuz zaman fotoğrafını atabilir misiniz merak ettim.

Soğutucuyu sökme imkanım olmadığı için bir fotoğraf ile izah etmeye çalışayım:

işlemci.jpg

İşlemcim yukarıdaki gibi. Sıvı metal IHS denilen işlemcinin üzerindeki metal plakanın üzerine sürülü. İletken olup sıvı metal gelmesiyle bozulabileceğini düşündüğüm yerleri yuvarlak içine aldım. Tereddütte kaldığım nokta sıvı metalin bu yuvarlak içine aldığım yerlere taşma ihtimaliydi.

Kardeş sıvı metalin üretilme amacının işlemcinin ısı dağıtıcısı ile çip (yani transistörlerin olduğu kısım) arasında bulunan kare şeklindeki bölge için olduğunu ve delid işlemi olarak adlandırıldığını video olarak izlemiştim. Yani senin yapmış olduğun işlem biraz tehlikeli olmuş bana sorarsan. Çünkü kısa devre olma ihtimali çok yüksek olabilir.
Bir önceki mesajımın devamı olarak da bu termal macunların W/(m·K) yani ısıl iletkenlik değeri vardır. Watt metre kelvin diye okunur ve bu değer ne kadar yüksek olursa ısı daha çabuk dağıtılacağından macunun kalitesi yüksek olur. Tabi bu fiyatına yansıyacaktır. Örnek olarak Thermal Grizzly Conductonaut High Performance likit metal macununun ısıl iletkenlik değeri 73 W/(m.K) iken normal termal macunlarının ısıl iletkenlik değeri 1-15 W/(m.K) arasında değişir. İnşallah bu bilgiler faydalı olmuştur.

Son düzenleme:
Kardeş sıvı metalin üretilme amacının işlemcinin ısı dağıtıcısı ile çip (yani transistörlerin olduğu kısım) arasında bulunan kare şeklindeki bölge için olduğunu ve delid işlemi olarak adlandırıldığını video olarak izlemiştim. Yani senin yapmış olduğun işlem biraz tehlikeli olmuş bana sorarsan. Çünkü kısa devre olma ihtimali çok yüksek olabilir.
Bir önceki mesajımın devamı olarak da bu termal macunların W/(m·K) yani ısıl iletkenlik değeri vardır. Watt metre kelvin diye okunur ve bu değer ne kadar yüksek olursa ısı daha çabuk dağıtılacağından macunun kalitesi yüksek olur. Tabi bu fiyatına yansıyacaktır. Örnek olarak Thermal Grizzly Conductonaut High Performance likit metal macununun ısıl iletkenlik değeri 73 W/(m.K) iken normal termal macunlarının ısıl iletkenlik değeri 1-15 W/(m.K) arasında değişir. İnşallah bu bilgiler faydalı olmuştur.
Ben de dediğiniz bilgileri zamanında araştırmıştım. Tehlikesinin farkındayım. Çok soru sordum biliyorum ama sizce bu şekilde kullanmaya devam etsem olur mu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı